Strona główna Zwierzęta domowe Psy Yorkshire terrier – karmienie. Potrzeby żywieniowe yorków.

Yorkshire terrier – karmienie. Potrzeby żywieniowe yorków.

By Eric Chan (Flickr: Winston is camoflaged) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Wielu właścicieli yorkshire terrierów zastanawia się czym karmić swojego pieska, co w jego diecie powinno być najważniejsze, czy jego menu powinno być bardzo urozmaicone, czy przygotowując pokarm dla yorka używać soli przypraw oraz czy lepiej stosować gotową karmę czy samemu gotować jedzenie pupilowi.

Najpierw odpowiemy sobie na pytanie czy lepiej dawać naszemu yorkowi karmę gotową czy odpowiedniejsze będzie gotowanie mu posiłków samemu. Tak więc, nie ma w tej kwestii jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli chodzi o gotową karmę, to przede wszystkim musimy wybierać taką która zawiera odpowiednie składniki w odpowiednich ilościach – czyli najlepszą a nie najtańszą (choć czasami jedno nie wyklucza drugiego). Wiadomym też jest, że karma powinna być dostosowana do wieku psa. Szczeniak – piesek do 10 miesiąca życia rośnie bardzo intensywnie, więc ważne jest aby wybierać dla niego taką karmę, która zaspokoi jego zapotrzebowanie na energię, będzie wspomagać prawidłowy rozwój kośćca i system immunologiczny. Dorosły york natomiast, potrzebuje takiej karmy, która dostarczy mu odpowiednie składniki odżywcze – białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały – w niezbędnych mu proporcjach. Można zatem powiedzieć, że gotowa karma ma swoje zalety, bo wystarczy pójść do sklepu i wybrać taką jaka będzie zaspokajać potrzeby naszego pupila. Nie musimy taż się martwić, że się zepsuje.  Niestety, w karmie gotowej nie unikniemy konserwantów, choć z drugiej strony kupując produkty do przygotowania posiłków dla naszego pieska też nie mamy 100 procentowej pewności, że są one wolne od „chemii”. Kupując gotową karmę, wybierajmy zawsze tą najwyższej jakości.

Dobrym sposobem jest karmienie naszego yorka na przemian – w wybrane dni tygodnia podajemy karmę gotową a w pozostałe, samemu przygotowujemy posiłki.

Jeżeli decydujemy się przygotowywać posiłki samodzielnie pamiętajmy, że muszą być one dostosowane do wieku psa. Szczeniaki bardzo szybko rosną, więc mają o wiele większe zapotrzebowanie na energię niż psy dorosłe. Energi dostarczają białka, tłuszcze i węglowodany. W pokarm powinien też zawierać minerały i witaminy.

Yorkshire terrier to pies – więc jest mięsożerny i to właśnie mięso ma być podstawą jego pożywienia. Dieta małych yorków powinna zawierać około 60-70 % składników białkowych, 5-10 % tłuszczów 25-35 % węglowodanów. Zapotrzebowanie naszego yorka na białko powinno być pokrywane głownie przez mięso. Podawać można różne rodzaje mięsa (jeżeli są to ryby muszą być filetowane). Mięso należy drobno posiekać. Można wymieszać z ugotowanym ryżem lub kaszą. Sporadycznie mięso można zastąpić serem lub gotowanym jajkiem. Yorkom nie zaleca się podawać podrobów. Dostarczycielem energii dla naszego pieska są tłuszcze. Tłuszcze nasycone pochodzić będą z mięsa zaś nienasycone (potrzebne do wzrostu) pochodzą z roślin. Dieta tłuszczowa powinna być dobrze zbilansowana. Zbyt tłusta może powodować nadmierne tycie psa a zbyt uboga w tłuszcz może być przyczyną chorób skóry i złej jakości sierści.  Co do węglowodanów, dostarczają ich: kasze, ryż i makarony. Produkty te długo gotujemy, wręcz rozgotowujemy i mieszamy z mięsem. Potrzebne zwierzęciu witaminy i składniki mineralne podajemy w warzywach i owocach, które ugotowane i dobrze rozdrobnione możemy wymieszać z kaszą i mięsem. Jeżeli piesek lubi, może dostać je same, niektóre zaś jak np. marchewkę czy jabłko nawet surowe (oczywiście drobno starte). Unikamy warzyw powodujących wzdęcia (np. kapusta, groch, fasola). Jeżeli mamy szczeniaka i zauważymy, że obgryza on ściany, prawdopodobnie jest to objaw niedoboru wapnia. Wystarczy wtedy podać pieskowi jakiś preparat wapniowy, choćby np. calcium – syrop dla dzieci lub drobno posiekane chrząstki, czy też wywar z kości cielęcych.

Jak często karmimy naszego yorka? Po szóstym tygodniu życia, szczenięta mogą zacząć samodzielnie jeść. W tym mniej więcej wieku trafiają do nowych właścicieli. Mając takiego szczeniaczka karmimy go 5 razy dziennie aż do czwartego miesiąca życia. Po tym okresie zmniejszamy częstotliwość posiłków do 3 razy na dzień. Kiedy szczeniak skończy 6 – 7 miesięcy karmimy go już tylko 2 razy dziennie. Posiłki powinniśmy podawać zawsze o tej samej porze dnia. Jeżeli pies nie zje wszystkiego, zabieramy jedzenie. Nie powinien on mieć stałego dostępu do jedzenia. Natomiast, musi mieć zawsze stały dostęp do wody – świeżej, w szczególności zaś, kiedy podajemy mu suchą karmę.

Ważne!  Pamiętajmy, że pokarm Yorkshire terriera, szczególnie  jeżeli przygotowujemy go sami, musi zawierać wszystkie niezbędne substancje odżywcze, minerały i witaminy, jednak jego menu nie musi, wręcz nie powinno być tak urozmaicone jak dla człowieka. Przede wszystkim, psie jedzenie nie powinno zawierać soli i przypraw, mogą one poważnie zaszkodzić naszemu yorkowi.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version