Strona główna Zwierzęta domowe Koty Dlaczego Twój kot ucieka?

Dlaczego Twój kot ucieka?

Właściciele kotów wychodzących nieraz zastanawiają się, gdzie wybrał się ich pupil i kiedy przyjdzie mu ochota wrócić do domu. Niektóre koty znikają na kilka godzin, inne na kilka dni. Bez względu na długość kocich “wycieczek” właściciele zachodzą w głowę, co jest ich powodem. Czy kot ucieka bo jest nieszczęśliwy? Czy wróci do nich cały i zdrowy? Jak zapobiec kocim eskapadom? A jak je kontrolować i śledzić?

10 powodów, dla których twój kot wybiera się w drogę bez Ciebie…

Powód 1: Kocie zaloty

Zaloty u zwierząt są instynktem niejednokrotnie nie do opanowania. Kocur potrafi skutecznie wyczuć, która kotka z sąsiedztwa ma ruję. Wtedy, żaden płot czy murek nie stanowią dla niego bariery. Kastrat czy nie… i tak wybierze się na amory. Oczywiście koty po sterylizacji szybciej takie zaloty kończą.

Powód 2: Rozpoznanie terenu

Kot jest podróżnikiem. W trakcie nocy potrafi pokonać nawet kilkanaście kilometrów. Dociera do miejsc znacznie bardziej odległych niż można by sądzić i w których potencjalnie można by go szukać. Jego wędrówki, mają związek z instynktem. Kot uwielbia mieć rozległy teren, na którym króluje. Może się wtedy do woli wylegiwać i bezpiecznie przechadzać. Jednym słowem, żyje bez konkurencji. 

Powód 3: Łowy

Tym razem w kociej eskapadzie chodzi o zdobycie jak największego terytorium łowieckiego. Kot to drapieżnik i łowca. Uwielbia tropić i gonić za potencjalną ofiarą. Stanowi to dla niego nie tylko dodatkowe źródło pożywienia ale przy okazji rozrywkę, gimnastykę i nie lada wyzwanie. Jeśli jego instynkt łowiecki nie zostanie zaspokojony w sąsiedztwie, poszuka sobie atrakcyjnego terenu łowieckiego gdzieś dalej. Dla nas, właścicieli mruczków oznacza to niestety tylko jedno – jeszcze dłuższą nieobecność pupila.

Powód 4: Zmiana miejsca zamieszkania

Kot, choć ciekawski z natury, nie znosi zmian! Podobnie jak pies, ma swoje utarte zwyczaje i przyzwyczajenia. Jednym z nich jest przywiązanie do miejsca, czyli opanowanego przez siebie terenu. Kot swój teren chętnie eksploruje i powiększa ale niechętnie go zmienia. Gdy w jego życie wdziera się nieproszona przeprowadzka, nasz przyjaciel odczuwa większy stres niż my sami. Bardzo ważne jest przygotować go do takiej zmiany. Inaczej, pewnego dnia, kot sam zafunduje sobie wymarsz na swój stary teren.

Powód 5: Podwójna tożsamość

Jeśli Twój kot wychodzi z domu o stałych porach i o stałych porach wraca, jeśli do tego wybrzydza z jedzeniem i zostawia swoje porcje prawie nietknięte to wiedz, że ten spryciarz Cię zdradza:) Tak! Twój kot obstalowała sobie drugą metę w sąsiedztwie i korzysta do woli. Nie masz tu zbytnio wyjścia. Możesz się z tym pogodzić albo szukać, który z sąsiadów rozpieszcza Ci Twojego domownika.

Powód 6: Ciekawość

Jak już zostało powiedziane, kot ma ciekawską naturę. Dodatkowo, łatwo się rozprasza i szybko zmienia obiekt zainteresowania. Jego uwagę może przyciągnąć idący w trawie robaczek, a chwilę później przelatujący obok motylek. Cóż, wszelkie bodźce zewnętrzne będą wodziły kociaka za nos i kierowały go w coraz to bardziej odległe od domu miejsca. Szczyt ciekawości uwidacznia się wraz z nadejściem wiosny i lata. Wtedy to warunki pogodowe zachęcają do wypraw, a i budząca się do życia przyroda stanowi nie lada atrakcję. Wszystko to sprawia, że latem Twój kot skutecznie domaga się wyjścia na dwór i z reguły pozostaje tam dłużej.

Powód 7: Nowy członek rodziny

Kot uwielbia spokój w swoim domu, a co więcej, oczywiste jest dla niego obdarowywanie go uwagą. Dlatego gdy do domu zawita dziecko, mruczek na pewno to zauważy i może poczuć się nieswojo. Zmiany jakie zachodzą w otoczeniu wraz z pojawieniem się niemowlęcia, mogą nie spodobać się zwierzakowi, który intuicyjnie zacznie szukać dla siebie bardziej komfortowych warunków.

Powód 8: Konkurencja w domu

Nie każdy kot jest towarzyski i akceptuje inne zwierzęta pod tym samym dachem. Twój kot może być bardziej introwertyczny niż sądzisz, a adopcja nowego zwierzaka wywoła u niego stres i poczucie zagrożenia. 

Powód 9: Lepszy standard

Kot lubi podnosić swój standard życia. Jeśli w Twoim domu od dłuższego czasu trwa remont, nie ma spokoju a karmienie jest słabe – to kot poszuka sobie lepszej opcji. Dla niego to najwyższy czas by rozejrzeć się i mieć plan B.

Powód 10: Narodziny

Kotki pod koniec ciąży często poszukują miejsca cichego i spokojnego, gdzie ich potomstwo jest bezpieczne. Na czas narodzin lubią zaszyć się w piwnicy czy w pobliskich, nieużywanych budynkach gospodarczych. Tam bytują najczęściej przez kilka dni po porodzie, wychodząc jedynie by zapolować. 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version