Strona główna Zwierzęta domowe Psy Co powinna zawierać dobra karma dla psa?

Co powinna zawierać dobra karma dla psa?

Karma
Photo by wuestenigel on Foter.com / CC BY

Rasowy czy uroczy mieszaniec, aktywny szczeniaczek, ustatkowany dorosły, a może poważny staruszek? Nieważne któregokolwiek z nich jesteś opiekunem, ważne że tak samo chcesz zapewnić mu odpowiednią opiekę. Jednym z elementów opieki nad zwierzęciem jest prawidłowe żywienie. Jest ono ważne dla zdrowego funkcjonowania psiego organizmu, bez względu na wiek czy rasę. Aby ułatwić to zadanie opiekunom psów, na rynku zoologicznym dostępne są różnorodne karmy gotowe. Niestety nie każda karma jaką możemy zakupić, jest dobrą pod względem jakości i strawności. Jak zatem wybrać spośród tak sporego asortymentu odpowiednią karmę?

Odpowiednie rozszyfrowanie etykiety

Przed dokonaniem zakupu karmy, należy sprawdzić to co producent podaje na etykiecie. Karma, karmie nierówna. Dlatego umiejętność czytania składu pozytywnie wpłynie na wybór dobrej jakościowo karmy, a przede wszystkim na zdrowie pupila. Uwagę należy zwracać zarówno na skład komponentowy, jak i analityczny. Nie kierujmy się chwytliwymi hasłami czy kolorowymi opakowaniami zachęcającymi do zakupu. Nie można dać się zwieść tym i innym „sztuczką” jakie stosują producenci, by ich produktów wydawał się lepszy. Użyte komponenty paszy powinny być nazwane konkretnie. Ogólne nazwy, dają możliwość producentowi do tego, że pod jedną etykietą, mogą być różne pod względem składu karmy.

Co może znaleźć się w psiej karmie?

Twój pies to mięsożerca. Jego układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia mięsnych produktów i na tym powinna się w głównej mierze opierać jego dieta. Najbardziej wartościowe psie karmy zawierają wyłącznie surowce, które mogą być dopuszczone do spożycia przez ludzi, a cały proces produkcji odbywa się z zachowaniem standardów europejskich. Głównym i najważniejszym składnikiem psiej karmy to mięso i ryby. Odpowiednia karma dla naszego pupila powinna zawierać minimum 50% produktów pochodzenia zwierzęcego (czyli mięsa, tłuszczu, oleju, podrobów razem wziętych). Najlepiej jeżeli w składzie karmy znajdziemy min. 50% mięsa lub ryby. Podroby są mile widziane, ale dobrze, gdy jest podana ich procentowa zawartość. Idealnie gdy mamy je w stosunku 70% mięsa do 30% podrobów. Innym produktem zwierzęcym, które mogą znaleźć się na liście komponentów to jaja – są wyjątkowo bogatym źródłem licznych substancji pokarmowych. Może to być całe jajko lub suszone żółtko. Źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3, EPA i DHA powinny być zdrowe oleje – na przykład z łososia. Psy nie są tak bezwzględnymi mięsożercami, jak koty. Dlatego w ich karmie mogą znaleźć się warzywa i owoce takie jak: jabłka, marchewki, dynia, szpinak, żurawina czy jeżyny. Byle były tylko dodatkiem mięsnego posiłku. W karmie dla psa cennym dodatkiem są także rozmaite zioła, jak: babka płesznik, owoce dzikiej róży, rumianek, korzeń łopianu, mięta, nagietek, mniszek lekarski, anyż, kozieradka, tymianek, majeranek, oregano, pietruszka, szałwia, a nawet wodorosty. Z innych roślinnych pokarmów wymienić możemy zdrowy brązowy ryż, lucernę oraz siemię lniane. 

Skład analityczny suchej karmy dla psów 

Pod względem komponentów, karmy dla psów są podobne do składu karm dla kotów. Jednak to co zdecydowanie je różni i sprawia, że psy i koty nie mogą jeść tej samej karmy, to ilość składników odżywczych. Psy mają inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki w porównaniu z kotami.
Podstawowymi grupami substancji odżywczych dla psów są: 

  • Białka – składają się z aminokwasów, stanowią główny składnik komórek ciała, biorą udział w procesach metabolicznych i dostarczają energii. Karma dla psa powinna zawierać około 15-30% tych związków w suchej masie;
  • Tłuszcze – zbudowane z kwasów tłuszczowych, są głównym źródłem energii. Ponadto umożliwiają przyswajanie niektórych witamin, a także znacząco wpływają na smak. Podawane w nadmiarze, przyczyniają się do nadwagi, dlatego w karmie dla psa nie powinna być ich zbyt dużo: około 10-20% w suchej masie.
  • Węglowodany – inaczej zwane są cukrami. Jest to grupa związków bardzo zróżnicowana. Dla psa stanowią dodatkowe źródło energii, w nadmiarze mogą jednak przyczyniać się do otyłości. Dlatego im mniej tym lepiej.
  • Inne składniki – dobrej jakości karma dla psa jest również bogata w takie suplementy diety, jak: witaminy (A, D3, E, B1, B2, B6, B12), kwas foliowy, biotynę, pierwiastki (wapń, fosfor, potas, sód, magnez, cynk, miedź, mangan, żelazo, jod) oraz kwasy omega, glikozaminę i chondronitynę.

Co nie powinno znaleźć się w karmie dla psów? 

Sztuczne barwniki i aromaty. Pies nie potrzebuje kolorowych granulek karmy, by posiłek był atrakcyjny. Aromaty często są dodawane, żeby karma mniej śmierdziała właścicielowi, a nie psu.

Sztuczne konserwanty szkodliwe i potencjalnie rakotwórcze konserwanty to: BHA, BHT oraz E 324) Za bezpieczne substancje konserwujące uważa się naturalne przeciwutleniacze taka jak tokoferol (witamina E) oraz kwas askorbinowy (witamina C).

Zboża – a zwłaszcza pszenica, która jest ciężkostrawna i często wywołuje alergie.

O czym również trzeba pamiętać przy wyborze karmy?

Smakowitość. Nawet karma o najlepszym składzie nie będzie wartościowa, jeśli pies nie będzie chciał jej jeść. Jeśli pies nie lubi niektórych rodzajów mięs, nie kupuj karmy, której skład oparty jest głównie na tym mięsie.

Wielkość granulek. Psy są gatunkiem niezwykle zróżnicowanym pod względem masy ciała. Cecha ta wiąże się również z różnicami w wielkości i ilości przyjmowanego pokarmu, co powinniśmy uwzględnić przy wyborze gotowej diety. U dużych ras sprawdzą się karmy o większych granulkach. Będąc właścicielem psa mniejszych ras, kupujmy karmy o drobniejszych granulkach, tak by bez problemów mogły być przez niego spożyte.

Gramatura opakowania. Zazwyczaj większe opakowania karm, w przeliczeniu na cenę za kilogram produktu wychodzą taniej. Jednak pamiętaj, że karma po otwarciu z czasem traci swoje wartości i ulega zepsuciu. Karma sucha po otwarciu powinna być zużyta w 45 dni, a mokra nie więcej niż 2-3 dni będąc przechowywana w lodówce. Dostosuj więc gramaturę opakowań do ilości spożywanego pokarmu przez swojego psa. Dla dużych i olbrzymich ras psów można zakupić karmy w większych opakowaniach, dla średnich i małych ras, wybrać te mniejsze.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version