Strona główna Ciekawostki Nowoczesna ujeżdżalnia, czyli jaka? Analizujemy 7 istotnych cech, jakie powinna posiadać

Nowoczesna ujeżdżalnia, czyli jaka? Analizujemy 7 istotnych cech, jakie powinna posiadać

Ujeżdżalnia to specyficzny obiekt, który powinien spełniać rygorystyczne normy oraz standardy. Jest on użytkowany do hodowli zwierząt, więc podstawą jest zapewnienie im dogodnych warunków bytowania. Ważne jest to, aby projekt oraz wykonawstwo zlecić prawdziwym ekspertom z branży, którzy poradzą sobie nawet z najtrudniejszym zleceniem.

Nie bez powodu hale namiotowe coraz częściej stanowią miejsce szeroko pojętych aktywności jeździeckich. Zastanawiasz się, jakie cechy powinna ona posiadać? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, gdzie zamieszczono wszystkie kluczowe informacje.

1. Optymalna ilość przestrzeni

Nowoczesna ujeżdżalnie musi być przestronna. Zbyt mały obiekt nie zapewni oczekiwanego poziomu wygody, a więc już na samym początku należy ustalić nie tylko maksymalną liczbę zwierząt, ale również ludzi. Wiadomym jest, że im większy obiekt, tym wyższy koszt jego wzniesienia. Właśnie dlatego bardzo często można spotkać się z ciasnymi ujeżdżalniami, które zostały wybudowane przy minimalnym nakładzie finansowym.

Znacznie rozsądniej jest postawić na wysokiej klasy halę namiotową, która jest tańsza, jednak równie funkcjonalna co budynek murowany. Więcej na ten temat można znaleźć w branżowej publikacji o ujeżdżalniach na stronie renomowanego producenta.

2. Nieprzeciętna wytrzymałość

W ujeżdżalni przebywają ludzi i zwierzęta, więc bardzo ważne jest to, aby spełniała ona aktualnie obowiązujące normy wytrzymałościowe. Obiekt powinien być w stu procentach odporny na negatywne oddziaływanie czynników otoczenia. Jest on eksploatowany przez cały rok – właśnie dlatego rekomendowany jest dach z systemem przeciwśniegowym, który wspomaga usuwanie zalegających mas. Duże znaczenie ma także kąt nachylenia dachu.

Hala namiotowa wykonana z certyfikowanych materiałów pozostanie w nienaruszonym stanie długi czas. Dzięki systematycznej konserwacji nie będzie ona podatna na przypadkowe uszkodzenia.

3. Izolacja termiczna

Obiekt użytkowany cały rok musi posiadać izolację cieplną, która zmniejszy wrażliwość na niskie temperatury otoczenia. Dodatkową zaletą jest fakt, że wspomaga ona gromadzenie ciepła wewnątrz ujeżdżalni. Latem zmniejsza ryzyko występowania ekstremalnie wysokich temperatur.

Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, jakie rozwiązania proponuje wykonawca. Jest to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na komfort eksploatacji budynku.

4. System wentylacji

System wentylacji odpowiada za efektywny przepływ powietrza, dzięki czemu wewnątrz ujeżdżalni może panować sprzyjający klimat. Wiadomym jest, że musi on zostać zaprojektowany w oparciu o specyfikację dostarczoną przez zleceniodawcę. Każdy przypadek jest zupełnie inny, więc wymaga indywidualnego podejścia.

Wentylacja powinna cechować się niezawodnością, ponieważ odpowiada ona także za odprowadzanie szkodliwych związków.

5. Ogrzewanie/klimatyzacja

W profesjonalnej ujeżdżalni nie może zabraknąć funkcjonalnych urządzeń grzewczych, które pozwalają utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz budynku. Nie można zapomnieć o kosztach – właśnie dlatego należy zdecydować się na system ekonomiczny w eksploatacji.

Długość sezonu grzewczego w Polsce może trwać nawet 6-7 miesięcy. Coraz częściej montowane są także klimatyzatory, które są wybawieniem w upalne dni.

6. Oświetlenie o wysokiej żywotności

Obiekty o dużych powierzchniach nie mogą być oświetlane wyłącznie światłem naturalnym, gdyż jest ono niewystarczające. Z tego względu należy zaplanować rozmieszczenie oraz liczbę lamp przysufitowych. Priorytetem jest to, aby zagwarantowały one wysoki poziom natężenia światła, a także żywotności.

W zdecydowanej większości przypadków montowane są lampy LED, które zapewniają niskie zużycie energii.

7. Dodatkowe pomieszczenia

Ujeżdżalnia powinna zostać wyposażona w dodatkowe pomieszczenia np. do przechowywania siana oraz paszy. Jest to znaczącym udogodnieniem dla osób opiekujących się zwierzętami. Podział obiektu na strefy ułatwia także organizację, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy użytkuje go wiele osób jednocześnie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version