W internecie, w czasopismach i na blogach można znaleźć zarówno mity na temat odpowiedniego żywienia naszych kotów, jak i sprawdzone, optymalne dla nich diety. Dylemat dotyczący sposobu karmienia naszych ulubieńców najczęściej oscyluje wokół jedzenia domowego oraz gotowych, zbilansowanych pokarmów.


Kot jest zwierzęciem mięsożernym, a jego układ pokarmowy zdecydowanie różni się od ludzkiego. Nie oznacza to jednak że odżywiając się zjadał wyłącznie czyste mięso mięśniowe w postaci…filetów. Klasyczna dieta naszego kota powinna zatem zawierać przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa zaś mogą być jedynie do nich dodatkiem. Zdaniem ekspertów od żywienia zwierząt wegetariańskie próby żywienia kotów w sposób domowy są niemożliwe do zbilansowania. Co innego w przypadku zaawansowanych technologicznie produktów gotowych, gdzie istnieją możliwości zbilansowania produktów w oparciu o surowce roślinne dla kotów i są wykorzystywane chociażby w specjalistycznych dietach weterynaryjnych (przy zaburzeniach gastroenterologicznych, dermatologicznych i przy zaawansowanej niewydolności nerek).

Natomiast nie poleca się takiego modelu żywienia zdrowym kotom, jak również podawanie czworonogom resztek z naszego stołu nie jest odpowiednim sposobem ich żywienia. Obecne w nich przyprawy, sód, fosfor, cebula, czosnek które dodajemy do posiłków podczas ich przyrządzania, są dla kota toksyczne. Chęć stosowania domowej w miarę zbilansowanej diety dla kotów wymaga znajomości tematu, dostępu do sprawdzonych surowców, poświęcania znacznej ilości wolnego czasu na przygotowanie i zdobycie składników, co wiąże się też ze znacznym kosztem. Największym zagrożeniem w prowadzeniu diety domowej jest jej niski status higieniczny i znaczne ryzyko zakażenie bakteriami patologicznymi niebezpiecznymi dla zdrowia kota jak i człowieka. Kolejnym problemem jest nadmierna podaż tłuszczu, która wpływa na rozwój chorób wątroby i trzustki, a także rosnącą nadwagę u zwierząt dokarmianych w niezbilansowany sposób. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych POLKARMA, prawie 1/3 przyprowadzanych do lecznic weterynaryjnych Polsce kotów i psów, które ukończyły pierwszy rok życia, cierpi na nadwagę. Między szóstym a jedenastym rokiem życia problem ten jest jeszcze większy, gdyż dotyka ponad połowę wspomnianych zwierząt. Podobnie dzieje się na świecie.

Kocia dieta – a co to takiego?

Na rynku można przebierać w rodzajach zbilansowanych, gotowych posiłków dla kotów. Firmy oferują swym klientom zarówno pokarm suchy, przeważnie w postaci chrupek o wymyślnych kształtach, jak też pokarm mokry w formie mięsnych kawałków zanurzonych w sosie lub galaretce, a także pasztetów. Wielu ekspertów uważa za najlepsze stosowanie diety mieszanej. Trzeba wiedzieć, że w naturze kot żywi się przede wszystkim upolowanymi zwierzętami roślinożernymi, które zjada wraz z zawartością ich żołądków. W taki sposób dostarcza sobie składników roślinnych. O tym jak ważny jest balast w organizmie kotów przekonano się w eksperymencie przeprowadzonym z udziałem gepardów w ogrodzie zoologicznym w Holandii. Nawet w przypadku kotów dzikich okazało się że obecność substancji balastowych pochodzenia roślinnego w diecie, wpływała istotnie pozytywnie na ich pracę jelit. W porównaniu do kotów jedzących czyste mięso, miały stabilniejszą równowagę w mikroflorze jelitowej i niższy poziom bakterii gnilnych i szkodliwych substancji powstających w wyniku rozpadu nadmiaru białka w organizmie.

Optymalna ilość składników roślinnych w diecie jest wskazana i musi być odpowiednio dobrana i zbilansowana. Ich organizm świetnie trawi dobrze ugotowaną skrobię pochodzącą np. z ziaren. Jej nadmiar szybko jest wykorzystywany na tworzenie tłuszczu zapasowego, dlatego poziom powinien być umiarkowany i oscylować wokół około 1/3 energii z diety. Ale na pewno koty nie potrzebują w życiu owoców, gdyż w ogóle nie przetwarzają obecnego w nich cukru – fruktozy. Do prawidłowego funkcjonowania nasze mruczki potrzebują dużej ilości wysokojakościowego białka, bo nawet połowę energii z diety mogą z niego pobierać. To duża różnica, bo my ludzie – nie więcej niż 1/5…. A dlaczego? Bo u kota około 30% energii z białka przeznaczane jest na budowę włosa. Dlatego już na przestrzeni 3 tygodni – tyle ile „żyje włos”, możesz zobaczyć jak odpowiedni poziom składników odżywczych wpłynął na jego odbudowę. Dodatkowo optymalny poziom dobrych tłuszczów w tym nienasyconych z rodzaju Omega i witamina E, wspomoże odpowiednią sprężystość skóry i odporność kota.


W jaki sposób można się upewnić, że gotowe dania dla kotów są najlepszym wyborem zbilansowanej diety? Wystarczy podjąć wyzwanie…

Podaruj swojemu kotu zdrowie!

Podejmując trzytygodniowe wyzwanie, które proponuje Purina One, będziesz miał okazję do zaobserwowania różnicy w stanie zdrowia twojego kota. Dodatkowo, co tydzień możesz wygrać zapas karmy Purina One, bony o wartościach 150, 300, 500 zł do wykorzystania w partnerskim sklepie internetowym oraz gadżety Purina One, takie jak miska dla kota, torebka na kocią karmę oraz kocia kanapa. Wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie https://www.kociarze.pl/trzy-tygodniowe-wyzwanie, wpisując tam swoje dane i zamieszczając fotografię swojego pupila. Wyzwanie Purina One to program dietetyczny mający na celu poprawę stanu zdrowia naszych mruczków, a przede wszystkim polepszenie stanu ich sierści i skóry. Akcja ta polega na karmieniu przez zarejestrowanego uczestnika swojego kota przez 21 dni wyłącznie karmą Purina One i obserwowaniu jego stanu zdrowia, wyglądu i zachowania. Następnie należy udokumentować poczynione przez siebie obserwacje na założonym koncie w serwisie poprzez udzielanie odpowiedzi na pytania, umieszczanie notatek, zdjęć czy też prowadzenie bloga. Wbrew pozorom żywienie kotów jest zagadnieniem skomplikowanym. Każdy właściciel musi zatem dopasować metodę karmienia do potrzeb i gustu swojego ulubieńca, a także do własnych możliwości. Bardzo dobrą próbą będzie skorzystanie z wyzwania Purina One, które oprócz dobrej zabawy i nagród zagwarantuje uczestnikom sporą dawkę wiedzy na temat zdrowych i odpowiednio zbilansowanych produktów dla kotów, których zdrowie, kondycja oraz wygląd sierści z pewnością ulegną poprawie.

Partnerem artykułu jest Purina One

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj