Yorkshire terier, potocznie pies york miniaturka – ten mały i ostatnio bardzo modny piesek może pochwalić się długą historią. Pierwszy wzorzec rasy przyjęto w roku 1898. Początkowo popularnością cieszył się w Wielkiej Brytanii a potem w całej Europie.
Yorki wydają się słodkimi małymi pieskami kanapowymi, ale nic bardziej mylnego. To żywe i odważne łobuziaki, małe cwaniaki, którym nie robi różnicy, czy będzie nosił kokardkę czy klamerkę do włosów. Oczywiście nie każdy York ma taki sam charakter. Będąc właścicielem takiego maleństwa trzeba starać się wyczuć jego psychikę, żeby poradzić sobie z jego przemyślnością i wymóc na nim posłuszeństwo. Nie można za bardzo ulegać jego urokowi i wybaczać mu wszystkiego. Należy od szczenięctwa oduczać go szczekania bez powodu. York potrzebuje serdecznego ale konsekwentnego pana, gdyż pomimo niewielkich rozmiarów nie zna strachu (jak prawdziwy terier). Ponieważ jest tak maleńki można go nosić na rękach, nie należy jednak zapominać, że musi również używać własnych nóg. York uczy się naprawdę szybko dlatego konsekwentne i rozsądne wychowanie może uczynić z niego prawdziwego gentlemana. Natomiast przez błędy w wychowaniu większość yorków jest rozpieszczona i nieposłuszna.

Wyliczając kilka wad i zalet Yorków spróbujemy pomóc Państwu podjąć decyzję czy sprawić sobie takie maleństwo i jednocześnie uświadomić , że wbrew pozorom nie jest to zabawka ani maskotka.

Dezidor [CC BY 3.0], from Wikimedia Commons
Plusy: jest łatwy w transporcie,nie je dużo, niezmordowany w zabawie, przyjazny człowiekowi, wesoły, łobuziak, dowcipny, bardzo pewny siebie. Jeżeli nie zawsze uda się wyprowadzić Waszego pupila na siusiu, zadowoli się pudełkiem z piaskiem. Yorkshire lubi dzieci, a one jego. Zawsze jest gotów do zabaw i szaleństw z dziećmi. Dorośli jednak muszą takie zabawy mieć pod kontrolą i pamiętać o jego delikatnej budowie, nie można też ciągnąć go za włosy. Jeżeli dzieci zrobią mu się krzywdę, zawarczy głośno dając do zrozumienia, iż nie jest zabawką i… może ugryźć. York nie jest pamiętliwy, po chwili zabawa toczy się dalej.Jest bardzo czujny. Gdy tylko usłyszy dzwonek natychmiast biegnie do drzwi i wyczekuje. Kto idzie? Rozpoznając przyjaciela, natychmiast rozpoczyna popis uwodzenia, oczekując przy tym komplementów. Uwielbia być w centrum zainteresowania i zazwyczaj mu się to udaje. Jeżeli przychodzi ktoś obcy, york udaje groźnego dobermana i warczy wściekle i choć trudno, by kogoś przestraszył, to odwagi i brawury nikt mu nie odmówi. Yorkshire terier jest psem o ogromnej energii i witalności. Biega i skacze jak pchła i nigdy nie można się nim znudzić, gdyż prezentuje całą paletę nastrojów. Nawet jeżeli ktoś nie lubi „karzełków”, zazwyczaj po chwili jest nim oczarowany. York jest wprawdzie niewielkiej postury, ale ma wielki charakter. Są też chwile, kiedy Wasz york pragnie mieć spokój i okazuje najczulsze oddanie, kolana jego pana są wtedy najwspanialszymi poduszkami a już w siódmym niebie jest kiedy przyjazna ręka podrapie go za uszami. Jego żywienie nie powinno obciążyć zbytnio Państwa portfela, ponieważ je niewiele. Jedzenie dla yorka powinno być bogate w witaminy, aby sierść pięknie błyszczała. W żadnym wypadku nie należy karmić go słodyczami. Dla małych yorków trzeba stosować dietę sprzyjającą rozwojowi kości. Dodatkowo można podawać wapń.

By Eric Chan (Flickr: Winston is camoflaged) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Minusy: chętnie próbuje przejąć władzę w domu, szczeka z zapałem i chętnie ( jednak zdarzają i nie szczekające), lubi się ubrudzić, nie pielęgnowany prawidłowo potrafi brzydko pachnieć (kąpiel – przynajmniej raz w miesiącu), bywa namolny i zazdrosny, jego zakup jest dość kosztowny. Uwielbia spacery i kiedy puszczą go Państwo ze smyczy, skacze jak oparzony, wtyka nos w krzaki, kopie dziury – i wraca całkowicie wybrudzony z pyszczkiem pokrytym ziemią (ale prze szczęśliwy). Wtedy po powrocie konieczne jest czyszczenie.
Jeżeli nie chcecie Państwo aby Wasz piesek był podobny do małego rozczochranego kłębka wełny, włosy Yorkshire muszą być dobrze pielęgnowane. Istnieją dwie możliwości:

  • Albo pozwolicie mu by prowadził życie pełne ruchu i pogodzicie się z tym, że jego tren nie zawsze będzie nienaganny, wtedy potrzebne będzie mycie i obfite wyczesywanie, by ponownie wyglądał ładnie (nie kąpać częściej niż raz w miesiącu).
  • Albo zrobią Państwo z niego psa wystawowego. W tym przypadku muszą Państwo chodzić regularnie do salonów dla psów, gdzie zastosowane zostaną słynne papiloty. W tym celu każdy kosmyk włosów zostaje naoliwiony i zawinięty w bibułkę, aby włosy później pięknie jedwabiście błyszczały. W tym przypadku jednak koszt usług fryzjerskich jest spory.

Yorkshire jest bardzo towarzyski i ma wspaniałe kontakty ze swoimi czteronożnymi towarzyszami – nawet jeżeli są pięć razy większe niż on, a to może stwarzać pewne zagrożenie dla tego malucha, dlatego należy zawsze zachować ostrożność w czasie takich kontaktów.

Podsumowując: Zakup i posiadanie Yorkshire Teriera na pewno wiąże się z sporymi kosztami oraz odpowiedzialnością. Jednakże trzeba przyznać, że jeżeli chcemy mieć jakiekolwiek zwierzę zawsze musimy się z tym liczyć. O każdego zwierzaka trzeba dbać, karmić go, zapewnić mu odpowiednie warunki do życia i opiekę weterynaryjną.
Natomiast jeżeli chodzi o sam zakup to, ponieważ popyt na miniaturowe teriery ciągle rośnie, handlarze oferują psy o często wątpliwym pochodzeniu, sfałszowanych rodowodach i ledwo odstawione od matki, by młodsze robiły wrażenie jeszcze mniejszych, niż w rzeczywistości. Dlatego jeśli zdecydują się państwo na yorka – najlepiej zwrócić się do związku kynologicznego, który poda Państwu adresy rzetelnych hodowców.
Życzymy rozważnych decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here