Strona główna Zwierzęta domowe Koty Mój kot ma pchły, jak się ich pozbyć?

Mój kot ma pchły, jak się ich pozbyć?

Jeżeli ktoś myśli, że pchły to problem dotyczący tylko psów jest w wielkim błędzie. Kot również może złapać te nieprzyjemne i dokuczliwe pasożyty. Pchły są najczęściej spotykanymi pasożytami u zwierząt i mogą zagrażać również człowiekowi. Jest wiele gatunków pcheł np. psia, kocia, szczurza a nawet ludzka. Pasożyt ten jest mało wybredny. Ludzką krwią chętnie pożywi się pchła kocia i tak samo pchła psia może żerować na kocie, szczurze, lisie lub jeżu. Przenoszenie się z jednego żywiciela na drugiego ułatwia jej doskonała skoczność (30 cm na wys. i 50 cm na odległość).

Jak rozpoznamy pchłę

Pasożyty te posiadają ciemno ubarwione i bocznie spłaszczone ciało, które porywa twardy oskórek. Osiągają od 1 – 6 mm. i co najważniejsze doskonale skaczą.

Najbardziej narażone na złapanie pcheł są koty, które mają dużo swobody, spędzają dużo czasu samodzielnie poza domem, biegające po okolice. Takie zwierzę należy zawsze dokładnie skontrolować po powrocie do domu. Pamiętajmy jednak, że futerka kotów przebywających wyłącznie w domu, bardzo czystych i zadbanych trzeba również mieć pod kontrolą gdyż najmniejszy kontakt  z innym nosicielem pcheł może grozić zarażeniem. Zaś pchły, gdy się tylko pojawią, potrafią szybko opanować niemal cały dom. Poza zwierzakiem uwielbiają pościel, miękkie kanapy, dywany, wełniane koce, pledy i narzuty, to też problemu nie należy bagatelizować.

Skąd wiadomo, że nasz kot ma pchły?

Głównym objawem pchlicy u kota jest nasilający się świąd i jego konsekwencje. Nasz kot zaczyna uporczywie się drapać, a w sierści widnieją charakterystyczne dla pcheł odchody. Znacznie częściej  i dłużej niż zwykle oddaje się toalecie. Pchłę można dostrzec gołym okiem.

Zagrożenia.

Pchły mogą zagrażać zdrowiu i samopoczuciu kota na wiele sposobów. Ugryzienia pcheł mogą powodować nie tylko drapanie się zwierzęcia, ale również ryzyko, że zwierzak zapadnie na alergię. Swędząca skóra zwiększa możliwość połykania włosów co może skutkować problemami trawiennymi, zaś w skutek uporczywego drapania może dojść do uszkodzeń skóry a w następstwie do zapalenia. Stan ten nazywany jest alergicznym pchlim zapaleniem skóry (APZS).

Pozbywamy się pcheł u kota.

Jednym ze sposobów oczyszczenia naszego futrzaka z pcheł jest zakupienie w sklepie zoologicznym preparatu na odpchlenie. Są to najczęściej środki chemiczne i trzeba być bardzo ostrożnym w ich użyciu oraz ściśle stosować się do zaleceń producenta. Najbardziej efektywne są produkty, które zabijają pchły u kota, zanim te zaczną składać jaja. Najlepiej przed zakupem poradzić się weterynarza. Poza tym należy często i dokładnie wyczesywać zwierzę i choć koty nie bardzo za tym przepadają, dobrze będzie je wykąpać. W przypadku gdy zwierzę ma już pchły, ich zwalczania nie należy ograniczać jedynie do oczyszczenia jego skóry i sierści. Niezbędne jest poddanie zabiegom odpchlającym również jego legowiska oraz wszystkich mebli tapicerowanych, materaców i dywanów, na których przebywał zapchlony kot. Koce, pledy, narzuty i pościel można wyprać w pralce w najwyższej możliwej temperaturze.

Ważne! – nigdy nie stosuj u kotów środka owadobójczego przeznaczonego dla psów! Produkty zawierające substancje z grupy pyretroidów, np. permetryna, mogą być dla nich śmiertelnie trujące.

Najlepsze jest zapobieganie.

W celu ochrony naszych futrzaków przeciwko pchłom i kleszczom należy stosować profilaktykę. Obecnie istnieje duży wybór preparatów przeciwpchelnych i przeciw kleszczowych. Są to:

  • obroże zawierające związki zabijające bądź odstraszające pchły i kleszcze,
  • preparaty podawane na skórę w postaci kropli wyciskanej z tubki (spot-on),
  • preparaty nanoszone na skórę w formie aerozolu.

Wszystkie te metody mają na celu wytworzenie bariery ochronnej na okrywie włosowej i naskórku, zabezpieczającej przed pchłami i kleszczami. Wybór preparatu zależy od rodzaju włosa i aktywności zwierzęcia.

Poza tym zawsze pamiętajmy o higienie – utrzymywaniu zwierzaka i jego najbliższego otoczenia w czystości.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version