Po długich przemyśleniach postanowiłeś kupić psa. Czy na pewno wszystko dobrze przemyślałeś? Decyzję o nabyciu psa należy zawsze traktować bardzo poważnie, gdyż jest to długotrwałe zobowiązanie. Jeśli nie jesteś sam, rzeczą bardzo istotną jest aby wszyscy członkowie rodziny byli gotowi do wzięcia na siebie odpowiedzialności, którą pociąga za sobą posiadanie psa oraz opieka nad nim.


Zanim nabędziemy psa , powinniśmy rozważyć kilka czynników z których najważniejszy dotyczy naszego wcześniejszego doświadczenia z czworonogami. Nie podejmujemy decyzji w pośpiechu i pochopnie. Spokojnie się zastanówmy: Czego oczekujemy od naszego nowego przyjaciela? Co my jesteśmy w stanie jemu zaoferować? W dzisiejszych czasach wybór psów jest zaiste ogromny. Wybierać możemy nie tylko spośród zarejestrowanych ras, ale także spomiędzy tysięcy kundli i mieszańców. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze takiego czy innego psa nie bez znaczenia jest nasz osobisty gust i sympatia do jakichś konkretnych ras. Weźmy jednak również pod uwagę praktyczne konsekwencje tego wyboru. Tak więc na przykład: niektóre psy żyją nawet ponad osiemnaście lat i wymagają szczególnie troskliwej opieki w późniejszym okresie życia. Z kolei psy długowłose wymagają czesania i strzyżenia, a gdy linieją trzeba po nich regularnie sprzątać. Natomiast duże i żwawe rasy potrzebują znacznych ilości pokarmu i dużo ruchu. Są też psy, które zachowują szczenięca beztroskę i skłonność do zabaw nawet w późnym wieku. Istnieją rasy, najczęściej małe, które łatwo i szybko przystosowują się do życia na niewielkiej, zamkniętej przestrzeni mieszkania. Inne zaś, szczególnie te duże, potrzebują przestronnego domu i budy na podwórku.

Posiadanie psa wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Pomyślmy zatem – ile czasu, przestrzeni i funduszy będziemy mogli poświęcić naszemu czworonogowi? Czy nasz wiek teraz i w przyszłości nie stanie na przeszkodzie, aby zapewnić naszemu psu wystarczającą ilość ruchu na świeżym powietrzu. Obecność w domu małych dzieci, także powinna mieć wpływ na decyzję o tym, jakiego psa wybierzemy. Nie powinniśmy wtedy brać pod uwagę nabycia przedstawiciela jednej z większych ras, wyszkolonego na psa obronnego. Nawet najłagodniejszy czworonóg może być agresywny, jeśli poczuje, że naruszono jego terytorium lub przypadkowo zostanie skrzywdzony. Chociaż, ogólnie rzecz ujmując, duże psy są z reguły spokojniejsze, natomiast małe rasy wymagają większej opieki i są mniej zrównoważone.


Sprowadzony do naszego domu pies, z czasem będzie chciał zostać uznany za członka rodziny. Koniecznie musimy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i dbać o niego. W zamian za utrzymanie i opiekę, pies obdarzy nas szczerym uczuciem, zaoferuje lojalność i oddanie a w przypadku niektórych ras, nawet skuteczną ochronę.

Końcowa rada jest prosta – kiedy już zdecydujemy o tym jakiego psa chcemy, dowiedzmy się o nim jak najwięcej i rozważmy czy jesteśmy w stanie zapewnić mu wszystko czego będzie potrzebował do końca swojego psiego życia, przygotujmy nasz dom na jego przybycie a potem dbajmy o niego jak najlepiej potrafimy, bo każdy oddany przyjaciel na to zasługuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj