Filtry do akwarium odgrywają bardzo istotną rolę, gdyż dzięki nim możliwe jest zachowanie czystej wody, które jest niezbędne przy hodowli ryb tropikalnych. Niezależenie jakim rodzajem filtra dysponujemy, konieczne jest cykliczne czyszczenie wkładów, z zabrudzeń które są wyłapywane z toni wody.


Bardzo często początkujący akwaryści nie wiedzą jak często czyścić wkłady, oraz co gorsze w jaki sposób to robić.

Filtry wewnętrzne i zewnętrzne

W przypadku filtrów wewnętrznych najlepiej jest czyścić wkłady jak najczęściej, najlepiej podczas cotygodniowej podmiany wody. Oczywiście w przypadku gdy mamy stosunkowo duże akwarium a małą obsadę ryb można pozwolić sobie na pewne wydłużenie cyklu, ale uwaga ta dotyczy najczęściej posiadaczy zbiorników typu holenderskiego, gdzie najważniejszą rolę odgrywają rośliny. Filtry wewnętrzne najczęściej dysponują mała ilością wkładów, w dodatku o ograniczonej objętości, dla tego w przypadku nieregularnego czyszczenia szybko zapychają się i przestają funkcjonować prawidłowo.

Filtry zewnętrzne z reguły posiadają miejsce na dużo więcej wkładów filtracyjnych. W dodatku wkłady można ułożyć w kolejności, tak aby najpierw wyłapywały grubszy osad, następnie drobniejszy, a ostatni etap gdy woda już jest wolna od zanieczyszczeń można pozostawić na filtrację biologiczną. Dzięki temu wkłady można czyścić z różną częstotliwością.

Czyszczenie filtrów

Niezależnie od tego, jakie filtry do akwarium zastosujemy należy pamiętać, aby wkłady filtracyjne występujące w formie gąbek oraz ceramicznych rurek zawsze wypłukać w wodzie spuszczonej z akwarium. Na złożach tych osadzają się bakterie nitryfikacyjne, które są odpowiedzialne za filtrację biologiczną. Kontakt tych bakterii z wodą chlorowaną zniszczyłby bardzo ważny element, niezbędny dla równowagi biologicznej akwarium.

Poza wkładami które należy regularnie czyścić są również wkłady odpowiedzialne za filtrację chemiczną. Tego typu złoża najczęściej tracą swoje właściwości oczyszczania wody wraz z czasem. Najczęściej nie jest wymagane czyszczenie tego typu wkładów, lecz wymiana gdy całkowicie stracą swoje właściwości, co następuje w zależności od materiału, od kilku dni do kilku miesięcy.

Posiadając akwarium musimy zadbać o wodę, w której żyją nasi podopieczni. Odpowiednie czyszczenie filtrów powinno wejść w krew każdemu akwaryście, podobnie jak cotygodniowy cykl podmiany wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj