Strona główna Zdrowie zwierząt Jak rozwiązać problem bezdomności zwierząt w Polsce?

Jak rozwiązać problem bezdomności zwierząt w Polsce?

Według Rocznego Raportu Głównego Lekarza Weterynarii za rok 2020 do schronisk trafiło prawie 125 tys. psów i kotów. Świadczy to o tym, że bezdomność wśród zwierząt w Polsce utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wiele z nich, zamiast wygodnej kanapy we własnym domu, może liczyć jedynie na betonowy boks w jednym ze schronisk. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że gminy podejmują szereg działań mających na celu zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom. Niestety te same gminy pozostają bezskuteczne w przypadku zapobiegania bezdomności zwierząt.

ZWIERZowa Akcja Kastracja!

To projekt zainicjowany przez Fundację ZWIERZ, którego celem jest aktywne wspieranie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich we wprowadzaniu na ich terenie bezpłatnych programów kastracji i trwałego znakowania psów i kotów. Projekt obejmuje zarówno zwierzęta przebywające pod opieką mieszkańców jak i te wolno żyjące (bez stałego opiekuna). Efektem projektu -w dłuższej perspektywie – będzie trwałe ograniczenie bezdomność zwierząt.

Jak działa projekt

Fundacja udziela gminom wsparcia finansowego realizowanego w formule „pół na pół”. Oznacza to, że każda gmina włączająca się do akcji przeznacza 5 000 zł na wykonanie zabiegów, natomiast kolejne 5 000zł otrzymuje od Fundacji ZWIERZ w postaci darowizny.

Poza wsparciem finansowym pracownicy gmin mają możliwość uczestniczenia w cyklu nieodpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów z dziedziny ochrony praw zwierząt. Na każdym etapie realizacji projektu Fundacja ZWIERZ zapewnia wsparcie merytoryczne. Uczestnicy projektu mogą liczyć na pomoc w tworzeniu programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi, a także wsparcie podczas wprowadzania projektu „Akcji Kastracja!” w gminie.

Dodatkowe korzyści

Ponadto gminy otrzymują spersonalizowane materiały pozwalające na promowanie projektu „Akcji Kastracja!” wśród mieszkańców, a także propagujące skuteczne metody walki z bezdomnością zwierząt, informatory o zapobieganiu bezdomności zwierząt w gminach oraz o opiece nad kotami wolno żyjącymi.

Czy projekt jest tylko dla gmin?

ZWIERZowa „Akcja Kastracja!”  jest skoncentrowana na współpracy z gminnymi samorządami. Jednak do akcji zaproszone są również organizacje i osoby, które działają lub chcą zacząć działać na rzecz walki z bezdomnością zwierząt na swoim terenie. Zadaniem organizacji i osób współpracujących jest rozmowa z włodarzami gmin i zachęcenie ich do wprowadzania skutecznych rozwiązań w walce z bezdomnością zwierząt, w tym także projektu „Akcji Kastracja!”.

Wsparcie dla aktywnych

Obecnie trwa nabór do III Edycji projektu „Akcji Kastracja!”. Zgłosić się można poprzez formularz na stronie internetowej. W przypadku organizacji i osób współpracujących nabór trwa do 31 sierpnia. Z kolei gminy mogą zgłaszać się do 31 października. Więcej informacji o akcji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na www.akcjakastracja.org.

WSPÓLNIE OGRANICZYMY BEZDOMNOŚĆ ZWIERZĄT!

Tekst został opublikowany na prośbę Fundacji ZWIERZ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version