Strona główna Ciekawostki Scottish Fold – Kot szkocki zwisłouchy

Scottish Fold – Kot szkocki zwisłouchy

Ma duże okrągłe błyszczące oczy, których kolor zależny jest od umaszczenia. Najbardziej specyficzne są uszka. Są malutkie i zwisają do przodu a dodatkowo są zaokrąglone na końcach i szeroko rozstawione ale nie wychodzą poza obrys idealnie okrągłej głowy. Ciekawostką jest, że koty te nie rodzą się od razu z takimi uszkami, dopiero w trzecim lub czwartym tygodniu można stwierdzić, czy odziedziczyły tą cechę. Ogon średniej długości proporcjonalny do ciała bardzo elastyczny bez defektów. Tak właśnie w skrócie opisać można przesympatycznego, przyjaznego, ślicznego kotka rasy Scottish Fold, czyli szkockiego zwisłouchego. 

Te zabawne zwisające uszy nadają pyszczkowi tego kotka wiecznie zdziwiony wyraz. Cechą charakterystyczną dla tej rasy kotów, jak sama nazwa wskazuje ( z ang. fold to fałda, zagięcie, załamanie) są zgięte uszka. Rozróżnia się załamania pojedyncze, pofałdowane – np. załamane ku przodowi a następnie ku tyłowi albo niesymetryczne (koty z jednym uchem są dyskwalifikowane). Odpowiedzialnym za tę dziwną cechę jest dominujący gen, który powszechnie występuje u innych zwierząt (świń, psów, owiec itp.), natomiast u kotów jest  zjawiskiem wyjątkowo rzadkim.

Szkocki fold jest kotem średniej wielkości ale dobrze umięśnionym. jego ciało przypomina koty brytyjskie jednak nie sprawiają wrażenia ciężkich. Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia (podobnie jak u kotów brytyjskich), oprócz maści typu syjamskiego, lawendowej i czekoladowej. Głowa powinna być idealnie okrągła, oczy wypukłe i dosyć szerokie policzki a żuchwa i broda mocno zaznaczone.

Autor: I, Radosiewka [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) lub CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], źródło: Wikimedia Commons

Pielęgnacja tego kota jest łatwa, tylko odmiana długowłosa wymaga częstszego czesania. Szkocki zwisłouchy jest kotem łagodnym, bardzo inteligentnym i zrównoważonym. Mimo, że to kot o umiarkowanym temperamencie nie unika zabawy. Przepada za zabawkami, lubi żywo uczestniczyć w życiu swoich właścicieli i zwracać na siebie uwagę. Nie jest jednak natrętny w domaganiu się pieszczot.  Bardzo przywiązuje się do rodziny. Nie przepada natomiast za samotnością, to też nie nadaje się dla osób przebywających całymi dniami poza domen chyba, że zapewni mu się towarzystwo innego przyjaznego kota.

Historia – Pochodzenie rasy

Autor: Vladimir Chubarov [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], źródło: Wikimedia Commons

„Szkocki zwisłouchy – rasa ta pochodzi ze Szkocji, stąd jej nazwa. Właśnie tam pierwszy raz na świecie pojawiła się biała koteczka z niezwykłymi zagiętymi do przodu, mniejszymi niż u zwykłego kota uszkami. Urodziła się ona od zwyczajnej domowej kotki w roku 1961 na farmie Williama Rossa, otrzymała imię Sussie. Gdy podrosła właściciel skrzyżował ją z brytyjskim kocurem krótkowłosym, w efekcie czego urodziły się dwa kotki, które odziedziczyły tą niezwykłą cechę po matce. Dlatego też wszystkie współczesne koty tej ciekawej a zarazem pięknej rasy są przodkami tej samej Sussie. Już w 1966 roku Angielski Związek Hodowców Kotów zarejestrował rasę jako Scottish Fold. W Polsce rasa ta pojawiła się dopiero w 1997 roku. Rasa nie została uznana tylko przez FIFe (największa na świecie Międzynarodowa Federacja Felinologiczna), pozostałe organizacje zrzeszające hodowców jak najbardziej ją uznają i dopuszczają do hodowli oraz wystaw.

Historia tej rasy jednak nie zupełnie jest taka prosta, ponieważ okazało się iż  mutacja, która nadała tak niezwykły wygląd tej rasie niesie za sobą mnóstwo problemów… Znaleźć klucz do tej tajemnicy, nadać współczesny wygląd i odkryć prawidłową metodę rozmnażania udało się tylko amerykańskim hodowcom tej niezwykłej rasy. Tylko im zawdzięczamy to, że teraz możemy cieszyć się prawdziwymi foldami, które wnoszą w nasze życie dużo radości. Pierwsze problemy z jakimi napotkali się pionierzy tej rasy związane były z tym, iż po sparowaniu dwóch kotów zwisłouchych część miotu rodziła się z genetycznymi wadami kośćca, nierzadko bardzo skomplikowanymi. Dlatego kategorycznie zabranie się krycia zwisłouchej kotki takim samym zwisłouchym kocurem!

Gen folda powinien pochodzić od jednego z rodziców. Dlatego też na dzień dzisiejszy rasa ta dzieli się na dwie grupy: Scottish Fold i Scottish Straight. To dwie części całości, które różnią się tylko jednym posiadaniem (lub nie) genu folda. Dlatego też hodowlana para obowiązkowo powstaje z jednego zwisłouchego i jednego prostouchego kota. Scottish Foldy czyli szkockie zwisłouche, Scottish Straighty czyli szkockie prostouche, Highlands Foldy czyli szkockie zwisłouche półdługowłose, Highlands Straighty czyli szkockie prostouche półdługowłose – jaką byśmy nazwę nie usłyszeli, to i tak są cząstki całości świata pięknej rasy, która już ma swoich wielbicieli również w Polsce.”

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version