Kontuzje oraz schorzenia są nieodłącznym elementem życia każdego zwierzaka. Grunt to mieć świadomość tego, jak do tego dochodzi, jakie są przyczyny i objawy oraz w jaki sposób można zminimalizować ryzyko wystąpień tych nieprzyjemnych sytuacji. Zaznajomiony z podstawowymi informacjami, będziesz mógł odpowiednio wcześnie zareagować i tym samym uchronić pieszczocha od pogłębiających się skutków urazu. Dowiedz się, jak pies może zerwać więzadło i jak w takiej sytuacji działać.


Zerwanie więzadła

Zerwanie więzadła należy do chorób ortopedycznych i dotyczy kończyn, a właściwie kolan zwierzęcia. Schorzenie to pojawia się w momencie wyniszczenia (degeneracji) więzadła krzyżowego doczaszkowego. Luźne więzadło pełniące funkcję podtrzymującą oraz stabilizującą w kolanie, wpływa na nieregularność ruchu i prowadzi do uszkodzeń chrząstki stawowej.

Zerwanie więzadła u psa objawia się kulawizną oraz opuchlizną w obrębie kolana. Kiedy zwierzak ma do czynienia z tego typu urazem, najczęściej unika aktywności fizycznej, jest wrażliwy na dotyk kończyny, a podczas siadania przyjmuje nieprawidłową postawę. Jest to spowodowane dokuczliwym i chronicznym bólem, który odczuwa pupil.

Przyczyny zerwania więzadła u psa

Przyczyn zerwania więzadła może być kilka. Ryzyko zapadalności na to schorzenie zwiększają:

  • waga,
  • rasa,
  • płeć,
  • wiek,
  • wada budowy, wcześniejsze urazy.

Jeśli Twój włochaty przyjaciel prowadzi spokojny tryb życia, w którym nie ma miejsca na zabawę i aktywność fizyczną, istnieje ryzyko, że prędzej czy później będzie miał do czynienia z otyłością. Nadwaga przyspiesza degenerację więzadeł, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo ich zerwania. Schorzenie to dotyka najczęściej samic ras średnich i dużych typu cocker spaniel czy rottweiler. Jednak do kontuzji może dojść podczas aktywności u każdego pupila, np. w przypadku zetknięcia się z głęboką dziurą w ziemi podczas szybkiego biegu. Warto pamiętać o tym, że również wiek zwierzaka ma istotne znaczenie – z biegiem lat stawy zużywają się, więc ubytki tego typu tylko potęgują ryzyko zerwania więzadeł. Do zaburzeń więzadeł i chrząstek dochodzi także wskutek nadmiaru lub niedoboru substancji tj. hormonów tarczycy i przytarczyc, witaminy D, polisacharydy czy też czynników wzrostu.

Zerwane więzadło można leczyć. Leczenie polega na przywróceniu normalnej stabilności stawu kolanowego i może odbywać się w różnoraki sposób zarówno chirurgiczny jak i niechirurgiczny. Właściwy kierunek dalszych poczynań powinien zarekomendować i ustalić lekarz weterynaryjny. Istotna w leczeniu jest natychmiastowa reakcja oraz kontrolna wizyta u weterynarza – zahamuje to postępowanie schorzenia, a tym samym zagwarantuje pupilowi szybszy powrót do zdrowia! Dlatego nie zwlekaj z wizytą u specjalisty – jeszcze dziś zapisz się na dogodny termin!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj