Zainteresowałeś się żółwiami bo mają jedyną w swym rodzaju budowę i są długowieczne. Decydujesz się więc, wybierasz najbardziej odpowiadający Ci gatunek i kupujesz. STOP! A gdzie dom dla żółwia? 


Chcąc aby hodowany przez nas żółw zachował dobrą kondycję i był naprawdę długowieczny, musimy zadbać o odpowiednie mieszkanie dla niego. Ponieważ będziemy starali się odtworzyć jego naturalne warunki życiowe w miniaturze, musimy wnikliwie zapoznać się z charakterystyką wybranego gatunku żółwia i jego naturalnymi potrzebami. Od tego mianowicie zależeć będzie materiał jaki użyjemy do budowy wiwarium, podłoże, oświetlenie i użyta roślinność W zależności od rodzaju pomieszczenia dla żółwi (wiwaria) można podzielić na trzy grupy:

  • akwaria – dla żółwi wodnych,
  • akwatorium – dla żółwi wodno-lądowych,
  • terraria – dla żółwi lądowych.

Wszystkie trzy rodzaje wiwariów różnią się miedzy sobą, jednak posiadają szereg cech wspólnych, które zostaną omówione w tym artykule.

Terrarium

By yeowatzup [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons

Rozmiary terrarium muszą być dostosowane do wielkości żółwia. Za wystarczające przyjmuje się długość równą około pięciu długościom żółwia a szerokość równą jego trzem długościom. Tak więc dla przeciętnego żółwia lądowego dorastającego do około 15 cm. zbudujemy terrarium o wielkości 75 x 45 cm. Wysokość terrarium powinna być taka aby uniemożliwić żółwiowi ucieczką ( jeżeli terrarium jest nie zamknięte). Pamiętać należy, że żółwie dobrze się wspinają i jeżeli hodujemy więcej osobników często opierają się na pancerzu drugiego zwierzęcia aby się wydostać. Dla dużych okazów wysokość 35 – 40 cm powinna być wystarczająca. Przy bogatym wystroju terrarium odpowiednio należy zwiększyć. W przypadku hodowli większej ilości gadów w jednym pomieszczeni, również jest wskazane zwiększenie „metrażu” o około 1/4 na każdego lokatora. Uwaga – każde terrarium im większe tym lepsze.

Akwarium

By Phalinn Ooi from Kuala Lumpur, Malaysia (London AquariumUploaded by Oxyman) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons

W przypadku hodowli żółwi wodnych wielkość, czy raczej pojemność akwarium, musi być związana z częstotliwością wymiany wody. Pamiętajmy – 100 litrowe akwarium wymaga wymiany wody raz w tygodniu a mniejsze odpowiednio częściej. Maksymalne rozmiary akwarium tak samo jak terrarium nie istnieją. Przypominamy, że trzymanie zwierząt w naturze żyjących na nieograniczonych przestrzeniach, w ciasnych pojemnikach jest niedopuszczalne. Hodowanym żółwiom musimy zapewnić swobodę poruszanie się i możliwość wyboru oświetlonego lub zacienionego miejsca w ich domu.

Akwatorium

Prawo autorskie: luckybusiness / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dla żółwi wodno-lądowych przygotowujemy akwatorium, które zapewni gadom możliwość przebywania nie tylko w wodzie. Żółw tego gatunku zmuszony  do bezustannego pływania bez możliwości wyjścia na ląd po pewnym czasie ginie. Niezbędne jet więc zbudowanie wyspy na której będzie mógł wypocząć.

Urządzając wiwarium dla naszego ulubieńca nie możemy zapominać o basenie z czystą wodą (w przypadku żółwi lądowych), odpowiednim: ogrzewaniu, oświetleniu, wilgotności i wentylacji. Żółwie w naturze są czystymi zwierzętami, dlatego w szczególności należy zwracać uwagę na utrzymywanie higieny w wiwarium bo od tego również zależy kondycja i zdrowie hodowanych zwierząt.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj