Strona główna Zwierzęta domowe Akwarium Jakie podłoże do akwarium wybrać?

Jakie podłoże do akwarium wybrać?

Zakładając akwarium oprócz wyboru odpowiedniego miejsca na nie, a także odpowiedniego litrażu zbiornika, warto także zastanowić się nad rodzajem roślinności, jakim chcemy ozdobić nasz mały, podwodny świat. Każde akwarium powinno mieć przystosowane do niego, odpowiednie podłoże, dzięki któremu rośliny będą mogły rosnąć w zdrowiu, a rybki będą miały gdzie się zakopywać. Podłoże służy także do filtracji i utrzymania równowagi biologicznej w akwarium, więc warto dokładnie przemyśleć jego wybór.

Jakie podłoże do akwarium słodkowodnego?

Podłoże w akwarium stanowi o właściwościach biologicznych i chemicznych wody w zbiorniku. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego podłoża do akwarium. Najczęściej stosuje się do niego żwir, gruby piasek, kamienie i korzenie. Ostatnie dwa stanowią idealne narzędzia do stworzenia kryjówek dla ryb. Podłoże powinno być ułożone w naturalny sposób, z lekkim spadem. Nienaturalne ukształtowanie nie będzie wpływać korzystnie na organizmy wewnątrz akwarium słodkowodnego, a lekki spad będzie ułatwiał czyszczenie akwarium, pozwalając mułowi zbierać się w jednym, łatwo dostępnym miejscu.

Dobre podłoże to takie, które składa się z kilku warstw i z kilku materiałów. Układając podłoże w akwarium należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu warstw: na początku, na samym dnie powinno ułożyć się kamienie, następnie układamy warstwę żwiru, a na sam wierzch piasek. Odwrotna kolejność może powodować osiadanie się kamieni, a co za tym idzie – wywieranie nacisku na żwir i piasek, które to mogą spowodować pęknięcie dna akwarium.

Najczęściej stosowane są trzy rodzaje żwiru: kwarcowy, bazaltowy i rzeczny. Żwir kwarcowy jest jasny, o gładkich krawędziach, przez co najlepiej nadaje się do zbiornika z rybami przydennymi. Żwir bazaltowy ma czarny kolor i nadaje się do wszystkich rodzajów akwariów słodkowodnych. Żwir rzeczny jest różnobarwny, ma bardzo naturalny wygląd i stanowi dobrą podstawę do stworzenia środowiska najbardziej przyjaznego rybom.

Do akwarium słodkowodnego nie powinno stosować się piasku morskiego, ponieważ jest zbyt drobny i zawiera cząstki muszli, zawierających wapń, który źle wpływa na parametry wody słodkiej, a także owe cząstki muszli mają ostre krawędzie, mogące poranić ryby. Do podłoża nie należy także używać kamieni z wyraźnymi śladami związków metali czy zbyt świeżych, niedostosowanych do umieszczenia pod wodą gałęzi i korzeni.

Jakie podłoże do akwarium morskiego?

W akwarystyce morskiej sprawa ma się nieco inaczej, niż w tej słodkowodnej. Odpowiednie podłoże do akwarium morskiego stanowi żywy piasek. Jest to rodzaj piasku, zazwyczaj aragonitowy, który zawiera mikroorganizmy występujące naturalnie w wodzie morskiej. Owe mikroorganizmy wspomagają ekosystem w naszym zbiorniku wodnym, dbając o równowagę biologiczną i czystość naszego akwarium morskiego. Żywy piasek to naturalny filtr, a niektóre organizmy w nim zawarte służą jako pokarm dla morskich ryb. Ile podłoża do akwarium morskiego należy nasypać? Zazwyczaj warstwa podłoża powinna mieć od 4 do 7 cm, dzięki czemu ryby nie dokopują się do dna, a rośliny mają jak się zakorzenić.

Warto pamiętać, by wybierać dobrej jakości podłoże, ze zbadanego źródła. Sklep akwarystyczny Trzmiel posiada szeroki wybór podłoży do akwarystyki morskiej, ale także i do tej słodkowodnej. Nie zabraknie tam także nawozów do roślin potrzebnych w każdym zbiorniku wodnym.

Innym rodzajem podłoża do akwarium morskiego jest podłoże koralowe, które powstaje ze szkieletów różnych gatunków koralowca. Służy do imitacji warunków rafy koralowej. Posiada dużą zawartość wapnia i stanowi naturalny filtr biologiczny wody morskiej. Podłoża te charakteryzują się jasnym, białym lub delikatnie beżowym kolorem i porowatą fakturą.

Podłoże do akwarium roślinnego

Dobrze dobrane podłoże do akwarium roślinnego zapewnia prawidłową wegetację roślin i nie powoduje gnicia ich korzeni, a także dba o to, by w wodzie nie rozwijały się glony, niepożądane przez żadnego akwarystę.

Jakie podłoże do akwarium roślinnego jest więc najlepsze? W przypadku, gdy mamy mało roślin lub średnią ich ilość, dobrze sprawdzi się w roli podłoża żwirek. Żwir stanowi dobre podłoże do ukorzeniania się roślin, nie jest jednak źródłem substancji nieorganicznych, ani nie dostarcza roślinom żadnych substancji odżywczych. Najlepszym wyborem będzie żwir, który z czasem staje się coraz bardziej zwarty, co poprawi rozwój roślin płytko korzeniących się. Najodpowiedniejszą granulacją żwiru dla roślin wodnych jest ten drobny, który sprzyja ich rozwojowi. Korzystając ze żwiru jako podłoża, należy pamiętać, by dodatkowo zaopatrzyć się w nawóz, który wspomoże rozwój roślin i je odżywi.

Coraz popularniejsze staje się także podłoże wulkaniczne, które jest świetnym podłożem dla roślin. Jest ono bogate w mikro- i makroelementy, korzystnie wpływające na rozwój roślin, jednocześnie będąc biologicznym filtrem.

Podłoże aktywne do akwarium stanowi jeden z lepszych wyborów. Stosuje się je zamiast żwirku. Podłoże aktywne to spreparowana mieszanina gliny, torfu i substancji odżywczych, które stanowi świetną bazę do akwarium roślinnego. Podłoże aktywne ma typowo odżywcze właściwości, ale wpływa ono na parametry wody, optymalizując je. Tego typu podłoża dodatkowo się nie odmula. Zaleca się je więc do stosowania w typowo roślinnych akwariach.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version