Strona główna Zwierzęta domowe Koty Dzienna ilość karmy – jak często i czym należy karmić swojego kota?

Dzienna ilość karmy – jak często i czym należy karmić swojego kota?

Prawidłowe odżywianie kota to gwarancja jego zdrowia. Dobrze zbilansowane składniki i karma wysokiej jakości wpływają na odporność organizmu i prawidłową pracę narządów. Jeśli zastanawiasz się, czym karmić kota, spójrz na jego dzienne menu jak na jeden z filarów profilaktyki zdrowotnej. Co warto wiedzieć o żywieniu kota?

Karma dla kota – sucha czy mokra? W jakiej temperaturze jedzenie dla kota?

Zastanawiasz się nad tym, jakie posiłki serwować kotu? Przyjrzyj się temu, jak dzikie koty żywią się w naturze. Polują na mniejsze zwierzęta, dlatego najlepsze posiłki to te, które mają temperaturę przynajmniej pokojową i są dość wilgotne. W naturze kot raczej nie pije wody, ale w domowych warunkach warto uzupełnić jego dietę o wodę, zwłaszcza gdy żywi się głównie suchą karmą.

Aby zwiększyć wilgotność kociego menu, zadbaj o to, aby jadł mniej suchej, a więcej wilgotnej karmy. Warto również zamiast jednej miski na wodę ustawionej w sąsiedztwie miski z jedzeniem ułożyć kilka misek w różnych zakątkach domu.

Ile razy dziennie karmić kota?

Częstotliwość i kaloryczność kocich posiłków zależy od wieku zwierzęcia i jego wagi. Najlepiej, aby o tym, jak często i jak wiele powinno jeść Twoje zwierzę, zadecydował weterynarz. W naturze koty jedzą ze zróżnicowaną częstotliwością – od kilku do nawet kilkudziesięciu razy.

Podobnie jak dziko żyjące koty także Twój pupil powinien mieć niemalże stały dostęp do karmy dla kotów i jeść zawsze, kiedy ma na to ochotę, nawet bardzo małe porcje. Szacuje się, że w przypadku dorosłego kota o wadze circa 4 kg należy podawać około 70 gramów suchej karmy albo do 5 saszetek karmy mokrej.

Jak żywić kota? Najważniejsze zasady

  1. Kocięta żywi się inaczej niż koty dorosłe. Nie tylko w przypadku najmłodszych zwierząt zawsze zwracaj uwagę na składniki – im jest ich mniej, tym lepiej. Aby zapewnić młodemu zwierzęciu podaż najważniejszych składników, należy wybrać karmę dla kociąt.
  2. Podobnie odmienne zasady dotyczą kastratów. W ich przypadku wskazane jest serwowanie karmy dla kotów sterylizowanych, która ma niższą zawartość tłuszczu, a co za tym idzie, jest też mniej kaloryczna. Wysterylizowanym kotkom i wykastrowanym kocurom można również wydzielać niewielkie posiłki w liczbie nawet do kilkunastu na dobę. Co ważne, przed zabiegiem przyjrzyj się kocim rytuałom. Prawdopodobnie pod nieobecność domowników zwierzę po prostu śpi i w trakcie snu nie je, a po powrocie opiekunów odczuwa głód i je najwięcej późnym popołudniem i wieczorem. Na tę porę dnia rozplanuj zatem więcej posiłków niż wieczorem.
  3. W karmie dla kotów powinno być dużo mięsa, ale żadnych zbóż. Układ pokarmowy zwierzęcia nie trawi węglowodanów w dużej ilości, dlatego wybierz jedzenie dla kota o mięsnym składzie (nawet do 80%).
  4. Jeśli zastanawiasz się, czy kot może jeść domowe jedzenie, upewnij się, czy potrafisz zapewnić mu tak dobrze zbilansowaną dietę jak producenci specjalnych karm dla kotów. Oczywiście warto dbać o urozmaicenie smaków w kocim menu, a różnorodność smakołyków zapewnić samodzielnie, przy czym nie powinny one stanowić więcej niż 1/10 dziennego jadłospisu. Warto wiedzieć przy tym, że kotu trudno trawić pokarmy roślinne, za to potrzebuje pokarmów zwierzęcych. Najlepsze będą te z wysoką zawartością tauryny, która wspomaga trawienie, poprawia wzrok i wzmacnia serce. Najwięcej tauryny znajduje się m.in. w wątrobie wołowej i z kurczaka, mięsie z indyka i kaczki, tuńczyku, krewetkach, sercu wołowym i wołowinie.

Wiesz teraz, czym kierować się w trakcie wyboru karmy dla kota, jak często go karmić i na co zwracać uwagę… Na Twojego pupila czeka już odpowiednia karma dla kota – fera.pl!

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version