Ślepnięcie u kota

Utrata wzroku u kota może mieć wiele przyczyn. Często wiąże się z nabytymi w trakcie życia chorobami oczu, urazami lub po prostu jest efektem starzenia się. Niekiedy jednak stanowi przypadłość konkretnej rasy i ma podłoże genetyczne. W każdym jednak przypadku, pogarszający się wzrok stanowi dla kota traumatyczne przeżycie i negatywnie wpływa na jego komfort życia.

Genetyka potrafi być okrutna

Dziedziczne problemy z oczami występują u kotów syjamskich. Problemem jest tu najczęściej nieprawidłowa budowa oka lub powstające w siatkówce oka zmiany. W przypadku kotów syjamskich, ślepota może rozwijać się już w młodym wieku. Badania sugerują, że u kotów rasy syjamskiej występują określone geny, które finalnie odpowiadają za rozwój ślepoty. Jednym z tych genów jest gen felineus Pitx3, który wiąże się z rozwojem i funkcjonowaniem siatkówki oka. Nieprawidłowe działanie genu prowadzi często do rozwoju ślepoty.

Jeśli jesteś właścicielem kotów syjamskich warto abyś wykonał badania oraz testy i zidentyfikował wspomniany czynnik genetyczny. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się „złych genów” w populacji kotów syjamskich.

Urazy

Urazy oczu, takie jak skaleczenia lub urazy mechaniczne, często skutkują utratą wzroku u zwierząt. Tylko szybka i odpowiednia opieka medyczna pomoże zminimalizować ryzyko utraty wzroku.

Starzenie się

Koty, podobnie jak ludzie, mogą tracić wzrok w wyniku procesu starzenia się. Zmiany zachodzące w oczach naszych pupili są wtedy często nieodwracalne. Najczęstsze choroby oczu u kotów wiążą się z ich starzeniem się. Mamy pośród nich:

  • Kataraktę,
  • Degenerację siatkówki,
  • Chorobę wieńcowa,
  • Zmiany zwyrodnieniowe dna oka,
  • Jaskrę

Katarakta

Katarakta u kota to stan, w którym soczewka oka jest zmętniała, przez co pojawia się pogorszenie wzroku lub całkowita jego utrata. Diagnoza katarakty wymaga wizyty u weterynarza i przeprowadzenia badań, takich jak badanie dna oka. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania RTG i ultrasonografii, aby ustalić przyczyny katarakty.

Leczenie katarakty u kota zależy od stopnia jej nasilenia. Może obejmować zastosowanie leków i zmiany w stylu życia pupila. W poważniejszych stanach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, takiego jak usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej implantem.

Degeneracja siatkówki

U kota jest chorobą oczu polegającą na stopniowej utracie komórek siatkówki. Siatkówka to część oka, odpowiedzialna za odbieranie i przetwarzanie obrazów, które następnie są przekazywane do mózgu. Degeneracja siatkówki powoduje pogorszenie lub całkowitą utratę wzroku. Istnieją różne przyczyny degeneracji siatkówki u kotów, w tym:

  • Wiek: Degeneracja siatkówki jest częstsza u starszych kotów.
  • Choroby ogólnoustrojowe: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i choroba nerek, mogą mieć negatywny wpływ na siatkówkę i prowadzą do jej degeneracji.
  • Choroby oczu: jaskra i krwotoki, uszkadzają siatkówkę i również prowadzą do jej degeneracji.
  • Dziedziczność: degeneracja siatkówki może być dziedziczona (koty Syjamskie).

Leczenie degeneracji siatkówki u kota jest trudne, ponieważ jest to choroba postępująca i nieodwracalna. Po uszkodzeniu komórek siatkówki, nie można ich już odtworzyć ani naprawić. Leki i inne terapie mogą jedynie opóźnić postęp choroby i pomóc w złagodzeniu objawów, takich jak ból. Wiek kota, jego stan ogólny i przyczyna choroby wpływają bardzo mocno na skuteczność leczenia. Przy ciężkiej degeneracji siatkówki leczenie nie zawsze jest skuteczne. Niektóre koty nie reagują na leczenie i jedyne co pozostaje właścicielowi, to zapewnienie im specjalnej opieki.

Choroba wieńcowa

Mówiąc o chorobie wieńcowej chyba każdy od razu skojarzy ją z chorobą serca. Niestety w wyniku tej przypadłości serce nie jest jedynym poszkodowanym narządem. Choroba wieńcowa u kota powoduje niedotlenienie tkanek oka. Gdy naczynia krwionośne, które dostarczają krew do oka, są zwężone lub zablokowane, tkanki oka nie otrzymują wystarczającej ilości krwi i tlenu. W rezultacie oko nie jest prawidłowo odżywione. Taki stan uszkadza siatkówkę i nerw wzrokowy, a w konsekwencji zwierze ślepnie.

Jaskra

Ta choroba wiąże się ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, które w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty wzroku. Przyczyny jaskry u kotów mogą być również związane z czynnikami genetycznymi, zmętnieniem soczewki czy też chorobami ogólnoustrojowymi np.cukrzycą. Objawy jaskry u kota obejmują często powiększenie oka, łzawienie, trudności w poruszaniu się, mocno rozszerzoną źrenicę (brak akomodacji). Kot staje się apatyczny, niechętnie się przemieszcza, a poruszając się „trzyma się” blisko ścian.

Diagnostyka jaskry u kota wiąże się ze zbadaniem oczu i pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Leczenie jaskry często rozpoczyna się terapią farmakologiczną. Kot musi regularnie i już na stałe przyjmować leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe. Niestety w zaawansowanych stanach chorobowych jedynym ratunkiem jest interwencja chirurgiczna. Wczesne wykrycie i leczenie jaskry jest kluczowe dla zachowania jak największej funkcji wzroku i zapewnienia jak najlepszej jakości życia zwierzęcia.

W każdym przypadku pogorszenia wzroku u kota, zwierzak powinien być pod stałą opieką weterynarza. Dodatkowo jako właściciele musimy pamiętać aby regularnie chodzić z pupilem na badania i monitorować postępy choroby. Właściwie to tylko tak możemy spowolnić lub zapobiec dalszej utracie wzroku.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version