Opieka nad kotem to nie tylko zabawa i głaskanie, ale przede wszystkim prawidłowe karmienie. Podawane mruczkowi w odpowiednich porcjach jedzenie powinno zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze i mikroelementy. Niestety, wielu właścicieli nie staje na wysokości zadanie i serwuje swoim milusińskim resztki z obiadu lub najtańsze karmy z supermarketu. Od dłuższego czasu zastanawiasz się, czy dobrze karmisz swojego mruczka? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz najnowszy tekst i dowiedz się wszystkiego o żywieniu kotów!


Błędy żywieniowe, które popełniają właściciele

Chciałbyś codziennie jeść makaron albo zupę ogórkową? Nie? Twój kot, podobnie jak Ty, nie lubi monotonii, więc nie podawaj mu cały czas tego samego pokarmu! Karmienie mruczka tylko suchą karmą lub samym mięsem nie zapewni mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i składników mineralnych. Jednym z najczęściej popełnianych przez właścicieli błędów jest podawanie zbyt dużej ilości ryb, kosztem innych pokarmów. Ryby co prawda są zdrowe, ale nie zawierają wapnia i witaminy B. Niedobór tych składników powoduje, że koty chudną i mają problemy z kośćmi i stawami. Do tego zawarta w rybach tiaminaza rozkłada witaminę B1, a jej brak niekorzystnie wpływa na koci układ krążenia. A więc ryby tak, ale z umiarem. Ogranicz też mleko i inne produkty mleczne – większość dorosłych osobników nie trawi laktozy. Twój kot lubi zimne mięso? Niedobrze! Mruczki nie powinny jeść chłodnych pokarmów, prosto z lodówki – są podatne na anginy.

Czym karmić kota?

Dieta kota powinna być różnorodna. Chcesz, żeby Twój kot był zdrowy? Kupując karmę, np. w https://www.naszezoo.pl/pl/c/Karma-dla-kota/106 zwracaj uwagę na jej skład. Szukaj przede wszystkim tych bogatych w witaminy B i D, PP, A, H, E, F, C, K, wapń, żelazo, mangan, potas, magnez i miedź oraz zawierających dużo mięsa (tłuszcz i podroby też się liczy), żółtka jaj (białko jest szkodliwe) i taurynę. Dobra karma nie powinna mieć produktów mlecznych, olejów niewiadomego pochodzenia, celulozy roślinnej, soi i zbóż. Zastanawiasz się, która posiłek jest lepszy: suchy czy mokry? Podpowiadamy: dobre są oba. Możesz podawać je naprzemiennie (zgodnie z zasadą: przecz z monotonią w kocim menu). Na pewno sprawdzą się karmy marek Evanger’s, Orijen oraz Dolina Noteci. Zawsze możesz też przygotowywać samodzielnie posiłki – najpopularniejsze są te według przepisów diety BARF, która oparta jest tylko i wyłącznie na surowym mięsie, warzywach i owocach.

Ile razy dziennie karmić kota?

Wielu właścicieli zastanawia się ile razy dziennie powinny jeść ich mruczki. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo ilość podawanych pokarmów zależy od wieku i wagi kota, jego aktywności, trybu życia i tego czy jest po zabiegu sterylizacji lub kastracji. Warto więc dokładnie czytać opakowania karm (również tych mokrych). Na ich odwrocie znajduje się tabelka, która ułatwi Ci sprawę. Np. 4-kilogramowa kotka po sterylizacji, niewychodząca, bez skłonności do tycia może zjeść 65 g suchej karmy dziennie. Podobne miarki staraj się zachować podając kotu jedzenie przygotowane przez siebie. Jeśli tylko zastosujesz się do wszystkich tych rad możesz mieć pewność, że Twój mruczek będzie zdrowy i zadowolony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj