Strona główna Zwierzęta domowe Psy Wielofunkcyjne obroże dla psów – chwyt marketingowy czy bezpieczeństwo i zdrowie psa?

Wielofunkcyjne obroże dla psów – chwyt marketingowy czy bezpieczeństwo i zdrowie psa?

Podstawowym, a w większości sytuacji jedynym elementem, który ma na sobie mój pies jest obroża. Ma to bardzo praktyczne, ale i estetyczne znaczenie. Dla wielu ludzi to po prostu „obręcz wokół szyi psa”. Projektanci i producenci na szczęście zdają sobie sprawę z tego, że obroża to coś więcej. Musi pełnić konkretne funkcje, dostosowywać się wielkością i szerokością do rozmiaru oraz sierści (lub włosów) psa. Jakość użytego materiału decyduje też o bezpieczeństwie zwierzaka, więc jak widać – wiele jest cech, które trzeba uwzględnić podczas zakupów. Co ciekawe – rynek produktów poświęcanych psom zwiększył się w ostatnich latach o obroże wodoodporne, minimalizujące stres albo odstraszające kleszcze. Czy to fanaberia i chwyt marketingowy? A może rzeczywiście zapachowa obroża dla mojego psa jest bardzo dobrym rozwiązaniem? Jedną z nich przetestowałam na swoim psie, o inne poprosiłam znajomych posiadaczy czworonogów. Jakie widzimy różnice i co mogę z pewnością polecić? Zapraszam do czytania.

Obroże przeciw kleszczom, pchłom, owadom

Żywych zagrożeń jakie czyhają na psa jest bardzo dużo: pchły, owady, kleszcze, komary, mrówki czy meszki. Mój pies ma dużo kręcącej się sierści, a ponieważ mieszkamy w domu, przy którym jest działka, sad i ogród, prawie od początku przynosił do domu przykre niespodzianki. Niespodzianki nie lokalizowały się jednak w salonie czy w kuchni, ale wiernie towarzyszyły psu przez kilka godzin. Kiedy zorientowałam się, że opieka nad miłym sierściuchem wymaga też nie tyle oglądania, ile regularnego „przeglądania” jego sierści, efekty były zatrważające. Wizyta u weterynarza skończyła się przepisaniem tabletek odstraszających kleszcze i inne małe potwory. Jestem jednak przeciwniczką podawania jakichkolwiek chemicznych substancji zwierzętom, więc zrezygnowałam z nich dosyć szybko.

Na stronie https://www.keko.pl/pol_m_Psy_Spacer-z-psem_Obroza-dla-psa-349.html znalazłam specjalne obroże o działaniu odstarszającym kleszcze. Zakupy okazały się strzałem w dziesiątkę. Produkt składa się z naturalnych olejków eterycznych, które pięknie pachną (dla ludzi) i strasznie śmierdzą (dla kleszczy). To uproszczenie obrazuje najważniejszą rolę obroży – chroni psy przed atakiem owadów w najbardziej bezpieczny sposób jaki może wyobrazić sobie właściciel. Obroża jest podstawowym elementem, więc dlaczego konieczności jej noszenia nie połączyć od razu z działaniem przeciwko insektom? Polecam to rozwiązanie każdemu kto chce uchronić swojego pupila przed negatywnymi skutkami aktywności kleszczy. Jeśli chodzi o sam zapach, to stosuje się różne połączenia. Może to być na przykład mieszanka cytrusów, mięty i woni eukaliptusowej. To przy okazji świetny pomysł na prezent dla przyjaciół lub członków rodziny, którzy stali się posiadaczami cudownych i miłych piesków. Jest tylko jeden minus – działanie takiej obroży trwa maksymalnie przez 4-6 miesięcy. Po tym okresie konieczna jest wymiana na nowy model. Myślę jednak, że to i tak dosyć korzystna częstotliwość zmiany.

Obroża, która zwalczy stres psa – czy to możliwe?

Moi znajomi kupili sobie małego yorka. Mieli ku temu całkiem dobre warunki – są małżeństwem, w którym jedna osoba z pary pracuje w regularnym trybie, druga całkowicie zdalnie. Mieszkają obok parku, jeziora i wybiegu dla psów, ale york – pomimo swoich niewielkich rozmiarów – okazał się bardzo kłopotliwy. Problemem było nadmierne przywiązanie do właścicieli i nie zawsze uzasadniony stres przed innymi zwierzakami – szczególnie przed kotem sąsiadów, który paraliżował yorka swoim spojrzeniem. Moi znajomi mieli duży problem, by oduczyć swojego psa drapania różnych przedmiotów i oddawania natychmiastowego moczu w chwilach, w których kot sąsiadów wskakiwał na parapet i zaglądał przez okno. Kupiłam im obrożę „antystresową” – zresztą z tej samej, podanej wcześniej strony. Sukcesy takich obroży kryją się, podobnie jak przy owadach, za połączeniami zapachowymi – na przykład lawendy i waleriany. Po ok. 60 minutach od założenia psu obroży antystresowej, uwalniane zostają olejki eteryczne, działające na zwierzaka wyciszająco i relaksacyjnie. To bardzo bezpieczna (i skuteczna!) ingerencja w zachowanie psa, dlatego przydaje się np. w Sylwestra lub w nowych dla psa sytuacjach. Wyciąg z waleriany na obroży yorka okazał się bardzo dobrym narzędziem adaptacyjnym.

Działanie takiej obroży tuż po założeniu trwa ok. 6 godzin, jednak jak wiadomo – psy działają dosyć schematycznie i mają ogromną pamięć do sytuacji oraz własnych zachowań. Stosowanie takiej obroży nie wymaga noszenia jej przez 24 godziny na dobę w kilkuletnim okresie. To bardziej okolicznościowa obroża. York uspokoił się i przyzwyczaił do tego, że kot sąsiadów jest po prostu częścią jego środowiska – może go zwyczajnie ignorować. Zaletą obroży antystresowych oraz tych przeciw owadom jest przede wszystkim to, że można ją regulować, więc nie ma znaczenia czy sprezentujemy ją szczeniakowi czy dorosłemu psu. Wykorzystanie produktu zaleca się np. w momentach kiedy pojawiają się nowi domownicy albo pies po raz pierwszy musi zostać przez kilka godzin sam. Gryzienie obuwia, nadmierne szczekanie (na które skarżą się sąsiedzi), wyniszczanie mebli czy tapety – większość właścicieli psów zna te sytuacje bardzo dobrze. To skutki lęku separacyjnego, który można pokonać nie tylko przez edukację i przyzwyczajanie psa, ale też dzięki złożeniu odpowiedniej obroży. Przy okazji: pamiętajcie, żeby nie karać swojego czworonoga za wymienione wyżej zachowania! To, że pogryzł buta nie oznacza, że ma groźną osobowość, ale że się boi! Ludzie często odczytują zachowania psa w niewłaściwy sposób. One nigdy nie wynikają ze złej natury zwierzaka – są reakcją na zachowanie właścicieli – np. nagłego, wielogodzinnego rozstania.

Obroże dla szczeniaków mogą adaptować lub uczyć posłuszeństwa

Skoro jestem przy małych pieskach, adaptacji i uczeniu się wzajemnych zachowań (po to oczywiście, by zbudować trwałą, przewidywalną i zaufaną relację z pieskiem!), to podkreślę jeszcze wartość obroży adaptacyjnych. Są tak naprawdę przygotowywane w taki sam sposób jak obroże przeciwstresowe – dzięki zastosowaniu olejków eterycznych, pies spokojniej podchodzi do nowych okoliczności. W przypadku małych i wystraszonych psów to rzeczywiście bardzo wartościowe rozwiązanie, które może oduczać psa załatwiania potrzeb fizjologicznych w każdym miejscu domu. Obroże powinny mieć regulowaną długość – tak, żeby bezpiecznie dopasować przedmiot do konkretnego psa.

Jeżeli piesek podrośnie, można rozpocząć naukę posłusznego chodzenia na smyczy. W tym celu zaprojektowano specjalne obroże uzdowe – inaczej kantarki na pysk psa. Osobiście nie doświadczyłam nigdy jakiś negatywnych wydarzeń – pewnie też dlatego, że dzięki działce przy domu, rzadko używam smyczy, a mój pies jest łagodny jak baranek. Spacerując po lesie nie miałam nigdy problemów z opanowaniem jego tempa czy zachowań, ale wiem, że dla wielu właścicieli to poważny problem. Obroże uzdowe przydadzą się szczególnie mieszkańcom dużych miast i bloków. Chodzenie na smyczy jest podstawą, a przemieszanie się wśród wielu ludzi i innych zwierząt musi dać właścicielowi pełną kontrolę nad reakcjami psa. Tu po raz kolejny zaakcentuję konieczność wybierania wyłącznie modeli regulowanych: to najkorzystniejsza i najlepsza opcja dla naszych zwierzaków i naszego portfela.

Podsumowując…

Dostępne we współczesnej sprzedaży obroże pełnią różne funkcje. Nie są już tylko elementem, do którego przyczepiamy smycz, ale są narzędziem adaptacyjnym, relaksującym i przede wszystkim – dbającym o bezpieczeństwo psa. Razem ze znajomymi przetestowaliśmy na swoich zwierzakach dwa rodzaje obroży: przeciw kleszczom i owadom oraz antystresową. Obydwie powstawały w takim samym stylu – są połączeniami pięknie pachnących olejków eterycznych, które w zależności od przeznaczenia różnie oddziałują. Mogą odpychać kleszcze, ale mogą też uspokajać wystraszonego pieska. Takie gadżety sprawdzą się jako prezenty dla bliskich osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z psem. Pamiętajmy, że takie obroże są właściwą alternatywą dla tabletek i leczenia (lub profilaktyki) środkami chemicznymi.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version