Sikanie poza kuwetą to problem, z jakim zmaga się wielu właścicieli. Przyczyn tego zjawiska może być wiele, nie zawsze chodzi jedynie o znaczenie terytorium. Każdy opiekun marzy o tym, by problem jak najszybciej rozwiązać. Co zrobić, żeby kot nie sikał w domu?

Kastracja kota

Jeśli twój kot jest niewykastrowany i ma w zwyczaju codziennie znaczyć teren „strzykając” moczem na pionowe powierzchnie, jest spora szansa, że kastracja rozwiąże problem. To jeden z najczęściej podawanych argumentów na pytanie „co zrobić, żeby kot nie sikał w domu”. Niestety, może jednak zdarzyć się, że znaczenie terenu wejdzie kotu w nawyk i kastracja nie wpłynie na jego zachowanie. Wówczas warto skonsultować się z behawiorystą, który pomoże opracować schemat działania, by zmniejszyć ryzyko znaczenia terytorium przez kota.

Przyczyna zdrowotna

Jeśli kot jest wykastrowany, lub problem znaczenia zaczął się nagle, pierwsze co powinno się zrobić to skierować swoje kroki do gabinetu lekarza weterynarii. Najczęściej przyczyną załatwiania się poza kuwetą są właśnie problemy zdrowotne. Aby to zweryfikować, warto przede wszystkim zrobić podstawowe badania krwi (morfologię z biochemią) oraz badanie moczu z posiewem. Jeśli załatwianie się powoduje zwierzęciu ból, zwykle rezygnuje ono z kuwety i wybiera miękkie powierzchnie, takie jak koce, ubrania czy kanapa.

Problemy z nerkami lub pęcherzem to jednak nie jedyne przyczyny zdrowotne, które mogą skutkować sikaniem poza kuwetą. Często problem ten pojawia się również u kotów, które odczuwają dolegliwości ortopedyczne i nie są w stanie wejść do kuwety z powodu zbyt wysokich rantów. Są to przede wszystkim koty geriatryczne oraz np. koty rasy szkocki zwisłouchy, borykające się z chorobą zwyrodnieniową.

Stres i zagrożenie

Jeśli wszystkie badania wskazują na to, że kot jest zdrowy, a mimo to wciąż ma tendencję do znaczenia terenu, warto zastanowić się, czy kot nie żyje w permanentnym stresie i czy to właśnie w poczuciu zagrożenia nie leży przyczyna tego zachowania. Nasilenie zachowań terytorialnych może być spowodowane zmianami otoczenia – koty bardzo nie lubią różnego rodzaju przemeblowań czy zmian w życiu, dlatego zdarza się, że bardzo ciężko je znoszą, demonstrując problem sikaniem poza kuwetą.

Może okazać się również, że pod nieobecność właściciela kota „odwiedza” inny, wolnożyjący kot, którego mruczek widzi przez okno lub drzwi. Wówczas czując zagrożenie z powodu rywala zbliżającego się do jego rewiru, kot może nasilić zachowania terytorialne, znacząc kluczowe miejsca w domu.

Jeśli kot ma w zwyczaju znaczyć moczem przedmioty należące do konkretnej osoby, należy zastanowić się, dlaczego ten człowiek powoduje u kota tak duży stres. Warto pamiętać, że kot nie robi tego złośliwie – przyczyną takiego zachowania jest zawsze niepewność oraz lęk, dlatego nie należy karcić zwierzęcia za to, że załatwi się poza kuwetą, ponieważ może to nasilić problem.