Strona główna Zwierzęta domowe Koty 20 produktów „anty” – czyli czego nie powinien jeść kot

20 produktów „anty” – czyli czego nie powinien jeść kot

Kot i warzywa

Biorąc kota do swojego domu stajesz się za niego odpowiedzialny. Dbasz o niego, karmisz i rozpieszczasz. Nieraz zdarza się, że nie możesz oprzeć się jego maślanym oczom, „proszącym o kocią przekąskę”. Ale są też takie koty, które domagają się, sprawdzenia, co znajduję się na Twoim talerzu. Należy jednak pamiętać, że niektóre produkty jakie sami spożywamy, mogą poważnie zaszkodzić kotu.

Cebula

Cebula jest bardzo szkodliwa dla kota. Za jej toksyczność u kotów odpowiadają organiczne sulfonotlenki (szczególnie dwusiarczek n-propylowy). Objawami klinicznymi zatrucia są niedokrwistość, bladość błon śluzowych, tachykardia, przyśpieszenie oddechu, apatia, osłabienie, wymioty, biegunka i bolesność brzucha. W cięższych przypadkach może wystąpić żółtaczka i niewydolność nerek, a jako skutek hemolizy i hemoglobinurii, możliwa jest nawet śmierć.

Czosnek

Również czosnek może zaszkodzić kotu, występuje w nim allicyna, związek podobny do dwusiarczku n- propylowego. Objawami klinicznymi po zatruciu czosnkiem są wymioty, rozpad czerwonych krwinek (niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość Heinza), krew w moczu, osłabienie, przyspieszenie akcji serca oraz dyszenie.

Winogrona, rodzynki

Nie wiadomo, dokładnie która substancja znajdująca się w winogronach jest dla kotów szkodliwa. Wiadomo natomiast że aby doszło do zatrucia, winogrona i rodzynki nie muszą zostać zjedzone w całości. Najmniejsza (jak dotąd) zanotowana spożyta ilość, po której odnotowano zatrucie wynosiła 2,8 g/kg m.c rodzynek i 19,6 g /kg m.c. winogron. Objawami zatrucia są zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty i biegunka, ostra niewydolność nerek, apatia, brak łaknienia, bolesność brzucha, niezborność i ogólne osłabienie.

Kakao, czekolada

Podstawowymi toksycznymi składnikami czekolady i produktów z kakao są metyloksantyny, spośród których główną toksynę stanowi teobromina. Objawy zatrucia obejmują wymioty, biegunkę, pobudzenie, drżenie i osłabienie mięśni, arytmię serca, drgawki, uszkodzenie nerek, a nawet śpiączkę.

Por i Szczypiorek

Podobnie jak cebula i czosnek z powodu zawartości dwusiarczka n-propylowego są szkodliwe dla kota. Po spożyciu tych produktów pojawiają się duszności, wymioty i krwiomocz, dochodzi do rozpadu czerwonych krwinek, ogólnego osłabienia i przyspieszenia akcji serca.

Rabarbar

Najbardziej toksycznymi częściami są liście i korzenie; Zawierają one rozpuszczalne szczawiany wapnia. Zatrucie nimi powoduję wymioty oraz ślinienie. Spożyte w bardzo dużych ilościach może doprowadzić do niewydolności nerek.

Pomidor

Dojrzałe owoce są nietoksyczne, ale zielone pomidory, liście i łodygi po spożyciu przez kota wywołują nadmierne ślinienie, brak apetytu, ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, depresje, osłabienie, rozszerzenie źrenic, wolne bicie serca. Substancją odpowiedzialną za te objawy jest solanina.

Pestki owoców

Zawierają glikozydy cyjanogenne, szczególnie toksyczne w procesie więdnięcia. Objawami zatrucia u kotów są ceglastoczerwone błony śluzowe, rozszerzone źrenice, trudności w oddychaniu, dyszenie, wstrząs.

Morele i Brzoskwinie

Zawierają glikozydy cyjanogenne występujące w nasionach, pędach i liściach. Objawy takie jak w przypadku zjedzenia innych pestek: ceglastoczerwone błony śluzowe, rozszerzone źrenice, trudności w oddychaniu, duszność oraz wstrząs.

Pomarańcze i Grejpfruty

Owoce są jadalne, skórki i materiał roślinny mogą powodować zatrucie, zawierają one toksyczne dla kota olejki eteryczne i psoraleny. Objawami klinicznymi zatrucia są: wymioty, biegunka, depresja, potencjalne zapalenie skóry.

Mięta

Zawarte we wszystkich częściach mięty olejki eteryczne są toksyczne dla kotów. Pierwszymi objawami zatrucia są wymioty i biegunka.

Rumianek

Zawarte w nim substancje takie jak olej lotny, bisabolol, chamazulen, kwas garbnikowy po spożyciu przez kota spowodować mogą zapalenie skóry, wymioty, biegunkę oraz reakcje alergiczne.

Liść laurowy

Zawiera eugenol i inne olejki eteryczne, które po spożyciu powodują u kotów wymioty i biegunkę. Zjedzenie dużej ilości całych liści może powodować niedrożność jelit.

Kminek

Zawiera oleje, karwon i limonen, które powodować mogą łagodne wymioty i biegunkę.

Oregano

Działa drażniące na przewód pokarmowy, powodując łagodne wymioty i biegunkę.

Kawa

Zawarta w niej saponina, po spożyciu przez koty powoduje kontaktowe zapalenie skóry i wymioty. Drugą szkodliwą dla kotów substancją, jaką zawiera kawa jest kofeina. Dawka kofeiny śmiertelna dla psów i kotów to już 150 mg/kg masy ciała. Objawy zatrucia kofeiną pojawiają do dwóch godzin od spożycia i mogą obejmować łagodny niepokój i nadpobudliwość w przypadku spożycia mniejszych ilości, aż po niebezpieczne zaburzenia rytmu serca i podwyższoną temperaturę. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się drgawki i śmierć zwierzęcia.

Grzyby

Niektóre z nich zawierają toksyny, które oddziałują na różne układy w organizmie, powodując biegunki, wymioty, uszkodzenia nerek, wątroby, a nawet wstrząs prowadzący do śmierci.

Alkohol

Spożycie może spowodować zatrucie, śpiączkę i śmierć.

Kapusta, groch, fasola

Są to produkty ciężkostrawne, szczególnie dla mięsożercy. Spożycie powodować może boleści brzucha, wzdęcia i biegunki.

Mleko

Z powodu braku enzymy laktazy odpowiedzialnego za trawienie laktozy u dorosłych kotów podawanie mleka powodować może ból brzucha, wzdęcia, luźne wypróżnienia, a nawet biegunkę. Dodatkowo główne białko mleka – kazeina podczas trawienia długo zalega w żołądku kota, upośledzając wchłanianie substancji odżywczych, a także może uczulać. Dużo więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Czy mleko jest potrzebne w diecie kota”

Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś. Dopilnuj, by kot nie miał dostępu, ani sam nie podawaj mu produktów, które mogą zaszkodzić jego zdrowiu.

Niestety jest jeszcze wiele innych toksycznych produktów dla naszego milusińskiego. Spis owoców, warzyw, ziół i roślin ozdobnych można sprawdzić na ogólnodostępnej stronie tworzonej przez ekspertów z Centrum Kontroli Zatruć u Zwierząt (APCC) Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA).

Literatura:

  • Cambell A. (2001) Chocolate intoxication in dogs. UK Vet. 6
  • Eubig PA, Brady MS, et al. (2005) Acute Renal Failure in Dgs After the Ingestion of Grapes or Raisins: A Retrospective Evlution of 43 Dogs (1992-2002)
  • Farbman D. (2001) Death by chocolate? Methylxantthine toxicosis. Veterinary Learning Systems.
  • Gfeller RW, Messonier SP. (1998) Onion and Garlic toxicity. In: Handbook of small toxicology & poisonings

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version