Strona główna Zwierzęta domowe Koty Jak żywić koty po zabiegu kastracji ?

Jak żywić koty po zabiegu kastracji ?

Coraz więcej kotów poddawanych jest zabiegom sterylizacji i kastracji. Pomaga to w zapobieganiu niekontrolowanemu rozrodowi oraz pozwala uniknąć wielu chorób na tle hormonalnym u naszych milusińskich. Niestety często po tym zabiegu koty borykają się z nadwagą. Czy da się temu zaradzić ?

Dlaczego koty tyją po zabiegu kastracji ?

Wbrew obiegowym opiniom, nadwagi oraz otyłości nie powoduje zabieg sterylizacji bądź kastracji. Do nadwagi dochodzi najczęściej wtedy, gdy nasz kot jest przekarmiany i źle żywiony. Dlaczego więc tak wiele kotów po zabiegu przybiera zbędne kilogramy? Kastrat ma tendencję do większego odkładania tkanki tłuszczowej z nadmiaru zjadanej karmy. Przyczyna nadwagi i otyłości po zabiegu jest po stronie nieodpowiedniego żywienia i zbyt małej aktywności fizycznej naszych mruczków. Dlatego tak ważne jest prawidłowe żywienie po zabiegu.

Co zmienia się po zabiegu?

Photo by Stratman² – (monitoring Joey’s health) on Foter.com / CC BY-NC-ND

Zachodzące zmiany w gospodarce hormonalnej po zabiegu wpływają na cały organizm kota. Oczywiście układ pokarmowy kota pozostaje taki sam, a nasz mruczek wciąż jest bezwzględnym mięsożercą. A źródłem białka, tłuszczu, energii w pożywieniu tak samo powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego. Zmienia się jednak jego zapotrzebowanie na energię metaboliczną. Nagły spadek i wzrost stężenia poszczególnych hormonów powoduje zmiany w całym organizmie kota. Stężenie hormonów wpływających na apetyt jest wtedy rozregulowane. To właśnie z tego powodu w ciągu 48 godzin po zabiegu zwykle wzrasta spożycie karmy. Wpływa na to stężenie prolaktyny, która oddziałuje na apetyt. Zwiększonemu pobraniu karmy jednocześnie towarzyszy spadek zapotrzebowania energetycznego o 30%. Mniejsze zapotrzebowanie energetyczne powodowane jest wolniejszym metabolizmem oraz mniejszą potrzebą ruchów. Średnie zapotrzebowanie na energię metaboliczną kota ważącego 3 kg wynosi około 204 kcal/dzień, natomiast tego samego kota po zabiegu wynosi około 175 kcal/dzień.

O czym pamiętać, by nie dopuścić do nadwagi po zabiegu?

Wysterylizowanie kota nie skazuje go automatycznie na nadwagę, ale warto zachować czujność. Poza odpowiednim dostarczeniu kalorii w posiłku, każdy odpowiedzialny opiekun powinien też:

  • Kontrolować masę ciała kota
  • Nie napełniać miseczki „na zapas”. Zbyt duża dostępność karmy może zachęcać kota do przejadania się bez potrzeby.
  • Unikać dokarmiania przekąskami – zdrowe przysmaczki w niewielkiej ilości nie zaszkodzą, ale zdecydowanie lepiej z nimi nie przesadzać. 
  • Regularnie bawić się ze swoim kotem. W ten sposób dbamy jednocześnie o jego kondycję i dobre samopoczucie.

Czy trzeba podawać specjalną karmę dla kastratów ?

Photo by wuestenigel on Foter.com / CC BY

Na rynku jest dostępnych wiele karm dla kastratów. Karmy te maja zapewnić naszym kotom odpowiednio zbilansowany pokarm z uwzględnieniem ich mniejszego zapotrzebowania na energię. Podczas wyboru najlepszej karmy dla naszego kota należy kierować się jakością składników i składem, a nie tylko sugerowaną nazwą. Tu pomocna będzie umiejętność czytania etykiet karm. Karma musi być pełno-porcjowa i zbilansowana, czyli powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w tym witamin i mikroelementów. Dobra karma musi mieć dużą zawartość mięsa. Białko i tłuszcz musi być pochodzenia zwierzęcego, a zawartość węglowodanów być bardzo niska. Nie powinno w niej być dodatków cukrów. Ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na energię, należy podawać jej o tyle mniej by zaspokoić mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne. Warto też sprawdzić  zawartość niektórych minerałów takich jak magnez, sód, wapń i fosfor. Ponieważ u kastratów jest zwiększone ryzyko powstawania kamieni i kryształów moczowych. Zdecydowanie lepszym, a przede wszystkim zdrowszym rozwiązaniem będą karmy wilgotne.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version