Chociaż niektórzy patrzą na kwestię ubrań dla psa ze zdziwieniem, tłumacząc, że zwierzę to nie lalka, to jednak kiedy przychodzą zimowe chłody, wielu psom przydaje się jakaś dodatkowa ochrona. Wystarczy tylko spojrzeć, z jaką niechęcią wychodzą czasem na spacer po mokrym i zimnym śniegu ratlerki, yorki czy jamniki. Ich sierść nie w każdym miejscu ciała jest tak samo gęsta, a to oznacza, że niektóre części ciała są zwyczajnie bardziej narażone na zimno. To samo dotyczy psów, które część sierści straciły w wyniku choroby lub na skutek operacji oraz najchudszych ras. Nie najlepiej zimno znoszą też psie staruszki. Dla nich ubranie jest więc nieodzowne. Poniżej podpowiadamy jak je wybrać.


Jakie powinno być ubranie dla psa?

Pierwszym czynnikiem podczas wyboru ubranka dla psów, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest jego wygoda. Ubranko musi dawać ciepło, ale nie może krępować swobody psa ani go drapać czy drażnić, a przede wszystkim – nie może utrudniać załatwienia potrzeb fizjologicznych.

Idealne sweterki czy wdzianka dla psów są albo bardzo elastyczne, albo posiadają suwak, rzepy czy zatrzask. Dzięki temu ubranie da się założyć bez problemu, nie sprawiając zwierzęciu bólu ani nie wciskając jego łap w otwory na siłę, co w przypadku najmniejszych ras może się źle skończyć.

Z praktycznych względów polecamy ubrania w ciemnych kolorach, które nie ubrudzą się tak szybko i nie będzie na nich widać każdego śladu zabawy psa.

Zupełnie niepotrzebnym akcentem w ubrankach dla psów są kaptury – najczęściej ograniczają one możliwość ruchów głową i słuch pupila. A jeśli już są i służą jako ozdoba, niekoniecznie trzeba je zakładać psu na głowę. Dobrze, jeśli posiadają z tyłu guzik, który przymocowuje je do ubranka, unieruchamiając na plecach. Mile widziane za to są dziurki czy sprzączki do przypięcia szelek. Małe psy zwykle chodzą na spacery w szelkach, nie smyczy, więc taki drobiazg również wpływa na atrakcyjność danego ubranka.

pies w ubraniu

Jak dobrać rozmiar ubranka dla psów?

Zanim zaczniemy poszukiwania idealnego stroju dla psa, powinniśmy wykonać trzy pomiary. Po pierwsze zmierzyć psu klatkę piersiową w najszerszym miejscu. Po drugie, zmierzyć obwód jego szyi. Po trzecie – zmierzyć długość całego ciała, od podstawy szyi do nasady ogona. Największe znaczenie przy zakupie będzie miał obwód klatki piersiowej, który należy podawać z zapasem centymetra. Jednak idealnie dobrane ubranko zostawia także około centymetr lub dwa luzu przy szyi i kończy się na 3-4 cm przed ogonem. Bluzy, sweterki czy kurtki dla psów nie mogą być zbyt długie, ponieważ psy-samce mogą je wtedy osikiwać, co jest nie tylko mało estetyczne, ale i niebezpiecznie – wilgotne ubranko zimą może stwarzać dyskomfort dla skóry psa i ją wychładzać.


Warto zauważyć, że każdy producent ma nieco inną rozmiarówkę ubrań dla psów, dlatego przed zakupem lepiej sprawdzić na jego stronie szczegóły albo dokładnie czytać opis produktu w sklepie internetowym.

Ceny psich kubraczków i wdzianek są bardzo zróżnicowane. Za te najprostsze zapłacimy od około czterdziestu złotych, najdroższe – nawet kilkaset złotych.

Psie buty – niezbędne zimą

Psie buty to nie fanaberia, tylko rzecz niezbędna dla psów o delikatnych, skłonnych do podrażnień łapach. Spacer po miejskich chodnikach wysypanych solą i innymi substancjami może okazać się dla nich bardzo nieprzyjemny. Warto więc zainteresować się ofertą psich butów i wybrać wygodne, nieprzemakalne buty o dopasowanym rozmiarze. Kupimy je w dobrych sklepach zoologicznych albo u weterynarza. Jeśli pies nie zechce nosić butów, ostatecznie możemy przed spacerem posmarować mu poduszki łap tłustym kremem lub maścią, a po powrocie – łapy umyć i wytrzeć.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj