Koty są urocze. Biegają jak szalone, ocierają się o wszystko, domagają się drapanka i do tego ogromne z nich czyścioszki, nic tylko się myją. A jeśli te wszystkie aktywności to nie beztroska zabawa i dbanie o higienę, a walka z nieustającym dyskomfortem i swędzeniem skóry? Niektóre kociaki mogą cierpieć na alergie, podobnie jak ludzie. Alergie u kotów są kłopotliwe zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. W tym artykule dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny alergii u kotów, jakie są objawy oraz jak postępować, gdy podejrzewasz, że twój kot ma alergię. Ponadto, omówimy, jakie badania nie mają sensu w przypadku alergii u kotów.

Najczęstsze przyczyny alergii u kota

  • Pokarm: alergie pokarmowe u kotów mogą wystąpić w odpowiedzi na składniki diety, takie jak kurze jajka, ryby, gluten czy wieprzowina. Często objawiają się poprzez problemy skórne, jak świąd i wysypki
  • Pchły: ślina pcheł zawiera substancje, które mogą wywołać reakcje alergiczne, prowadząc do świądu i uporczywego drapania się.
  • Pyłki i roztocza: mogą prowadzić do objawów alergii oddechowej tj. częstego kichania i efektu zatkanego noska.
  • Chemia gospodarcza: niektóre artykuły chemii domowej np.detergenty, dezodoranty czy środki czyszczące mogą również wywoływać reakcje alergiczne u kotów.

Objawy alergii u kota

Najczęstsze objawy obejmują:

  • Świąd i drapanie: koty z alergią często drapią się, oblizują lub gryzą skórę w reakcji na świąd co prowadzi do powstania w pierwszej kolejności łysych „placków” na skórze, a potem do ran.
  • Wysypka: może pojawić się rumień, wypryski lub łuszczenie się skóry.
  • Kichanie i kaszel: alergie oddechowe u kotów manifestują się często objawami podobnymi do przeziębienia, takimi jak kichanie i kaszel.
  • Wymioty i biegunka: alergie pokarmowe mogą prowadzić do problemów trawiennych, takich jak wymioty i biegunka.
  • Upośledzenie apetytu: kot może stracić apetyt lub wykazywać zmniejszone zainteresowanie jedzeniem.

Co zrobić, gdy podejrzewasz alergię u kota

  1. Konsultacja z weterynarzem: pierwszym krokiem powinna być wizyta w gabinecie specjalisty. Zamiast iść do swojego weterynarza poszukaj w internecie weterynarza alergologa. Weterynarz zapyta o objawy oraz zaleci pierwsze kroki. Najczęściej będzie to zmiana dotychczasowej diety i przejście na karmę hipoalergiczną, zabezpieczenie wydrapanych placków i podanie środków odczulających (cykliczne zastrzyki).
  2. Eliminacja potencjalnych alergenów pokarmowych: koniecznie przetestuj różne rodzaje karmy hipoalergicznej. Warto znaleźć taką, którą kot akceptuje i będzie ją jadł. Pamiętaj, aby karma była oparta o inny rodzaj mięsa niż dotychczas serwowany czyli np. jeśli kotek zajadał karmy zawierające ryby, przerzuć go np. na indyka. Dobrym rozwiązaniem jest przejście na zupełnie „egzotyczne” źródło białka jakim są… owady. Tak, część producentów karm oparła swoje produkty o białko z owadów gdyż kot – mięsożerca z reguły ma niewielką styczność z takim pokarmem.
  3. Leki i suplementy: weterynarz może zalecić leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy lub suplementy, które pomogą złagodzić objawy alergii. Leczenie może potrwać i kilka miesięcy. Jeśli oczekujesz szybkich rezultatów to lepiej wdróż ćwiczenia relaksacyjne. Alergii tak łatwo się nie pozbędziesz.

Badania, które mało wnoszą

Mowa tu o testach alergicznych z krwi. U kotów tego rodzaju diagnostyka nie jest tak efektywna jak u ludzi. Z reguły testy alergiczne są robione jako ogólnikowe wykluczenie lub potwierdzenie alergenu. Wykonując takie badanie dowiesz się, że kot ma (lub nie) uczulenie na:

  • drzewa (ale już bez konkretów)
  • trawy i zioła (również bez określenia na jakie)
  • grzyby i roztocza (z tym i tak wiele nie zrobisz)
  • pchły (akurat w interesie właściciela są regularne przeglądy sierści żeby te małe skaczące szybko zneutralizować)
  • Malassezia (drożdżaki, które są często obecne na skórze i błonach śluzowych. Normalnie krzywdy nam nie robią, ale w niektórych przypadkach mogą wywołać ostrą infekcję skóry)

Podstawowe testy wykonywane z krwi to kosz rzędu 500-700zł. Twoja wiedza po wykonaniu testów będzie nadal znikoma, za to portfel zubożeje znacząco 🙂

Czy warto wykonać specjalistyczne badania

Alergie u kotów są najczęściej wynikiem reakcji na substancje, które stykają się z ich skórą, są wdychane lub przyjmowane wraz z pokarmem. W przypadku podejrzenia alergii na czynniki zewnętrzne jednym z najczęstszych sposobów diagnozowania są testy skórne. W tym badaniu na skórze kota podawane są niewielkie ilości potencjalnych alergenów, a weterynarz obserwuje powstały na skórze odczyn tj. reakcję alergiczną, taką jak zaczerwienienie lub obrzęk. Mamy tu do czynienia z badaniem konkretnego alergenu i siłą reakcji organizmu na ten alergen.

W przypadku alergii pokarmowej najlepszym rozwiązaniem jest dieta eliminacyjna. Każdy nowy element diety musi być wprowadzany pojedynczo, a reakcja organizmu na ten składnik diety obserwowana w dłuższej perspektywie czasowej (tydzień to za krótko). Jeśli po kilku miesiącach nie ma zmian skórnych, kotek nie wydrapuje sobie ran to można wprowadzić kolejny nowy składnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj