Strona główna Zwierzęta domowe Psy Probiotyki w diecie psa.

Probiotyki w diecie psa.

Bakterie

Probiotyki podobnie jak u ludzi, także w przypadku naszych psów zapewniają potężne korzyści zdrowotne, utrzymując u nich odpowiedni poziom „dobrych” bakterii w jelitach. Przeciwdziała to „złym” bakteriom odpowiedzialnym za wiele infekcji, problemów jelitowych i chorób. Ponieważ praca przewodu pokarmowego psa jest porównywalna do funkcjonowania jego układu odpornościowego, dlatego utrzymywanie jelit pupila ze zdrowymi bakteriami probiotycznymi w ich wnętrzu jest niezbędne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Mikrobiom u każdego psa (czyli jego wewnętrzny ekosystem) tworzy aż 1000 różnych rodzajów i gatunków bakterii i mikroorganizmów. Jednak podając psu probiotyki, nie musimy uwzględniać w tym ich wszystkich. Wystarczy podanie kilku najważniejszych z nich. Dotychczasowe badania wskazują, że najlepsze bakteryjne szczepy probiotyczne mające dobry wpływ na zdrowie psów, to:

  • Enterococcus faecium
  • Lactobacillus acidophilus
  • Lactobacillus casei
  • Lactobacillus plantarum
  • Bifidobacterium bifidum
  • Bifidobacterium Animals

Specjaliści zaznaczają też, że nie ma jednego suplementu probiotycznego, który byłby najlepszy dla każdego psa i każdego stanu zdrowia. Niektóre probiotyki są tak wyspecjalizowane, że pomagają w bardzo konkretnych przypadkach – np. probiotyki dla psów-alergików, czy dla psów z chorą wątrobą. Większość weterynarzy w praktyce przez lata obserwuje działanie szeregu różnych produktów pochodzących od zaufanych producentów i może nam udzielić naprawdę celnej porady, co może być najlepsze konkretnie dla naszego psa. Dlatego tak ważne jest, abyśmy sami nie wybierali suplementu na chybił trafił, lecz najpierw poradzili się lekarza weterynarii.

Jednak najlepsze co można zrobić, to podawać psu pokarmy probiotyczne. Takie jedzenie w naturalny sposób przyczynia się do poprawy i utrzymania niezbędnej flory w jelicie grubym.

Psy same w naturalny sposób szukają też takiego pokarmu. To właśnie dlatego zjadają często odchody roślinożerców, a czasem nawet treść/zawartość ich jelit (np. przy patroszeniu świeżo ubitych zwierząt hodowlanych lub na polowaniu). Treść jelitowa jest już częściowo strawiona i zachodzący w niej proces fermentacji mnoży pożyteczne bakterie i enzymy.

Niegdyś psowate uzupełniały to sobie polując, a teraz nasze psy maja z tym kłopot. Jeśli nie chcemy, by nasze psiaki cierpiały na awitaminozy i niestrawności, dobrze jest więc pomóc im, podając właściwe dodatkowe substancje odżywcze probiotyczne.

Ważne jest też, by pies miał styczność z mikroorganizmami glebowymi. One też pomogą mikroflorze jego jelit. Pozwalajmy więc pupilowi, by potaplał się czasem w błocie, pokopał w ziemi, pił brudną wodę z kałuży, czy zjadł czasem nieoczyszczony kurzy żołądek lub kawałek krowiego żołądka. Uważajmy tylko, by pochodziło to od badanych zwierząt i nie zawierało dzięki temu jaj groźnych pasożytów (tasiemce, glisty, włośnie).

Żywność zawierająca bogactwo probiotyków, polecana dla psów:

Jogurt

Jogurt pełen jest bardzo korzystnych probiotyków, określanych jako „kultury aktywne” lub „żywe bakterii” na pojemnikach jogurtowych. Może być on bezpiecznie podawany psom, aby utrzymać poziom dobrych/pożytecznych bakterii w ich jelitach. Jogurt działa przy tym podobnie jak kwaśna śmietana, ponieważ też jest to rodzaj zsiadłego, skwaśniałego mleka, ale o zdrowo obniżonej zawartości tłuszczu.

Jogurt powstaje, gdy fermentacja laktozy zainicjowana przez bakterie probiotyczne wytwarza kwas mlekowy. Kiedy kwas mlekowy oddziałuje z kolei chemicznie z białkiem mleka, jogurt przyjmuje wtedy charakterystyczny zapach i konsystencję, czyli kwaśnieje. „Dobre” bakterie obecne w jogurtach, to tzw. bifidobakterie czyli pałeczki kwasu mlekowego (łac. S. thermophilius) oraz wiele innych bakterii, które pomagają zapobiegać rozmaitym przewlekłym chorobom przewodu pokarmowego i infekcjom grzybiczym przyczyniającym się do pogarszania stanu i kondycji u psów.

Jogurt może również pomagać przeciwdziałać skutkom antybiotykoterapii oraz biegunki, wymiotów i zespołu jelita drażliwego u psów. W zależności od wagi psa, właściciele mogą podawać mu 1-2 dwie łyżki jogurtu do mokrego jedzenia raz dziennie, zapobiegawczo dla utrzymania zdrowia jelit.

Kefir

Podobnie jak jogurt, działa też kefir, zawiera on charakterystyczną mikroflorę ziaren kefirowych. Ma mniej gęstą konsystencję niż jogurt. Kefir jest wytwarzany przy użyciu wszystkich rodzajów mleka krowiego, koziego, ryżu lub kokosa. Kefir ma przy tym orzeźwiająco cierpki smak i zawiera mnóstwo populacji symbiotycznych mikroorganizmów o specyficznych właściwościach. Ponadto jest bogaty w witaminy i białka.

Miękkie sery

Niektóre probiotyczne bakterie nie mogą przetrwać w silnym kwasowym środowisku przewodu pokarmowego psa i nigdy nie dostają się przez to do jego jelit. Jednak bakterie znalezione w fermentowanych miękkich serach twarogowych (chudych) mogą dłużej żyć nawet w erozyjnych sokach żołądkowych i nietknięte, żywe znajdują drogę do jelit. Także inne sery, jak m.in. ser szwajcarski, gouda i ser cheddar zawierają bardzo pożyteczne bakterie kwasu mlekowego, zabijające bakterie zakaźne, zwiększające wchłanianie składników odżywczych z trawionego pokarmu i łagodzące zaparcia.

Maślanka

Doskonałe źródło bogactwa probiotyków, ułatwiających fermentację cukrów w maślance. Właściciele psów mogą dawać im maślankę prosto z kartonu/butelki. Nie wolno niczego podgrzewać, bo zniszczy to „dobre” bakterie. Podobnie jak miękkie sery i jogurty, również maślanka zawiera korzystne bakterie kwasu mlekowego. Pupilom można też posypywać mokre jedzenie sproszkowaną maślanką, którą kupimy w wybranych sklepach, szczególnie internetowych. Proszek maślankowy wyeliminuje też problemy zdrowotne ras psów podatnych na katar, jak np. buldogi angielskie, cocker spaniele, boksery i pudle.

Nietolerancja laktozy i produktów mlecznych.

Niektóre psy podobnie jak ludzie cierpią na nietolerancję cukru mleka laktozy, więc nie mogą spożywać produktów mlecznych. Objawami tego są m.in.: biegunka, wzdęcia, nudności, skurcze żołądka, zaparcia. Laktoza musi być rozbita przez enzym-laktazę, aby organizm psa mógł ją strawić. Właściciele psów, chcący podawać takim psom probiotyki, mogą spróbować dodawać do ich karmy inne pokarmy fermentowane, niezawierające mleka zwierzecego, jak np. jogurty i kefiry z mleka sojowego lub kokosowego, albo tarte kiszone górki lub odrobina lekko sparzonej kiszonej kapusty.

Bądź ostrożny na reklamy karm dla psów o zwiększonej zawartości probiotyków.

Nie ufajcie reklamom komercyjnych karm dla psów, mających info na opakowaniu, że zawierają probiotyki. Sporo badań takiego psiego jedzenia wykazuje, że karmy te nie mają faktycznie probiotyków wymienionych na etykiecie składników, a jeśli tak, to ilości te są nieistotnie małe. Uczciwe karmy są oczywiście na rynku, ale są bardzo drogie. Najlepiej więc jest karmić swoje psy ekologicznym pokarmami zawierającymi naturalnie występujące w nich probiotyki, jak wymienione i opisane powyżej kefiry, twarogi, maślanki, jogurty.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version