Podstawy żywienia kotów

Jako mięsożercy, koty potrzebują w swojej diecie przede wszystkim białka zwierzęcego. Ich organizmy najlepiej tolerują mięso surowe pochodzące z drobiu, jagnięciny, wołowiny. Nie należy podawać swoim pupilom surowej wieprzowiny z uwagi na fakt, że może zawierać niebezpieczne dla ich zdrowia bakterie. Niektórzy zalecają również sparzyć rybę przed podaniem.

Karmiąc kota, zdecydowanie lepiej jest podawać mu kilka niewielkich posiłków w ciągu dnia niż 1-2 dużych. Istotne jest także to, by kot miał swoją własną miskę usytuowaną w spokojnym miejscu. Te zwierzęta cenią sobie spokój podczas jedzenia i najlepiej samotność.

Podobnie jak ludzie, psy oraz inne zwierzęta, trzeba mieć na uwadze, że poszczególne osobniki mają indywidualne preferencje i mogą nie mieć ochoty włączać do swojej diety czegoś, co pozornie by im służyło. To działa również na odwrót, kot może zjeść ze smakiem coś, co jest dla niego trujące.

W kwestii samych składników należy pamiętać o tym, by w diecie kota znalazła się tauryna, wit.A, kwas arachidonowy z kolei unikać węglowodanów, które są dla niego zbędne.

Niebezpieczne składniki i pokarmy w diecie kota

Wiele osób nie rozumie tego, że kot, podobnie jak pies, nie powinien jeść tego, co człowiek. Czego nie mogą jeść koty?

  • Mleko krowie – koty nie tolerują laktozy i w ich diecie nie ma miejsca na nabiał.
  • Słodycze – cukier może mieć negatywny wpływ na pracę trzustki, ale również powodować cukrzycę oraz otyłość.
  • Karma dla psów – nie należy zastępować kociej karmy tą dla zwierząt innego gatunku. Różnią się składem, proporcjami składników. Na dłuższą metę taka zamiana może być groźna dla kota.
  • Surowe jajko i surowa wieprzowina – bakterie, które się w nich znajdują, są niebezpieczne dla twojego pupila.
  • Leki dla ludzi – nigdy nie podawaj kotu lekarstw z własnej apteczki, o ile nie zaleci tego weterynarz!

Toksyczne produkty dla kotów

Wśród nich należy wymienić: cebulę, czosnek, ostre przyprawy, pestki owoców, kawa, alkohol, ziemniaki, pomidory, awokado, winogrona, rodzynki, a także niektóre rośliny np.: azalię, lilię, storczyk.

Jak rozpoznać objawy zatrucia?

Umiejętność szybkiego rozpoznania problemu może być kluczowe w przywróceniu kotu zdrowia. W zależności od rodzaju zatrucia może się pojawić: apatia, brak apetytu, biegunka, wymioty, trudności w oddychaniu, kichanie, kaszel, ślinotok, zaburzenia równowagi, krew w moczu lub odchodach, gorączka, utrata przytomności.

Niezwykle niebezpieczne są objawy neurologiczne: drgawki, zwiększone pobudzenie, skurcze, a na dalszym etapie nawet porażenie mięśni oddechowych prowadzące do zgonu.


Zapobieganie problemom żywieniowym

Najważniejsze jest sprawowanie ścisłej kontroli nad tym, co ląduje w kocich miskach. Nie powinno się tam znaleźć jedzenie innych domowników, a najlepiej pozostać przy dobrej jakości gotowych karmach i surowym mięsie. Niezbędne są także regularne kontrole u weterynarza. Zabezpiecz też w domu wszelkie produkty, które mogłyby zaszkodzić zwierzakowi, by sam po nie nie sięgnął.

Podsumowanie

Zdrowe odżywianie kota bazuje przede wszystkim na surowym mięsie. Twój pupil nie powinien jeść tego, co ty, a gdy tylko zauważysz niepokojące zachowanie u swojego zwierzaka, problemy jelitowe, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

1 KOMENTARZ

  1. Jestem zachwycony, że wszedłem na ten wpis. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Chcę wyrazić uznanie za Twoją pracę. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał, aby poczytać nowe posty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj