Rasy psów odznaczają się nadzwyczajną różnorodnością kształtów i rozmiarów. Porównajmy na przykład ogromnego bernardyna z malutkim pekińczykiem lub wyglądającym jak gryzoń meksykańskim psem bezwłosym (obrazek poniżej), aż trudno uwierzyć, ze to przedstawiciele tego samego gatunku.

Prawo autorskie: annaav / 123RF Zdjęcie Seryjne

A jednak. Choć tak inne okazy te nie w zasadzie nie różnią się budową anatomiczną albowiem tak jak wszystkie pozostałe rasy wywodzą się od pięciu podstawowych typów psów. Ich charakterystyczne cechy kształtu ciała i wzorów zachowań można wyróżnić u wszystkich współczesnych odmian psa domowego.W przeciągu wieków niektóre rasy uległy znacznemu wymieszaniu i uszlachetnieniu, inne zaś zachowały czystość i są w miarę wierne ” oryginałom”. Na ostateczny wygląd i charakter psa mają wpływ nie tylko działania człowieka, ale również znaczną rolę odgrywają klimat oraz miejsce pochodzenia i występowania.


I tak na przykład psy żyjące w strefie klimatu zimnego mają grubszą skórę i obfitsze futro. Szpice rozpoznać łatwo po krępej budowie ciała oraz zdobnym w liczne pióra, zakręconym ogonie. Są to przede wszystkim psy „śniegu i lodu”, jak akita czy husky, ale obejmują też i inne rasy, np. puszystego chow chow i małego pokojowego szpica pomorskiego. Psy myśliwskie, takie jak chart czy saluki odznaczają się budową ciała ułatwiająca rozwijanie znacznych prędkości, nawet ich ogony są rozwinięte tak by sprzyjać utrzymaniu równowagi w biegu i zmniejszyć opór powietrza. Charakterystyczna głęboka klatka piersiowa, smukła sylwetka, łukowaty grzbiet i wąska głowa świadczą o miejscu  pochodzenia greyhoundów. Psy górskie i mastiffy, np. leonbergery  i bullmastiffy, są duże i dobrze umięśnione nadają się więc świetnie do pracy i obony.

Aby opisać cechy fizyczne różnych ras psów stosuje się wiele fachowych terminów. Na przykład psy wysokie takie jak dog niemiecki określane są jako hipermetryczne, średnio wysokie jako eumetryczne, a małe jako eliptometryczne. Kwadratowa lub zwarta (krępa) budowa ciała nosi nazwę mediolinearnej. Jeśli zaś pies ma długi grzbiet w stosunku do jego wysokości to jego sylwetkę nazywa się brawilinearną. Morda psa nazywana kufą może być smukła i wydłużona (np. u owczarka szkockiego collie) lub kwadratowa jakby ścięta (np. u boksera). Poza tymi, istnieje jeszcze wiele innych rodzajów klasyfikacji psiej głowy. Uszy mogą wyć stojące albo obwisłe, w kształcie trójkąta, guzika lub serca.  Ogon jest podwinięty, zakręcony nad grzbietem. cienki lub obficie uwłosiony. Krótka, średnia lub długa szata (sierść) może mieć maść jednolitą, cętkowaną, podpalaną i inną.

Na podstawie przekrojowego spojrzenia na wszystkie rasy najłatwiej można zaobserwować cechy charakterystyczne psich zachowań. W zasadzie wszystkie psy kierują się odziedziczonymi po przodkach instynktami, które zostały stępione lub utemperowane pod wpływem tresury i warunków egzystencji. Pies jako zwierzę żyjące niegdyś w stadzie, lubi towarzystwo i jest z reguły przyjazny. W jego naturze leży obowiązek obrony swego terytorium, to też jest dobrym stróżem. U niektórych ras pozostał rozwinięty, bardziej niż u innych, silny instynkt myśliwski. Na zachowania psa ma ją również wpływ instynkty: seksualny i macierzyński. Generalnie, instynktowna u psa jest większość codziennych jego zachowań takich jak: obwąchiwanie, szczekanie, skamlanie, agresja, chęć dominacji, „wyraz twarzy” a nawet zachowanie się  jego ogona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj