Strona główna Zwierzęta domowe Terrarystyka 10 błędów popełnianych przez opiekuna agamy brodatej

10 błędów popełnianych przez opiekuna agamy brodatej

Agama brodata to popularny gatunek australijskiej jaszczurki, która coraz częściej pojawia się w naszych domach. Spontaniczna chęć posiadania egzotycznego gada może doprowadzić do sporych kłopotów, które niestety odbijają się negatywnie na zdrowiu brodatego smoka. Jakie są najczęściej popełniane błędy przez opiekunów agamy brodatej i jak im zapobiegać?

Błąd 1: Złe wymiary terrarium

Agama brodata wymaga terrarium odpowiednich rozmiarów. Od wielu lat przyjmuje się, że wymiary terrarium 120x60x60 cm to absolutne minimum przypadające na jednego osobnika. Niestety, przy małych mieszkaniach część osób decyduje się na kupno mniejszego zbiornika, sądząc, że kilkanaście centymetrów mniej nie zrobi różnicy. W rezultacie jaszczurka będzie wolniej się rozwijać.

Pamiętaj: Agama brodata dorasta do 50 cm. Musi więc mieć wystarczająco dużą przestrzeń. Zbyt małe terrarium będzie ograniczać prawidłowy wzrost agamy.

prawidłowo wykonane terrarium przez firmę Strefa Gadów Reptile Zone

Błąd 2: Akwarium zamiast terrarium

Akwarium nie nadaje się na miejsce, w którym może mieszkać agama brodata i nie należy traktować go jako zamiennika terrarium. Z uwagi na brak wentylacji grawitacyjnej w akwarium, niemożliwa będzie stała wymiana powietrza oraz zachowanie stabilnej i odpowiedniej temperatury. Co więcej, brak prawidłowej wymiany powietrza przyczyni się do powstawania w akwarium nadmiaru wilgoci, czego nieuchronnym rezultatem będzie rozwój pleśni. Powstała pleśń będzie negatywnie odbijać na zdrowiu jaszczurki.

Błąd 3: Brak specjalistycznego oświetlenia UVB

świetlówka UVB firmy Arcadia, odpowiednia do terrarium o wymiarach 120x60x60 cm

Agama brodata jak wiele innych gatunków jaszczurek wymaga oświetlenia UVB. Oświetlenie UVB pobudza wytwarzanie witaminy D3 w organizmie gada, a to z kolei umożliwia wchłanianie wapnia. Brak oświetlenia UVB prowadzi do rozwoju metabolicznej choroby kości, która objawia się niewłaściwym rozrostem układu kostnego i powoduje nieodwracalne skrzywienie kręgosłupa oraz kończyn. Należy pamiętać o cyklicznej wymianie żarówki UVB, gdyż z czasem traci ona swoje właściwości. W zależności od rodzaju oświetlenia wymiana powinna następować co 6 do 12 miesięcy.

Błąd 4: Nieodpowiednie źródło ciepła

W terrarium powinna panować odpowiednia temperatura. By ją zapewnić, należy zamontować lampę grzewczą. Temperatura, wytworzona bezpośrednio pod lampą grzewczą, powinna wynosić 38-40°C . Dodatkowo, bardzo istotne jest by ogrzewanie montować zawsze od góry. Nie należy więc stosować ogrzewania od dołu w postaci mat, kamieni lub kabli grzewczych, ponieważ są one śmiertelnie niebezpieczne dla zwierzęcia. Dlaczego? Uzasadnieniem jest fakt, że Agama brodata posiada receptory odpowiadające za odczuwanie temperatury wyłącznie na plecach. Spodnia część ciała agamy jest pozbawiona tych receptorów, przez co nie odczuwa ciepła. Zatem przebywanie jaszczurki na takiej macie grzewczej lub innym źródle ciepła (ułożonym na spodzie terrarium) jest skrajnie niebezpieczne, gdyż zwierzę nie ma świadomości, kiedy jego ciało osiągnie maksymalną dopuszczalną temperaturę. Taka sytuacja prowadzi do przegrzania organizmu, a w rezultacie nawet do śmierci.

Prawidłowo zamontowane źródło ciepła (od góry)

Błąd 5: Podawanie niewłaściwego pokarmu

Głównym składnikiem pokarmowym młodej agamy powinny być żywe owady karmowe (3/4 diety) oraz rośliny (1/4 diety), a u dorosłej te proporcje powinny być odwrotne.Decyzja o posiadaniu agamy brodatej zawsze musi równać się akceptacji faktu, że zwierzę spożywa żywe owady. Owady karmowe, które są odpowiednie dla jaszczurki to świerszcze, karaczany oraz szarańcza.

UWAGA: Wiele osób popełnia jednak błąd i karmi jaszczurki wyłącznie mącznikiem młynarkiem lub drewnojadem, które z uwagi na dużą zawartość tłuszczu i chityny nie mogą stanowić podstawy diety. Nieodpowiednie do codziennego karmienia są też gotowe preparaty składające się z suszonych owadów.

Co do roślin, które powinna spożywać agama trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj rośliny będzie dla jaszczurki zdrowy. W szczególności należy unikać tych, które zawierają dużą ilość szczawianów, np. rabarbar, kapusta biała i czerwona, szpinak, bluszcz, sałata.

Błąd 6: Brak właściwej suplementacji

Wiele osób zapomina o regularnej suplementacji wapniem i witaminami. Brak wapnia prowadzi do rozwoju MBD (metabolicznej choroby kości), a brak witamin do awitaminozy, która może skutkować biegunkami i utratą zdrowia.

Mała agama brodata powinna otrzymywać wapń bez witaminy D3, około 5 razy w tygodniu. Wapń powinien być dodawany do owadów.Oprócz tego, należy zapewnić jej witaminy (zawierające dodatkową dawkę witaminy D3) – około 2 razy w tygodniu (w dni, kiedy nie podajemy wapnia).

Dorosła agama powinna otrzymywać wapń bez witaminy D3 około 2-3 razy w tygodniu, a witaminy z dodatkiem witaminy D3, raz na 2 tygodnie.

Błąd 7: Zbyt częste wyciąganie jaszczurki z terrarium

Trzeba sobie powiedzieć wprost – agama brodata nie jest gadem przystosowanym do klimatu panującego w Polsce. Warunkiem koniecznym w hodowli agamy jest zachowanie odpowiedniej dla niej temperatury, a to możliwe jest wyłącznie w terrarium. Wielu właścicieli wypuszcza swoje jaszczurki, by pobiegały sobie wolno po domu. Jeśli wspomniane bieganie odbywa się krótko i pod kontrolą, to faktycznie dla jaszczurki jest to urozmaicenie czasu, a my raczej nie mamy się o co martwić. Natomiast problem pojawia się wtedy, kiedy takie bieganie staje się codzienną rutyną. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zwierzę biega po zimnej podłodze przez dłuższy czas, co nieuchronnie odbija się negatywnie na jego zdrowiu. Agamy brodate są zwierzętami zmiennocieplnymi, które dopasowują swoją temperaturę ciała do temperatury otoczenia, więc regularne przebywanie poza terrarium i bieganie po zimnej podłodze będzie prowadzić do wyziębienia organizmu, a w skrajnych przypadkach do zapalenia płuc. Kolejnym argumentem za zostawieniem agamy w terrarium jest nienaturalnie śliska – w porównaniu do środowiska naturalnego – powierzchnia domowej podłogi. Agama będzie się na niej „rozjeżdzać”. Jej stawy będą przez to bardziej obciążone, co przy regularnych wycieczkach poza terrarium, może prowadzić do uszkodzenia stawów.

Błąd 8: Niewłaściwe podłoże w terrarium

Nie każdy rodzaj podłoża będzie odpowiedni dla agamy brodatej. W terrariach wciąż można napotkać drewienka bukowe, które w przypadku połknięcia przez agamę doprowadzą do zaczopowania jaszczurki i bolesnej śmierci. Niewłaściwym podłożem jest też włókno kokosowe, które ma właściwości pylące, przez co podrażnia śluzówkę oraz oczy agamy brodatej.

Natomiast właściwym podłożem dla agamy są ręczniki papierowe, glina wędkarska wymieszana z wodą i piaskiem, celuloza, podściółka granulowana Chipsi Ultra.

Błąd 9: Brak profilaktyki weterynaryjnej

Tak jak z każde inne zwierzę domowe, również agama powinna przechodzić regularne badania u weterynarza. Najważniejsze jest cykliczne badanie kału na obecność pasożytów oraz badanie krwi, które pokaże czy zwierzę nie ma niedoborów. Zarobaczone zwierzęta, które nie są zdiagnozowane będą chorować, odmawiać pokarmu i tracić na wadze. Każdy niepokojący objaw występujący u agamy, warto konsultować z weterynarzem specjalizującym się w gadach. Dodatkowo należy zachować profilaktykę, badając kał na obecność pasożytów raz na pół roku.

Błąd 10: Brak odpowiedniego przygotowania się przed zakupem jaszczurki

Zakup agamy brodatej nigdy nie powinien być spontaniczną decyzją. Nasze przygotowanie się do posiadania jaszczurki powinniśmy zacząć od zapoznania się z rzetelnymi źródłami opisującymi potrzeby agamy brodatej. Warto odwiedzić strony związane z terrarystyką, jak i strony hodowców. Poza artykułami i blogami powinniśmy obejrzeć filmy hodowców na YouTube oraz znaleźć na Facebooku grupy zrzeszające miłośników jaszczurek. Wiedza dotycząca agamy brodatej jest kluczowa do właściwej opieki nad nią.

Gdy już mamy solidne podstawy teoretyczne, możemy przejść do kolejnej fazy tj. do zorganizowania „wyprawki” dla agamy. Zapewnienie zwierzęciu odpowiednich warunków bytowania w naszym domu jest czynnikiem, który bezpośrednio wpłynie na zdrowie i prawidłowy rozwój agamy. Dopiero na samym końcu przychodzi czas by kupić jaszczurkę.

Niestety ta kolejność – w wielu przypadkach – jest odwrócona i w konsekwencji nowy właściciel jest nie tylko nieprzygotowany na hodowanie agamy, ale i na koszty związane z jej hodowlą.

Wspomniana odwrócona kolejność jest niestety drogą prowadzącą wprost do zaniedbań, które odbiją się negatywnie na zdrowiu agamy brodatej.

Artykuł powstał we współpracy z hodowlą Gady z brodą: https://gadyzbroda.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version