Strona główna Ciekawostki Vademecum hodowcy szczurów – jak przygotować się do zakupu swojego „ogonka”

Vademecum hodowcy szczurów – jak przygotować się do zakupu swojego „ogonka”

Szczury przestają kojarzyć się jedynie z wysypiskami śmieci, brudem i chorobami. Coraz większa liczba osób przygarnia pod swój dach sympatyczne, mądre i niezwykle czyste szczury hodowlane, które stają się wiernymi towarzyszami życia. Jak przygotować dom dla szczura?

Szczury hodowlane w niczym nie przypominają swoich dzikich towarzyszy – no może wyglądem, ale to koniec podobieństw. Wbrew obiegowej opinii gryzonie te mają ogromne wymagania nie tylko żywieniowe, ale także potrzebują odpowiednio przygotowanej klatki, zabawek, niealergizującego podłoża i stałej pielęgnacji futra oraz opieki weterynaryjnej.

ABC przyszłego posiadacza szczura hodowlanego

Pierwszym i niezbędny zakupem dla szczura jest klatka. Musi mu ona zapewniać komfort, wygodę stawania na tylnych łapkach w pozycji wyprostowanej oraz kryjówki, w których zwierzak odpocznie lub urządzi sobie spiżarnię.

Szczury są zwierzętami stadnymi, dlatego najlepiej od razu kupić 2 osobniki tej samej płci! Bezpieczniejszym wyborem jest zakup samców, gdyż nawet bardzo młode samice mogą okazać się „niespodzianką” i powiększyć naszą domową hodowlę o kilka lub nawet kilkanaście dodatkowych ogonów do wykarmienia.

Szczury to zwierzęta często cierpiące na alergie – ich popularność, jako zwierząt laboratoryjnych znacząco wpłynęła na genetyczne osłabienie odporności u tego gatunku, co powoduje skłonność do chorób skóry wynikających przede wszystkim z braku odpowiedniej opieki, czyszczenia klatki i braku pielęgnacji. Szczury należy sukcesywnie chronić przed pasożytami – mogą one przenieść się na nie także od psa czy kota – tutaj profilaktycznie sprawdzą się środki dostępne w sklepach zoologicznych, ale należy je stosować po wcześniejszej aplikacji preparatów przepisanych przez weterynarza.

Szczury zwykle nie tolerują pylącej ściółki (trociny) oraz siana, które może wywoływać u nich wysypki i astmę, dlatego jako podłoże do klatki najlepiej wybierać żwirek drewniany, który jest wyjątkowo chłonny lub specjalne podłoże z glinki czy silikonu z przeznaczeniem także dla gryzoni.

Czym karmić szczura?

Źle karmiony szczur bardzo często choruje i szybko zapada na nowotwory, dlatego jego dieta musi zawierać specjalistyczną karmę. Codzienne menu szczura urozmaicamy świeżymi warzywami, owocami i ziołami np. popularnym mleczem. Szczur nie powinien jeść sera, produktów wysokobiałkowych – wędliny, mięsa, kociej i psiej karmy czy słodyczy. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne przekąski dla szczurów oraz każdego innego gatunku gryzoni, którymi można nagradzać pupila podczas nauki sztuczek, zamiast podawać mu smakołyk z własnego talerza.

Doskonałą karmę nie tylko dla szczurów, ale także psów, kotów i innych domowych pupili kupisz w internetowym sklepie zoologicznych zoonauci.pl, gdzie znajdziesz także szereg przydatnych w czasie hodowli akcesoriów oraz preparatów do pielęgnacji każdego zwierzaka. Sprawdź i przekonaj się, że istnieją sklepy, w których korzystna cena idzie w parze z najlepszą jakością! Dzięki zakupom przez Internet możesz sporo zaoszczędzić i zapewnić swojemu przyjacielowi doskonale smakujące oraz idealnie dopasowane do jego indywidualnych potrzeb żywieniowych smakołyki.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version