Berneński pies pasterski to rasa dosyć w Polsce popularna. Pokrojowo psy te są zaliczane do ras dużych. Wyróżnia je atrakcyjnie trójkolorowa sierść oraz łagodność i przywiązanie do ludzi. Przeczytaj wszystko na temat berneński pies pasterski. Sprawdź dla kogo psy te nadają się najlepiej, jakie maja wymagania i predyspozycje.

Berneński pies pasterski wg FCI jest rasą zaliczaną do grupy II Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy, oraz sekcji 3 Szwajcarskie psy pasterskie, nr wzorca 45. Berneńczyki nie podlegają próbom pracy i pełnią obecnie głównie rolę psa rodzinnego, towarzyszącego, obronnego i stróżującego. Wykorzystuje się je również w dogoterapii i pracy z ludźmi niepełnosprawnymi. Nadają się także do szkoleń na psy tropiące oraz ratownicze lawinowe i gruzowe. Ponieważ berneńczyki są ciężkie i dość masywne, nie poleca się ich do sprawnościowo – zwinnościowych psich sportów (np. agility), za to sprawdzą się w konkursach posłuszeństwa (obedience).

Popularność rasy

Berneński pies pasterski pochodzi ze Szwajcarii i jest obecnie rasą popularną, hodowaną na całym świecie. W USA, podobnie jak w krajach Europy (także w Polsce) istnieją Kluby Berneńskiego Psa Pasterskiego. Do naszego kraju berneńczyki przybyły z Czech pod koniec lat 70 ubiegłego wieku. Pierwszy polski miot tej rasy uzyskano w 1981 r. W ostatnich latach nastąpił u nas znaczny wzrost zainteresowania tą rasą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here