Czy to możliwe aby psa przestawić na dietę wegetariańską? Niektóre badania nad odżywianiem psów pokazują, że psy są bardziej zbliżone do zwierząt wszystkożernych. W porównaniu do kotów, psy mają układ pokarmowy lepiej przystosowany do trawienia produktów roślinnych ze względu na jego długość. Pod względem uzębienia, psy również są bardziej przystosowane do przyjmowania pokarmów roślinnych. Ich układ pokarmowy ma lepsze zdolności adaptacyjne do przyjmowania różnorodnego pokarmu. Natomiast są również inne opinie a mianowicie z punktu widzenia fizjologii zwierzęcej jest tak że budowa, długość jelit, kształt czaszki i zębów wskazują wyraźnie, że pies to zwierzę mięsożerne.


Możliwe jest więc, że pies będzie dobrze trawił cukry proste w niezbyt dużych ilościach. Jest jednak możliwe, że będzie zupełnie odwrotnie. Układ trawienny psa może wykorzystywać składniki z pokarmu roślinnego, ale niektórych z nich, jak np. celulozy, nie przyswaja. Wegetariańskie karmienie psa jest teoretycznie możliwe pod warunkiem sporządzenia starannego jadłospisu. Musi on uwzględniać wszystkie potrzeby danego psa: rasę, wiek, wagę, przebyte choroby i dolegliwości oraz tryb życia (aktywność).

Większość lekarzy weterynarii przestrzega – wegetarianizm jest sprzeczny z naturą psa, niemniej jednak bezmięsna dieta dla psów ma coraz większą rzeszę zwolenników. Dlaczego? Taka moda, która jak większość trendów przybyłą do nas z zagranicy. Najczęściej osobami, które próbują przestawić swojego psa na wegetarianizm są zazwyczaj ideowi wegetarianie czy weganie. W ich światopoglądzie nie ma możliwości karmienia zwierzęcia innym zwierzakiem. Nierzadko jednak po dietę wegetariańską sięgają osoby, chcące ograniczyć w żywieniu swojego psa udział często bardzo chemicznych produktów pochodzenia zwierzęcego lub też takie, które lubią eksperymentować z żywieniem psa czy wypatrują nowinek na rynku żywieniowym. W każdym przypadku należy pamiętać, że pies może różnie zareagować na dietę składającą się jedynie lub głównie z pokarmów roślinnych. Największym zagrożeniem w przypadku stosowania diety wegetariańskiej u psów są niedobory białka. Każdy organ może być zagrożony brakiem jakiegoś aminokwasu i wtedy zaczynają się kłopoty.W psiej diecie wegetariańskiej podstawą jest więc uzupełnianie witamin, minerałów i aminokwasów. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że białka roślinne mają inną charakterystykę niż te zwierzęce, które zapewniają większą dawkę energii – dlatego dieta taka raczej nie nada się dla psa bardzo aktywnego fizycznie, np. sportowego czy pracującego.

Podsumowując:Jeżeli chcemy podjąć decyzję o zmianie diety naszego psa na wegetariańską musimy dobrze się zastanowić nad korzystnymi i niepożądanymi skutkami tej zmiany. Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, który wspólnie z nami pomoże skomponować odpowiednią dietę dla naszego pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj