Strona główna Ciekawostki 10 rzeczy, których psy bardzo nie lubią

10 rzeczy, których psy bardzo nie lubią

Czy robimy czasem rzeczy, które irytują nasze ukochane psy? Ależ tak! Jak najbardziej i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy! Psy często tolerują jednak takie ludzkie zachowanie, bo są lojalne. Jednak jakie rzeczy irytują i nie są lubiane przez nasze psy na tyle, że potajemnie je nawet nienawidzą? Pewnie myślisz teraz o kilku rzeczach, których Twój pies nienawidzi, ponieważ to oczywiste również i dla Ciebie. Ale to nie do końca trafna dedukcja, bo to co podoba się Tobie, często jest traktowane jako totalna ohyda przez Twojego psa. Czy zauważyłeś na przykład, jak pies umyka, gdy próbujesz go wykąpać, albo odsuwa się od uścisków i przytulania? Może stać się wtedy wyraźnie zdenerwowany lub przygnębiony, a obcy pies łatwo może nawet zaatakować w takiej sytuacji! Na co więc trzeba koniecznie zwrócić uwagę? Oto 10 rzeczy. Których psy zwykle albo nawet zawsze bardzo nie lubią!

Nawet najbardziej wyluzowany pies nienawidzi niektórych rzeczy, które robimy w dobrej wierze. Co prawda pewne podejmowane przez nas czynności są konieczne i nieuniknione, jak np. wizyty weterynarza, obowiązkowe szczepienia lub wyczesywanie zimowej sierści. Zwykle psy tego nie lubią. Istnieją jednak inne sposoby, aby ułatwić życie naszym pupilom. Pamiętajmy też, że żadne dwa psy nie są dokładnie takie same, więc to, co jeden z nich nienawidzi, może być tolerowane lub nawet uwielbiane przez innego psa. Jak jednak dowiedzieć się, czego Twój pies akurat nienawidzi? Oto 10 rzeczy, które denerwują niemal wszystkie psy. Sprawdź, jak ich unikać w obchodzeniu się z psami!.

1 Przytulanie psa

Przytulanie jest urocze, ale psy nie odbierają tego tak samo. Wiele psów wcale nie cieszy się uściskami, zwłaszcza tymi od nieznajomych. Objęcie ramion, szyi lub ciała, psy mogą postrzegać jako zagrożenie i atak. Większość psów toleruje delikatne uściski zaufanych ludzi, ale to nie znaczy, że je lubią, bo psy nie okazują miłości tak samo jak ludzie. Lepiej więc pozwolić, by pies sam przytulał się do nas na własnych warunkach. Zamiast tulenia i ściskania – pogłaskajmy go po plecach, po brzuchu i na klatce piersiowej (szczególnie, jeśli nie znasz dobrze psa). Oczywiście są też psy, które lubią być przytulane, ale jest to zdecydowana mniejszość i na pewno nie będą miały na to ochoty w każdym momencie. Ważne jest więc, abyśmy znali potrzeby własnego psa i rozumieli jego ograniczenia. Jeśli Twój pies odchyla się, odwraca wzrok, ziewa, liże usta, ma zmartwiony wyraz pyska lub pokazuje jeszcze inne psie gesty uspokajające, oznacza to, że prawdopodobnie nie chce być przytulany i jest mu niewygodnie.

2 Naruszanie i wchodzenie w strefę osobistą psa

Psy nie lubią, a niektóre wręcz nie tolerują, gdy ludzie wchodzą w ich strefę osobista, czyli zbliżają się do ich pyska, kładą rękę z góry na ich głowie i karku , gwałtownie się nad nimi nachylają, czy biorą je na ręce. Na przykład często też głaskanie psa po głowie uważamy za zachowanie uspokajające, mające na celu wprowadzenie czworonoga w stan poczucia bezpieczeństwa lub formę gestu pojednawczego. Tymczasem, psy nie lubią kiedy dłoń, zwłaszcza osoby obcej, wędruje bezpośrednio na ich głowę. Dlatego należy unikać takich gestów i nie górować nad psami, szczególnie pędząc szybko w ich stronę. Jest to szczególnie ważne, jeśli pies cię nie zna. Jeśli zaś chcemy tak robić z własnym psem, tym bardziej gdy musimy (np. podając tabletkę, czyszcząc uszy czy zęby), podchodźmy do niego powoli, bądźmy łagodny i nagradzajmy pupila smakołykami i pochwałami, gdy ulega. Jeśli jednak pies wykazuje gesty uspokojenia, oznaki strachu lub agresji, natychmiast się wycofajmy! Zawsze najlepiej zachować ostrożność i zapobiegać ugryzieniu przez psa.

3 Niepozwalanie psu obwąchiwać przedmiotów i odkrywać otoczenia oraz przyjaźnić się z innymi psami podczas spacerów

Psy uwielbiają chodzić na spacery na świeżym powietrzu. Daje to im szansę na poznawanie świata i socjalizacje z innymi pobratymcami i gatunkami zwierząt. Twój pies odkrywa świat przede wszystkim poprzez zapach, a następnie za pomocą innych zmysłów (podczas gdy większość ludzi odkrywa świat po zasięgu wzroku). Pośpieszanie psa na spacerze bez pozwolenia mu na zatrzymanie się i wąchanie (i oznaczanie terenu moczem, kałem) jest nieuprzejme. Katorga jest też niedopuszczanie go do innych psów. To tak, jak gdyby nas nagle ktoś zamknął w złotej klatce na resztę życia. Jeśli zdarza się to cały czas, jest na tyle frustrujące dla psa, ze stanie się tchórzliwy, zalękniony i/lub agresywny (szczekliwy).

4 Brak rutyny i reguł

Psy potrzebują jasnego określenia reguł w domowym stadzie. Jeśli Twój pies jest niegrzeczny, ciągnie na smyczy, wypróżnia się w domu i niszczy przedmioty, jest tak prawdopodobnie dlatego, że nie nauczyłeś go zasad. Trening jest ważną częścią zapewniania właściwiej hierarchii w życiu każdego psa. Ta rutyna jest ważna, ponieważ psy mają wewnętrzny zegar. Należy więc karmić je zawsze o tej samej porze każdego dnia. Podobnie robimy tez ze spacerami i innymi czynnościami. Uczymy tez psa dobrego zachowania. Po kilku dniach uporządkowanych zasad i rutyny, Twój pies stanie się karniejszy i o wiele szczęśliwszy. Procedury i zasady sprawiają, że świat psa stanie się bardziej przewidywalny, co podbuduje jego pewność siebie i spokój.

5 Wrzaski i surowe kary

Ani my ludzie, ani żadne żywe stworzenie, w tym psy nie lubią być okrzykiwane i karane a tym bardziej bite! Poza tym psy mogą nie rozumieć słów, które wypowiadamy w gniewie, ale wyczuwają nasze emocje i złość. Szczególnie źle reagują na to wrażliwe i/lub lękliwe psy. Takie zachowanie denerwują je i/lub przerażają, co może skutkować agresja w obronie. Strach u psa nie oznacza poza tym jego szacunku do nas, nie jest to także przejaw karności i ułożenia. Strach psa przed właścicielem bardzo źle świadczy o samym właścicielu. Doskonałe skutki osiągniemy za to, gdy będziemy nagradzać psa, zamiast go karać.

6 Zakładanie psu ubrań i innych podobnych gadżetów

W sklepach zoologicznych sprzedaje się ubranka dla psów i ogólnie jest obecnie na nie moda. Jednak to my ludzie wymyśliliśmy tę modę. Natomiast psy wcale ich nie lubią, szczególnie, jeśli nie uczono ich tego od małego. Jeśli już chcemy tak przebierać pupila, to róbmy to wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne (np. u psów krótkowłosych w ochronie przed zimowym mrozem). Uczmy psa do tego stopniowo i nagradzajmy smakołykami. Gdy zaś ubranko dla psa ma być tylko uroczym gadżetem – darujmy sobie wtedy lepiej „męczenie” pupila w ten sposób. Nawet jeśli zwierzak będzie to tolerował, to i tak tego nie lubi.

7 Używanie silnych zapachów w domu i otoczeniu psa

Zmysł węchu u psów jest 10000 do 100000 razy bardziej czuły niż ludzki. Ogólnie psy lubią wąchać niemal wszystkie rodzaje zapachów, jednak silne zapachy i chemikalia mogą przeszkadzać im, a nawet mocno drażnić ich nos. Z zasady najlepiej więc unikać bezpośredniego spryskiwania psa czymkolwiek i samemu też nie psikać się niczym w jego pobliżu (niektóre środki mogą być też toksyczne dla psów). Jeśli Twój pies potrzebuje sprayu medycznego lub na pchły, wtedy spryskując go, unikaj bliskości jego twarzy. Jeśli spray należy użyć na ranę na pysku, wtedy spryskaj lek na czystą gazę lub szmatkę i dopiero wtedy zastosuj go w ten sposób na chore miejsce.

8 Być pozostawionym samemu lub zignorowanym

Psy to istoty społeczne, więc nie cierpią być pozostawiane same sobie szczególnie na długi czas. Niektóre psy uspokaja wtedy obecność drugiego psa w domu. Ale są też osobniki, które pragną towarzystwa ludzkiego cały czas. Pozostawione same boją się i odczuwają tzw. lęk separacyjny. Musimy jednak chodzić do pracy, załatwiać sprawy, iść na zakupy itp., więc psy zostają czasem same. Lękliwe psy najlepiej wtedy zaopatrzyć w zabawowe gadżety, funkcyjne miski na pokarm i zabawki do wydobywania pokarmu. Warto też znaleźć zaufanego opiekuna dla pupila na czas rozłąki, a przed wyjściem dobrze wybiegać psa na spacerze, by potem spał, zamiast tęsknić.

9 Zmuszanie psów do nieprzyjemnych sytuacji

Często jest tak, że w pewnych sytuacjach nasz pies uruchamia swoje „hamulce” i odmawia pójścia gdzieś lub zrobienia czegoś. Tak psy reagują np. przed wejściem do gabinetu weterynaryjnego, podaniem leku, czy przed wejściem do kąpieli do wanny. Może to być nawet pewna osoba lub zwierzę, którego twój pies chce uniknąć i wzbrania się iść w ich kierunku. Pamiętajmy więc, że kiedy zmuszamy psa do strasznej sytuacji, utrzymujemy go w stanie stresu, lęku, fobii. Powoduje to więcej szkód niż dobra. Lepszą metodą jest ulżyć swojemu psu w tej sytuacji. Trzymajmy go więc w bezpiecznej odległości i nagradzajmy za zachowanie spokoju. Należy też stopniowo zwiększać ekspozycję psa na czynnik stresujący i nagrodę za brak reakcji, czyli spokój. Jeśli jednak fobia jest poważna, może być potrzebna pomoc trenera lub behawiorysty.

10 Psy nie lubią też bardzo, gdy my ich właściciele jesteśmy zdenerwowani i sfrustrowani.

Nie będziemy szczęśliwi i zadowoleni przez cały czas, jednak pamiętajmy, że psy bardzo łatwo wyczuwają nasze emocje, nastrój, złość lub radość. Jest tak miedzy innymi z powodu bliskiej więzi, którą ze swoimi psami dzielimy. Jeśli przeżywamy okres depresji, stresu lub smutku, to na pewno będzie to miało wpływ na naszych psich pupili. Niektóre psy starają się wtedy dopasować do naszych emocji, a więc stają się smutne, a nawet symulują objawy choroby. Inne psy będą znudzone i/lub sfrustrowane, a jeszcze inne zaczną „działać”, by nas pocieszyć, zabawić, rozruszać, ponieważ nie otrzymują wystarczającej uwagi / ćwiczeń / stymulacji. Mimo wszystko powinniśmy wtedy schować swój zły nastrój do kieszeni i spędzić czas z psem jak gdyby nic się złego nie stało, tym bardziej, że zwierzaki te gwarantują wspaniałe wsparcie emocjonalne i wielką miłość do właściciela (dogoterapia zwana też kynoterapią).

Uwaga! Nie narażajmy też psa na nudę, nie dokuczajmy mu, nie szczujmy go na inne psy i zwierzęta, nie prowadźmy go stale tylko na bardzo krótkiej smyczy i w kolczatce, nie pozwólmy mu egzystować całe życie tylko na łańcuchu przy budzie, nie znęcajmy się nad nim itp. Wszystko to są sytuacje, których psy nie lubią i wobec których odczuwają negatywne emocje oraz często lęk, a nawet ból.

15 KOMENTARZE

  1. Niestety, kretynka mieszkająca nade mną kupiła wielkiego psa, bo jak sama powiedziała – chciała psa obronnego (spokojne osiedle, blok z domofonem, 6 piętro). Baba sobie z psem nie radzi a on jest coraz bardziej agresywny i głośny. Rzucił się już na sąsiadkę, skacze z zębami do każdego kogo mija a baba, że on chce się bawić. Nic do kretynki nie dociera, że na szkolenie trzeba a przede wszystkim jest obowiązek zakładania kagańca tak dużemu psu. Myślę, że prędzej czy później dojdzie do tragedii.

    • Chcę się bawić 😂🤣🤣 też już tak słyszałam. Szczególnie właśnie od ludzi, którzy nie mają pojęcia o psach, ich wychowaniu i tego co pies chce im powiedzieć.
      A najlepiej jak mówią „on nie jest groźny, krzywdy nie zrobi” a zaraz się rzuca i tekst leci „a to dziwne, nigdy tak się nie zachowywał” masakra…….

  2. Lubię pieski ja mam małego i ja nawet niemogę na niego ręki unieść ale jak bym zobaczyłże ktoś bije psa lub kota to bym nie ręczył za siebie

  3. Wykorzystam to BO NIENAWIDZE SWOJEGO psa golden retrivera zjadl mi 20zl gumke zeszyt slodycze krzeslo kreci sie POD NOGAMI I NIE POZWOLI PRZEJSC jest chamska i sie zodzi i to szczeniak i dlatego nienawidze psow i bym ja zabil chetnie a maze od dawna o kocie… i egl na widok goldenow mi sie zygac chce a jedyny pies ktorego kochalem…???????to kundelek Pchełka masci rudej maly taki bardziej z szorstka siersci i trzeba bylo GO USPIC ????

    • to napewno nie jest wina psa ty ty bądź poprzedni właściciel zaniedbali go. to nigdy nie jest wina psa a to że go nienawidzisz świadczy jedynie o tobie

    • Takie podejście to tylko może mieć ktoś, kto się totalnie nie zna na wychowaniu psa. 90%-100% złego zachowania psa , to wina właściciela. Jego nie kompetencja i brak próby zrozumienia psa. A jak to szczeniak to nie wiem jak się dostał na biurko czy stół- trochę dziwne. Umie latać? Jaki problem ominąć szczeniaka? Najlepiej oddać komuś , kto go doceni. A Nie- zabiłby…. porażka!!! Kota lepiej też nie bierz. Biedny pies.

  4. Cześć,
    świetny wpis, widać, że uwielbiasz pieski :-).
    A jeśli chodzi o punkt 6 to
    chcemy tworzyć ubrania dla psów, 2 prototypy już mamy, trzeci chcemy uszyć dla osoby, która wypełni formularz zapisu na newsletter i najbardziej nam pomoże.
    Jeśli to nie problem to proszę o kontakt, podam szczegóły, bo nie chce się bez Twojej wiedzy linkować u Ciebie. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version