Strona główna Zwierzęta domowe Koty Jak sterylizacja kota wpływa na jego zdrowie

Jak sterylizacja kota wpływa na jego zdrowie

chory kot

Wielu właścicieli czworonogów decyduje się na ich sterylizację. Główną przyczyną wykonywania tego zabiegu jest chęć uniknięcia niechcianego potomstwa pupila. Koty, jako zwierzęta chodzące własnymi drogami, są sterylizowane najczęściej.

Dodatkowa korzyść, jaką niesie ze sobą sterylizacja kota, jest łagodniejszy charakter. Zwierzę staje się spokojniejsze i bardziej towarzyskie. Kotki w czasie rui bywają szczególnie uciążliwe. Tarzają się po całym mieszkaniu, natrętnie ocierają o wszystko co stanie im na drodze, nie ważne czy to mebel czy człowiek, miaucząc przy tym przeraźliwie. U kotek domowych ruja może trwać cały rok.
Również kocury potrafią dać się we znaki kiedy ich hormony dają o sobie znać. Znaczą teren bardzo śmierdzącym moczem. Często znikają na kilka dni a nawet tygodni. Zdarza się, że ze swojej eskapady kot wraca poturbowany.

Zalety sterylizacji to nie tylko złagodzenie charakteru. Przede wszystkim zabieg ten oszczędzi właścicielowi problemów związanych okresem godowym kotów. Nasi ulubieńcy nie będą znikać w celu poszukiwania partnerów oraz nie odniosą ran w walkach o kotki. Kastracja kocura sprawi też, że jego mocz nie będzie miał tak intensywnego zapachu, ograniczy także chęć znaczenia terenu. Sterylizacja kotki wytłumi meczące zachowania towarzyszące rui.

Każdy szczęśliwy posiadacz kota zauważy zalety sterylizacji jednak z pewnością także weźmie pod uwagę zdrowie swojego podopiecznego. Kastracja kocurów niesie ze sobą niewielkie ryzyko. Zabieg jest wykonywany bez ingerencji we wnętrze ciała. Sterylizacja kotek może być nieco bardziej kłopotliwa gdyż naruszone zostaje wnętrze ciała zwierzęcia, rana jest większa i dłużej się goi.

Zagrożenie dla zdrowia kota może nastąpić w wyniku zakażenia po zabiegu dlatego należy szczególnie pilnować by kot nie miał dostępu do rany. Szczególna opieka będzie potrzebna także po wybudzeniu się kota z narkozy. Zwierzę jest otępiale i nie odzyskało w pełni koordynacji ruchów. Otumaniony kot nie zdaje sobie z tego sprawy i często próbuje wskoczyć na swój ulubiony fotel lub ukryć się w jakimś bezpiecznym miejscu. Właściciel powinien pilnować by zwierze nie zrobiło sobie krzywdy spadając z jakiegoś mebla lub zaplątując się gdzieś. Niezborność ruchów powinna ustąpić po 3-6 h od wybudzenia kota z narkozy.

Odpowiednio zbilansowana dieta zmniejszy ryzyko zagrożenia dla zdrowia sterylizowanego kota. Musimy zadbać o pęcherz naszych zwierzaków. Wysterylizowane koty często cierpią na choroby układu moczowego, dlatego włączenie do diety karmy dla kastratów zmniejszy ryzyko zachorowań.
W związku ze złagodzeniem usposobienia koty często robią się trochę bardziej leniwe. Jeśli nie zmobilizujemy ich do ruchu, mogą znacznie przybrać na wadze. Karma dla kastratów podawana w odpowiednich ilościach zapewni kotom wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki a także zapobiegnie przybieraniu na wadze. Więcej informacji o żywieniu kota po kastracji znajdziesz w artykule „Jak żywić koty po zabiegu kastracji ?”

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version