Koty domowe mimo niewielkiego wzrostu i postury uchodzą jednak ogólnie za stworzenia zdrowe, silne i wytrzymałe. Nie jest to jednak do końca prawdziwe, albowiem życie w ciepłych ludzkich domach i hodowla wsobna ukierunkowana na tworzenie ras osłabiły je niekiedy nawet znacznie. Czynniki te w połączeniu z często niewłaściwym żywieniem i pielęgnacją sprawiają, że koci organizm poddaje się różnym schorzeniom i problemom zdrowotnym. Oto najczęstsze powody wizyt z kotem u weterynarza.


Kot nawet jeśli jest zdrowy i nic mu widocznego nie dolega, powinien przynajmniej 1-2 razy w roku być na wizycie kontrolnej w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli jednak właściciel zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany w jego zachowaniu i/lub wyglądzie, mogące świadczyć o jakimś stanie chorobowym, powinien jak najszybciej udać się z nim na badanie do weterynarza. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ niektóre kocie schorzenia bywają bardzo groźne nawet dla życia tych przemiłych zwierzaków! Oto najczęstsze powody problemów zdrowotnych u kotów, wytypowane w 2015 r. na podstawie rankingu amerykańskich towarzystw ubezpieczeniowych oferujących polisy obejmujące życie i zdrowi zwierząt domowych.

Najczęstsze powody wizyt z kotem u weterynarza, wytypowane wg kolejności ich występowania to:
1) niewydolność nerek,
2) nadczynność tarczycy,
3) cukrzyca,
4) stany zapalne pęcherza i dróg moczowych,
5) problemy żołądkowe,
6) biegunki,
7) stany zapalne uszu,
8) nowotwory limfatyczne krwi i niektórych innych tkanek,
9) zapalenie trzustki,
10) kamica, stany zapalne i inne problemy zębów i przyzębia.

Weterynarze zgłaszają z kolei, że właściciele kotów przychodzą do ich gabinetu ze swoimi pociechami zwykle gdy zauważą u nich:
1) nieświeży oddech i problemy z zębami,
2) gdy ich kot nagle zacznie kuleć,
3) gdy kot zacznie mieć problem z oddawaniem moczu.,
4) gdy kota dopadną problemy żołądkowo-jelitowe,
5) gdy kot uległ wypadkowi (np. pogryzł go pies lub potrącił samochód),
6) gdy pupil wymaga badania kontrolnego lub podania szczepionki.

Najczęstsze objawy ogólne wyżej wymienionych schorzeń kotów to:
Brak siły, osowiałość i ospałość, niechęć do wychodzenia na zewnątrz i na zabawy, utrata masy ciała, nadmierne pragnienie (niekiedy też brak lub nadmierne jedzenie, jak np. przy chorobach tarczycy), zwiększone oddawanie moczu, biegunki, odwodnienie, trudności w oddychaniu (dyszenie), nadpobudliwość, bolesność, guzy nowotworowe, egzemy oraz wysięki ropne.


Ponieważ u kotów najczęściej notowanymi problemami zdrowotnymi są choroby układu moczopłciowego, warto znać również typowe objawy im towarzyszące, jak:
Zwiększenie lub zmniejszenie (kropelkowanie) ilości wydalanego moczu (zaburzenia w oddawaniu moczu, szczególnie częste oddawanie moczu w małych ilościach), zmiana jego zabarwienia i/lub zapachu (nieprawidłowy kolor i zapach), bolesność przy oddawaniu moczu (kot może miałczeć z bólu przy sikaniu) i oddawanie moczu w dziwnych miejscach poza kuwetą (jest to spowodowane bolesnością, kot z powodu bólu przy sikaniu, źle kojarzy sobie kuwetę i potem oddaje mocz w innych miejscach), krwiomocz i pasemka śluzu w moczu, częste wylizywanie podbrzusza (okolic prącia/sromu), niepokój lub osowiałość i apatia, niechęć do zabawy i jakiegokolwiek ruchu, biegunki, niechęć do jedzenia i chudnięcie, owrzodzenie dziąseł. Objawy kliniczne syndromu urologicznego kotów SUK są podobne do tych, jakie obserwuje się w zapaleniu pęcherza moczowego występującego u ludzi. Objawy SUK łatwo więc zauważyć. Są na tyle charakterystyczne, że nie sposób ich nie rozpoznać. Ponieważ SUK może mieć jednak wiele przyczyn, dlatego najważniejszym zadaniem jest ustalenie źródła tego schorzenia. Jeśli kot zacznie demonstrować takie objawy – należy natychmiast udać się z nim do lekarza weterynarii!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj