Cóż to za wspaniałe zwierzę ten gepard! To najszybszy mieszkaniec sawanny i jednocześnie najszybsze zwierzę lądowe na świecie. Gepard to zwierzę z gromady ssaków, rzędu drapieżnych, rodziny kotowatych, rodzaju gepardy. W tym rodzaju jedynym żyjącym gatunkiem jest Acinonyx jubatus – gepard grzywiasty. Ciało geparda zachowując odpowiednie proporcje, przypomina kota domowego. Charakterystyczne cechy wyróżniające ten gatunek to mała głowa, krótki pysk, wysoko osadzone oczy i małe okrągłe uszy. Sierść geparda jest płowa z okrągłymi czarnymi plamkami i czarnymi liniami po bokach pyska. Długość jego ciała wynosi od 112 – 150 cm., a wysokość w kłębie 60 – 80 cm. Waga dorosłego samca to 42 – 65 km., zaś samicy od 30 – 45 kg. Sam ogon geparda może mierzyć nawet 90 cm. Gepardy mają smukłą i muskularną sylwetkę z obszerną klatką piersiową i wąską talią.


Ciekawostką jest to, że gepardy jako jedyne wielkie koty nie ryczą, natomiast wydają inne dźwięki podobne do ćwierkania, szczekania, syczenia, mruczenia, miauczenia i rechotania.

Autor: Wegmann [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) lub GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], źródło: Wikimedia Commons

Ciało geparda jest wprost stworzone do szybkiego biegu. Może on osiągnąć niewiarygodną prędkość 100 – 120 km/godz. wprawdzie na krótkich dystansach (około 500 m.), ale pozwala mu to polować na bardzo zwinne zwierzęta, takie jak szybkie gazele Thomsona. Jego rekord w rozpędzeniu się do setki wynosi około  3 sek. Długi ogon przydaje mu się bardzo do utrzymania równowagi podczas szalonego pędu. A fakt, że należy do nielicznych kotowatych, które nie potrafią całkowicie chować pazurów, pozwala mu mocno trzymać się podłoża i umożliwia błyskawiczne przyspieszenie oraz gwałtowne zwroty w pełnym biegu.  Jako drapieżnik żywi się głównie małymi ssakami (np. gazele, impale, młode gnu).  Gepard prowadzi dzienny tryb życia i poluje wcześnie rano lub wieczorem, kiedy nie jest jeszcze zbyt ciepło. Podchodząc do ofiary na odległość około 10 m rozpoczyna pościg. Polowanie zazwyczaj jest szybkie i krótkie. Gdy gepardowi nie uda się w ciągu minuty złapać zdobyczy, nie marnuje dłużej energii, woli poczekać na inną okazję. Mimo swej rekordowej szybkości, powodzeniem kończy się 9 na 10 polowań. W tym temacie ciekawostką może być to, że Gepardy, jako jedyne spośród wielkich kotów, nie atakują człowieka.


Gepard w czasie, kiedy nie poluje, przebywa w swoim legowisku. Samica geparda po ciąży trwającej od 90 – 95 dni wydaje na świat 3 – 5 młodych, które po urodzeniu ważą nie więcej niż pomarańcza (od 150 do 300 g). Swoją matkę opuszczają po około półtora roku, jednak wśród braci i sióstr pozostają dopóki nie staną się dobrymi myśliwymi. Gepardy żyją nawet powyżej 20 lat. Dorosłe samce nie mają swoich terytoriów i zazwyczaj unikają się wzajemnie.

Obecnie gepardy żyjące na wolności można spotkać na kontynencie Afrykańskim. W południowej części Afryki występują jeszcze dosyć licznie lecz jedynie na terenie rezerwatów i parków narodowych.  Poza tym w niewielkich populacjach gepardy można spotkać na południowych obrzeżach Sahary oraz w izolowanej lokalizacji w Iranie. Aktualną liczebność gatunku szacuje się  na około 12 tyś osobników. Gepardy preferują środowiska otwarte, półpustynne i sawanny. Dla przetrwania tego gatunku głównym ryzykiem są choroby genetyczne, presja środowiska i zagrożenie ze strony drapieżników takich jak lwy i hieny. Ciekawostka – W Serengeti żyje około: 300 gepardów, 3000 lwów i 9000 hien.

Ważne! Nie bez powodu w tytule artykułu napisano, że gepard to najszybsze zwierzę na ziemi albowiem jest on najszybszym zwierzęciem lądowym natomiast najszybszym zwierzęciem na świecie jest ptak a mianowicie – sokół wędrowny – ale o nim już w innym artykule.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj