Strona główna Zwierzęta domowe Psy Jak pies może zerwać więzadło?

Jak pies może zerwać więzadło?

Kontuzje oraz schorzenia są nieodłącznym elementem życia każdego zwierzaka. Grunt to mieć świadomość tego, jak do tego dochodzi, jakie są przyczyny i objawy oraz w jaki sposób można zminimalizować ryzyko wystąpień tych nieprzyjemnych sytuacji. Zaznajomiony z podstawowymi informacjami, będziesz mógł odpowiednio wcześnie zareagować i tym samym uchronić pieszczocha od pogłębiających się skutków urazu. Dowiedz się, jak pies może zerwać więzadło i jak w takiej sytuacji działać.

Zerwanie więzadła

Zerwanie więzadła należy do chorób ortopedycznych i dotyczy kończyn, a właściwie kolan zwierzęcia. Schorzenie to pojawia się w momencie wyniszczenia (degeneracji) więzadła krzyżowego doczaszkowego. Luźne więzadło pełniące funkcję podtrzymującą oraz stabilizującą w kolanie, wpływa na nieregularność ruchu i prowadzi do uszkodzeń chrząstki stawowej.

Zerwanie więzadła u psa objawia się kulawizną oraz opuchlizną w obrębie kolana. Kiedy zwierzak ma do czynienia z tego typu urazem, najczęściej unika aktywności fizycznej, jest wrażliwy na dotyk kończyny, a podczas siadania przyjmuje nieprawidłową postawę. Jest to spowodowane dokuczliwym i chronicznym bólem, który odczuwa pupil.

Przyczyny zerwania więzadła u psa

Przyczyn zerwania więzadła może być kilka. Ryzyko zapadalności na to schorzenie zwiększają:

  • waga,
  • rasa,
  • płeć,
  • wiek,
  • wada budowy, wcześniejsze urazy.

Jeśli Twój włochaty przyjaciel prowadzi spokojny tryb życia, w którym nie ma miejsca na zabawę i aktywność fizyczną, istnieje ryzyko, że prędzej czy później będzie miał do czynienia z otyłością. Nadwaga przyspiesza degenerację więzadeł, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo ich zerwania. Schorzenie to dotyka najczęściej samic ras średnich i dużych typu cocker spaniel czy rottweiler. Jednak do kontuzji może dojść podczas aktywności u każdego pupila, np. w przypadku zetknięcia się z głęboką dziurą w ziemi podczas szybkiego biegu. Warto pamiętać o tym, że również wiek zwierzaka ma istotne znaczenie – z biegiem lat stawy zużywają się, więc ubytki tego typu tylko potęgują ryzyko zerwania więzadeł. Do zaburzeń więzadeł i chrząstek dochodzi także wskutek nadmiaru lub niedoboru substancji tj. hormonów tarczycy i przytarczyc, witaminy D, polisacharydy czy też czynników wzrostu.

Zerwane więzadło można leczyć. Leczenie polega na przywróceniu normalnej stabilności stawu kolanowego i może odbywać się w różnoraki sposób zarówno chirurgiczny jak i niechirurgiczny. Właściwy kierunek dalszych poczynań powinien zarekomendować i ustalić lekarz weterynaryjny. Istotna w leczeniu jest natychmiastowa reakcja oraz kontrolna wizyta u weterynarza – zahamuje to postępowanie schorzenia, a tym samym zagwarantuje pupilowi szybszy powrót do zdrowia! Dlatego nie zwlekaj z wizytą u specjalisty – jeszcze dziś zapisz się na dogodny termin!

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version