Większość kotów dziko żyjących matka natura wyposażyła w krótkie futro. Wszystkie koty domowe w Europie były pierwotnie krótkowłose. Koty długowłose mogły pojawić się w krajach o zimnym klimacie, np. w Rosji, w których potrzebne było ciepłe futro. Wydaje się jednak, że długowłose odmiany kotów pochodzą  z mutacji samoistnych, które następnie utrwalono przez zabiegi hodowlane i krzyżowanie.


W VI wieku koty długowłose przybyły do Europy z Azji Mniejszej, na co wskazują zapiski włoskiego podróżnika Pietro della Valle. Jednak większość dzisiejszych długowłosych kotów rasowych pochodzi od kotów przywiezionych do Anglii z Turcji i Persji pod koniec XIX w.

Większość kotów długowłosych należy do egzotycznie wyglądających kotów zwanych popularnie perskimi. W Stanach Zjednoczonych koty te są formalnie klasyfikowane jako koty perskie, a ich barwy rejestrowane są jako odmiany. Jednak w Wielkiej Brytanii są one zwane długowłosymi, a każda barwa klasyfikowana jest jako odmienna rasa.

Wszystkie koty długowłose z rodzaju perskich mają krępe ciało o okrągłym pyszczku i głowie, krótkich grubych nogach, krótkim nosie i dużych okrągłych uszach. Mają także wyjątkowo obfite futro. Znane jest ono jako podwójna okrywa, gdyż składa się z włosów dwóch rodzajów: długiego, miękkiego, wełnistego poszycia oraz nieco dłuższych i grubszych włosów pokrywy, które u kotów wystawowych mogą mieć aż 12 cm. długości.

Są liczne koty długowłose, które nie należą do persów. Większość z nich pochodzi z krajów o zimnym klimacie, gdzie długie futro jest pożyteczne. Na ogół nie jest ono tak wełniste i obfite jak u kotów perskich. Koty te różnią się od perskich także innymi cechami: są smuklejsze, mają cieńsze nogi i węższe pyszczki. Przedstawicielami tej grupy są: koty balijskie, angorskie, norweskie leśne i maine coon.

Mimo, że futro kota długowłosego jest jego dumą i radością, zbroja ta ma jedną zasadniczą wadę: większość kotów długowłosych linieje przez cały rok, co wymaga regularnego, codziennego szczotkowania i czesania, by zapobiec kołtunieniu futra i tworzeniu się kulek z włosów.

więcej przeczytasz tu: https://www.zwierzosfera.pl/955/koty-dlugowlose-rasy-odmiany/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj