Strona główna Ciekawostki Pchły mogą zaatakować wszędzie! Jak skutecznie się ich pozbyć?

Pchły mogą zaatakować wszędzie! Jak skutecznie się ich pozbyć?

Pchły to bardzo małe, bezskrzydłe owady, które żywią się krwią. Mimo swoich niewielkich rozmiarów potrafią jednak przynieść naszym psom oraz kotom wiele cierpienia, wywołując u nich dokuczliwe objawy. Jak stwierdzić obecność pcheł u zwierzaka i jak z nimi walczyć?

Na całym świecie istnieje około 2000 gatunków i podgatunków pcheł, przy czym psy czy koty zazwyczaj atakują pchły psie i kocie. Pasożyty te są zwykle spotykane u zwierząt bezdomnych lub żyjących w schroniskach, co nie oznacza jednak, że problem pcheł nie dotyczy zadbanych psów i kotów. Nasz pupil może zarazić się pchłami właściwie w każdym miejscu – w ogrodzie, podczas spaceru w parku czy w domu znajomego, w którym mieszka zapchlone zwierzę.

Co warto wiedzieć o pchłach?

Pchły potrafią bardzo się rozmnażać, a jedna samica owada może złożyć nawet 50 jaj w ciągu dnia. Ze złożonych jaj wylegają się larwy, które następnie, przebywając w różnych szczelinach oraz pod dywanami, przechodzą w stadium poczwarki i oczekują na opuszczenie kokonu.

Dorosłe pchły opuszczają swoje kokony po otrzymaniu z otoczenia sygnału o bliskości psa lub kota, czyli ich potencjalnego żywiciela. Pchły mogą odbierać takie bodźce dzięki posiadanej przez dorosłe osobniki zdolności wykrywania ciepła, ruchu powietrza oraz dwutlenku węgla.

Czy mój pies lub kot ma pchły?

Choć pchły są niemal niedostrzegalne gołym okiem, ich obecność na skórze psa i kota można dość łatwo potwierdzić bądź wykluczyć. Jednym z podstawowych objawów inwazji pcheł jest intensywne drapanie się zwierzaka, a ponadto fakt, że stał się on nerwowy i rozdrażniony.

Chcąc mieć pewność, że naszego pupila zaatakowały te pasożyty, sprawdźmy, czy na jego skórze nie ma pchlich odchodów. W tym celu sięgnijmy po specjalny, najlepiej metalowy grzebień, którym dokładnie wyczesujemy zwierzaka. Jeśli na powierzchni grzebienia zauważymy niewielkie czarne punkciki, najprawdopodobniej będą to odchody pcheł.

Czym grozi atak pcheł?

Do najczęstszych choć nie jedynych konsekwencji inwazji pcheł zaliczają się przede wszystkim silny świąd i uporczywe swędzenie odczuwane przez zwierzaka. Jednak każdy właściciel psa lub kota musi też wiedzieć, że pchły wywołują wiele różnych chorób oraz groźnych infekcji.

Wśród nich wymienia się głównie alergiczne pchle zapalenie skóry, alergię spowodowaną ugryzieniem pchły, a ponadto anemię i tasiemczycę, chorobę groźną także dla człowieka.

Jak zwalczać pchły?

W zwalczaniu pcheł u psa lub kota pomocne mogą okazać się specjalne produkty dostępne w sklepach zoologicznych, takie jak szampony przeciwpchelne, obroże przeciwpchelne, pianki i spraye do stosowania miejscowego. Ostatnio szczególnie polecanym produktem jest roztwór spot-on, czyli skuteczny preparat na pchły o działaniu przedłużonym nawet do 12 tygodni.

Chcąc zapobiegać inwazji pcheł, pamiętajmy także o regularnym odkurzaniu mebli, wykładzin, dywanów czy tapicerki samochodowej, jak również o systematycznym praniu legowiska psa lub kota, dzięki czemu z pewnością ograniczymy liczbę jaj, larw i poczwarek w otoczeniu.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version