Młode zwierzaki zwykle rosną jak na drożdżach i nie potrzebują wiele. Jednak stare psy podobnie jak starsi ludzie mają większe wymagania. Niestety wraz z wiekiem organizm słabnie, siły się wyczerpują i grozi coraz więcej chorób. Sprawdźmy, jak właściwie dbać o psa, gdy jest już w starszym wieku? Podstawowe porady.


Kiedy pies zaczyna się starzeć?

Kochany psiak dla właściciela zawsze pozostanie wiecznie młodym i wspaniałym pupilem. Pamiętajmy jednak, że jego pysk w pewnym momencie zrobi się siwy. W końcu nadejdzie dzień, gdy dotąd silny i żwawy psiak zacznie więcej się oszczędzać, dyszeć trochę mocniej po długim spacerze i więcej czasu spędzać na wylegiwaniu się w ciepłym legowisku. To nieuchronny znak, że trzeba rozpocząć dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb pupila. Jednak jak to zrobić? Jak w sposób odpowiedzialny i najlepszy z możliwych zadbać o starzejącego się psa?

Czynniki przyspieszające i opóźniające starość u psów.

Starość u psów zależy m.in. od ich rasy i wielkości. Mniejsze psy, jak np. Chihuahua i teriery oraz małe mieszańce, zwykle zaczynają się starzeć dopiero w wieku lat kilkunastu (najwcześniej 10-12 lat). Natomiast im pies jest większy, tym żyje krócej. Duże psy zaczynają więc starzeć się jeszcze w wieku 7-8 lat, a krócej żyjące rasy nawet 5-6 lat. Istotną rolę w procesie starzenia u psów odgrywają też: genetyka (indywidualne predyspozycje osobnicze dziedziczone po przodkach), dieta (psy żywione w sposób właściwy, zdrowymi dobrej jakości pokarmami i nieotyłe będą żyły dłużej) i środowisko (im lepsze środowiskowe warunki życia, tym większa długość życia, np. psy mieszkające w zimnej budzie będą żyły krócej i ciężej, niż mieszkające w ciepłym domu).

Czy można przedłużyć życie starego psa?

Tak samo jak u ludzi, można to robić i u psów. Niezbędna jest jednak właściwa i bardziej troskliwa opieka, żywienie dostosowane do wieku i stanu zdrowia, większa uwaga i działania profilaktyczne. Starzejącego się psa musimy tak samo inaczej traktować jak starego człowieka.

Jak właściwie dbać o psa, gdy jest już w starszym wieku – podstawowe porady.

Starego psa trzeba baczniej obserwować, monitorując zmiany zachowania, takie jak: apetyt, masa ciała, kondycja psychofizyczna, problemy stomatologiczne, obecność podejrzanych zmian (np. guzki, egzemy). Wszelkie odbiegające od normy obserwacje należy traktować poważnie i zgłaszać lekarzowi weterynarii. Umożliwi to udzielenie psu w porę pomocy. Ze starzejącym się psem trzeba też zwykle coraz częściej odwiedzać weterynarza. Nawet jeśli nie dzieje się nic złego, to wizyta kontrolna stanu zdrowia pupila powinna być przynajmniej dwa razy w roku.


Starsze psy mogą też wymagać częstszych badań krwi i moczu, czy opieki stomatologicznej. Wiele ras ma predyspozycje w kierunku niektórych chorób, w tym zapalenia stawów, dysplazji, raka i cukrzycy. Ważne jest wczesne ich wykrycie. Starzejący się pies musi też obowiązkowo mieć zapewnione właściwe miejsce, czyli ciepłe i miękkie legowisko. Nie ma już przecież kondycji, by bez szwanku przetrwać w budzie na mrozie, wietrze i w deszczu. Dla psów z dysplazją stawu biodrowego i artretyzmem, trzeba z kolei niejednokrotnie rozważyć budowę specjalnej rampy, by mogły wejść do domu lub samochodu. Warto też kupić podgrzewane psie legowisko.

Jeśli stary pies już niedowidzi lub całkiem oślepnie, należy wtedy barierkami chronić go np. przed upadkiem ze schodów. Bardzo ważne są też powierzchnie antypoślizgowe na podłogach i schodach. Zapobiegną upadkom i uchronią stare psy przed złamaniami kości i uszkodzeniami stawów. W starszym wieku niezbędna jest też dbałość o zęby i kondycję psychofizyczną (ćwiczenia i spacery, zabawy stymulujące starzejący się umysł). Ponadto starsze psy często mają różne problemy pokarmowe m.in.: trawienne, z zębami, żuciem pokarmu, brakiem apetytu, niestrawnością, biegunkami itp. Należy więc skonsultować się z lekarzem weterynarii i ustalić pupilowi dietę dostosowaną do jego wieku i stanu zdrowia (więcej błonnika dla wspomagania trawienia węglowodanów, lub zmniejszenie kalorii by odchudzić otyłość, lub dodatek oleju rybnego i glukozamin dla łagodzenia buli stawów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj