Sylwester i Nowy Rok to wyjątkowy okres. Świętujemy zakończenie starego roku i nadejście nowego, celebrujemy wejście w kolejny etap naszego życia i z roku na rok robimy to coraz głośniej za pomocą petard, fajerwerków i sztucznych ogni. Jednak czas naszej zabawy, nie jest już taki miły dla naszych czworonogów. Nie rozumieją co się dzieje, są przestraszone, czasem spanikowane.


Co więc zrobić, aby zaoszczędzić stresu naszym pupilom, podczas tego sylwestrowo – noworocznego szaleństwa ?

Zmysły zwierząt, zwłaszcza słuch, są bardziej wyostrzone niż ludzkie. Zwierzęta mają też zupełnie inną, niż ludzie, percepcję otaczającego nas świata. Żyją z dnia na dzień, ich myślenie jet proste, kierują się instynktami, nie wybiegają myślami w przyszłość i nie myślą perspektywicznie. Nie rozumieją też sytuacji nienaturalnych, a taką właśnie sytuacją jest dla nich noc sylwestrowa i towarzyszące jej odgłosy. To wszystko wywołuje u naszych czworonogów ogromny stres. Każdy osobnik wykazuje inną wrażliwość, inaczej reaguje na huki, wystrzały, wybuchy i rozbłyski.  Jakiekolwiek  usposobienie ma nasz pupil, należy być przygotowanym na to, że na pewno nie będzie czuł się tej nocy komfortowo.

Jakich zatem reakcji u naszych pupili możemy się spodziewać? Osobniki, które mają słabsze zdolności adaptacyjne, na ogół reagują dużym lękiem, związanym z poczuciem zagrożenia dla ich życia. Lęk ten często objawia się chęcią ukrycia lub ucieczką w bezpieczne miejsce. W przypadku psów – mogą one skomleć, szczekać, wyć, drapać, gryźć, niespokojnie biegać po mieszkaniu, przeskakiwać meble i przewracać różne przedmioty w domu. Koty natomiast, mogą na przykład głośno miauczeć, drżeć ze strachu, gwałtownie uciekać lub czołgać się i zaszywać w kryjówkach, z których ciężko je potem wydostać. Czynniki stresowe (huki, wystrzały, wybuchy) mogą spowodować u naszych zwierząt trwałe zmiany w psychice, osowienie i ogólne złe samopoczucie a w skrajnych przypadkach doprowadzić do wielu chorób.

Jak więc pomóc naszemu zwierzakowi przetrwać tą szaloną noc? Przede wszystkim pory spacerów w tym dniu dostosować tak aby ostatni nie wypadł zbyt późno. Ten też, powinien być nieco dłuższy i z odpowiednią dawką ruchu. Nie spuszczamy wtedy psa ze smyczy, gdyż może się zdarzyć, że jakaś wcześniej odpalona przez kogoś petarda spłoszy zwierzę, które w panice ucieknie i zgubi się lub ulegnie wypadkowi. Jeżeli mamy kota, warto zachęcić go do intensywnej zabawy i porządnie zmęczyć, aby późnym wieczorem był śpiący.  Przed nocą sylwestrową nie powinno się przekarmiać zwierząt. Przeciwnie, lepiej zmniejszyć dawkę pokarmową a ostatni posiłek podać wcześniej. Nie należy też podawać zwierzęciu nowych niesprawdzonych pokarmów, bo w obliczu stresu mogą być przyczyna niestrawności.
Jeżeli nasz czworonóg w napadzie lęku zniszczy coś albo w przestrachu załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, nie możemy go za to karać, ale też nie litujemy się nad nim przesadnie, gdyż odbierze to jako pochwałę i utwierdzi w przekonaniu, że należy się bać.


Nerwowe zachowania zwierzęcia najlepiej ignorować, odwrócić jego uwagę zajmując jakąś zabawą. To wszystko możemy zrobić, kiedy zostajemy ze zwierzęciem w domu przez całą nos sylwestrową, będzie wtedy czuł się bezpieczny i zachowywał się spokojniej. Ale nie zawsze jest to możliwe. Kiedy udajemy się na zabawę sylwestrową i nie mamy sposobności zapewnić zwierzęciu opieki kogoś bliskiego, musimy zrobić wszystko by zminimalizować jego stres. Przede wszystkim zabezpieczamy drzwi i okna aby w napadzie lęku nie uciekł z mieszkania. Okna najlepiej zasłonić. Dobrze pozostawić zwierzę w jednym pomieszczeniu ale nie przywiązywać go do niczego. W jakimś zacisznym kącie przygotować koc, w którym będzie mógł się zakopać i ulubioną zabawkę. Ewentualnie zostawimy załączone radio lub telewizor. Są jednak zwierzęta bardzo bojaźliwe, nadpobudliwe lub zachowujące się w okresie sylwestrowym wybitnie nerwowo. Wtedy warto udać się do weterynarza po leki uspokajające, które pomogą zwierzęciu wyciszyć się a nawet przespać najbardziej stresujący czas.

Każdy posiadacz czworonoga zna najlepiej swojego pupila i wie jak zachowuje się on w sytuacjach stresowych, to też postępując odpowiednio i ze zrozumieniem może pomóc zwierzęciu znieść jak najlepiej ten nieprzyjemny okres i sprawić aby sylwestrowe odgłosy i rozbłyski nie przysporzyły mu nadmiernego lęku i nie wywołały niepotrzebnego stresu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj