Strona główna Zwierzęta domowe Koty Jaki żwirek dla kota wybrać?

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Kuweta oraz żwirek są podstawowymi i obowiązkowymi elementami w wyprawce dla kota. Żwirki dzielimy na rodzaj frakcji (grubość), zbrylanie i możliwość usuwania w toalecie. Dlatego też musimy wybrać pomiędzy żwirkiem bentonitowym, silikonowym a drewnianym.

Przy wyborze musimy mieć też na uwadze fakt, że rodzaj żwirku musi odpowiadać nie tylko nam, ale szczególnie naszym mruczącym podopiecznym. Warto na początek zastanowić się nad kilkoma kwestiami i wyłonić priorytety:

  • Czy żwirek ma być wydajny i ma wystarczać na długi czas?
  • Czy nieczystości z kuwety chcemy wyrzucać do sedesu?
  • Czy nie chcemy sprzątać kuwety za każdym razem, gdy kot się załatwi?
  • Czy chcemy, aby żwirek w kuwecie był jak najdłużej czysty i higieniczny?
  • Czy zależy nam na tym, aby żwirek nie roznosił się po mieszkaniu?
  • Czy szukamy odpowiedniego żwirku dla małego kociaka?

Przejdźmy teraz do omówienia poszczególnych rodzajów żwirków.

Żwirek drewniany dla kotów

Żwirek drewniany może mieć postać trocin drobniejszych lub grubszych albo też drewnianych granulek w kształcie wałeczków. Może być zbrylający lub niezbrylający.

Drewniany żwirek zbrylający wiąże mocz w kulki, które łatwo usuwa się z kuwety, przy czym reszta ziarenek pozostaje nienaruszona. Żwirek niezbrylający ma postać wałeczków, które pod wpływem wilgoci rozpadają się na drobny pył opadający na dno kuwety. Jest to więc wersja znacznie mniej wygodna w użytkowaniu od odpowiednika zbrylającego. Wiąże się z trudniejszym czyszczeniem kuwety, a także ryzykiem, że kotu może nie spodobać się niedokładnie wysprzątana kuweta.

Żwirek drewniany można wyrzucać bezpośrednio do sedesu, gdyż nie powoduje on zapychania się rur. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy kuweta ze zbrylającym żwirkiem znajduje się w łazience. Ponadto, żwirki te mają naturalnych żywiczny zapach i doskonale wchłaniają i neutralizują nieprzyjemna woń nawet „grubszej” sprawy.

Żwirek bentonitowy dla kotów

Żwirek bentonitowy dostępny jest w postaci ziaren bardzo drobnych lub grubych, a także w wersji bezzapachowej oraz zapachowej – z aromatem leśnym czy lawendowym, co ma przedłużyć świeżość oraz zwiększyć komfort domowników. Niektórym kotom zapach może jednak przeszkadzać i będą wolały żwirek bezzapachowy.

Żwirek drobny (compact) łatwiej się zbryla i jest wydajniejszy niż odmiana gruba. Kot będzie go natomiast bardziej roznosił na łapkach. Nie oznacza to jednak, że żwirek gruby nie roznosi się po mieszkaniu. Zdarzają się koty, które grubymi ziarenkami żwirku potrafią się po prostu bawić, przy czym również roznoszą je po mieszkaniu.

Ważne!

  • Żwirku bentonitowego nie wolno wyrzucać do toalety, gdyż w połączeniu z wodą zachowuje się podobnie do cementu, przez co zapcha rury kanalizacyjne
  • Trzeba uważać, jeśli w domu są małe kocięta. Maluchy mogą połknąć ziarenka żwirku, co grozi zapchaniem jelit. W przypadku dorosłych kotów nie ma takiego problemu.

Żwirek silikonowy dla kotów

Żwirki silikonowe wytwarzane są z krzemionki i składają się z drobnych, twardych i przezroczystych kryształków lub kuleczek o porowatej strukturze. Nie rozpadają się ani też nie zbrylają, lecz pochłaniają mocz do wewnątrz. Dzięki temu na co dzień usuwa się z kuwety jedynie „grubsze” sprawy, natomiast raz na miesiąc wymienia się cały żwirek na świeży. A o tym, kiedy należy to zrobić, świadczy zmiana koloru żwirku z przezroczystego na żółty. Można wrzucać go do toalety, ale tylko w maleńkich ilościach. W rezultacie żwirek ten jest praktycznie bezobsługowy, za co chwalą go zwolennicy. Przeciwnicy natomiast uważają, że wizualnie i zapachowo staje się z czasem nieestetyczny.

Niestety trzeba mieć na względzie to, że nie wszystkie koty akceptują żwirek silikonowy. Małe kocięta mogą bać się charakterystycznego „szelestu” silikonowych granulek. Również niektórym dorosłym kotom może też nie spodobać się chodzenie po twardych kulkach i kryształkach.

Żwirki specjalne

Warto też wiedzieć, że poza standardowymi żwirkami opisanymi powyżej, na rynku dostępne są także żwirki do zastosowań specjalnych. Wśród nich znajdziemy:

  • Żwirek do pobierania moczu – przydatny, gdy trzeba oddać mocz kota do badań.
  • Żwirek ze wskaźnikiem zdrowia – zmieniający kolor pod wpływem niepokojącej zawartości moczu, świadczącej o problemach zdrowotnych zwierzęcia.

Na opakowaniu tego typu żwirków znajdziemy dokładne informacje i wskazówki dotyczące ich użycia.

Podsumowując

Niezależnie od tego, jaki żwirek wybierzemy, musimy pamiętać, że koty są zwierzętami bardzo czystymi, co zobowiązuje nas do regularnego sprzątania i czyszczenia kuwety. Żwirek silikonowy pozwoli nam uniknąć sprzątania po każdym siusianiu i jest dość ekonomiczny. Ekonomiczny będzie także bentonit w wersji compact. Żwirek drewniany możemy natomiast wrzucać bezpośrednio do sedesu bez obaw o zapchanie rur. Jeśli mamy małe kociaki, lepiej zrezygnować z bentonitu oraz silikonu. Ceny i pojemności poszczególnych żwirków można sprawdzić tutaj: http://www.petstation.pl/koty/koty-akcesoria/koty-kuwety-i-zwirki/koty-zwirki.

Przydadzą nam się także akcesoria, jak neutralizator zapachów do żwirków bentonitowych oraz poręczna głęboka łopatka z otworami dostosowanymi do wielkości żwirku. Dobrym rozwiązaniem będzie także dywanik pod lub przed kuwetę, który ograniczy roznoszenie żwirku po mieszkaniu.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version