Niemal każdy właściciel psa spotkał się z sytuacją, w której jego pupil podczas spaceru zaczął jeść trawę. Czy zjadanie trawy to zachowanie, które powinno nas zaniepokoić? Jakie mogą być jego przyczyny i co należy robić w takiej sytuacji? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.


Jakie mogą być przyczyny jedzenia trawy?

Jedzenie trawy to u psów zachowanie normalne i często spotykane. Nieco problematyczny jest fakt, że istnieje kilka powodów, dla których pies podczas spacerów zaczyna podjadać trawę i trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich powoduje takie zachowanie. A o ile zazwyczaj jedzenie trawy nie powinno wzbudzać zaniepokojenia, tak czasem może świadczyć o problemach z żołądkiem lub psią dietą. Dlaczego pies decyduje się na jedzenie trawy? Istnieje wiele potencjalnych przyczyn:

  • Zachowanie instynktowne lub upodobanie do smaku trawy. Obgryzanie różnych przedmiotów to zachowanie u psa całkowicie naturalne, zwłaszcza w przypadku szczeniąt. Szczeniaki poznają otoczenie dzięki obgryzaniu przedmiotów, często więc wystające fragmenty roślin mogą przyciągnąć ich zainteresowanie. W przypadku dorosłych psów w grę może wchodzić po prostu przyzwyczajenie, chęć rozładowania negatywnych emocji (na przykład nudy albo niezadowolenia) lub upodobanie do smaku trawy.
    Jeśli pies ma po prostu w zwyczaju czasem skubnąć trochę trawy, nie powinno nas to alarmować – przynajmniej póki nie zjada jej zbyt wiele.
  • Problemy z żołądkiem. Zdaniem weterynarzy zdarza się, że pies zaczyna zjadać duże ilości trawy, kiedy cierpi na jakieś problemy z układem trawiennym – na przykład czymś się zatruł bądź boli go żołądek. Wtedy zwykle je mnóstwo trawy w krótkim czasie, pośpiesznie wyrywając całe jej kłębki. Szybkie jedzenie długich, ostrych źdźbeł wywołuje wymioty i pozwala psu oczyścić żołądek. Czy powinniśmy niepokoić się w takiej sytuacji? Niekoniecznie. Każdemu psu czasem coś „zalega” na żołądku, jednorazowe zjedzenie pewnej ilości trawy i zwymiotowanie nie jest więc czymś negatywnym. Należy mu na to pozwolić, bowiem często takie jednorazowe wymioty pomagają układowi pokarmowemu wrócić do normy. Jeżeli jednak pies nie przestaje jeść trawy po zwymiotowaniu albo bardzo często zachowuje się w ten sposób, należy zabrać go do weterynarza. Możliwe bowiem, że psiak ma poważniejsze problemy z żołądkiem.
  • Niedobory diety. Częste podjadanie trawy może być także uwarunkowane niedoborem pewnych substancji odżywczych w psim jadłospisie. Niekoniecznie jednak musi to świadczyć o braku zbilansowanych posiłków – zdaniem niektórych takie zachowanie może być atawizmem, związanym z tym, że w przeszłości przodkowie psów poprzez zjadanie trawy uzupełniali dietę głównie mięsną. Nie da się też jednoznacznie stwierdzić, czy pies nie skubie trawy z przyczyn podanych już wcześniej – ot „odruchowo” lub ze względu na smak. Jeżeli jednak psiak na każdym spacerze stara się pochwycić źdźbła, warto zastanowić się, czy podajemy mu posiłki w odpowiednim składzie. Wtedy wprowadzenie zróżnicowanej diety i uzupełnienie zapotrzebowania na dane składniki, powinno zlikwidować podjadanie trawy.

W jaki sposób reagować, kiedy pies je trawę?

Jeśli pies podjada trawę sporadycznie albo od czasu do czasu zdarzy mu się zjeść jej więcej i zwymiotować – nie powinniśmy reagować wcale. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy robi to bardzo często, zjada trawę wręcz kompulsywnie i wymiotuje kilka razy w tygodniu. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim powinniśmy skonsultować się z weterynarzem – mówi przedstawiciel firmy Petmex, specjalizującej się w produkcji naturalnych gryzaków dla psów. – Zbyt częste jedzenie trawy może być objawem choroby. Jeżeli jednak wykluczymy takie przyczyny, prawdopodobnie pies zachowuje się w ten sposób z powodów behawioralnych albo ze względu na upodobanie do smaku trawy. Podstawą jest więc wizyta u weterynarza i przeprowadzenie badań. Kolejnym krokiem może być próba zmienienia psiej diety – urozmaicenia jej bądź zmienienia podawanej karmy. Dobrze psa obserwować: możliwe, że zaczyna jeść trawę w konkretnych momentach – na przykład kiedy jest zdenerwowany albo długo pozostawał sam. Kolejna opcja to przyniesienie psu innych przedmiotów, które może obgryzać: piłeczki, naturalnego gryzaka czy szmacianej zabawki. Nie krzyczmy na psa, nie bijmy, ale starajmy się pilnować, aby nie jadł zbyt dużo trawy i jasno komunikujmy mu, że jest to zachowanie niepożądane. Jeżeli nic nie pomaga, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, zajmującego się psią terapią.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj