Koty to ssaki podobnie jak ludzie, psy czy… panda olbrzymia. Wszystkie ssaki mają wspólne cechy anatomiczne jak np. włosy czy gruczoły mleczne. Podstawowe cechy budowy ssaków są również takie same. Koty mają więc tkanki i narządy, które zasadniczo nie różnią się budową i czynnościami od tkanek i narządów człowieka. Człowiek jednak ma postawę wyprostowaną i porusza się na dwóch kończynach. Należy do wszystkożernych Naczelnych i ma unikatowe cechy, zaś organizm kota wykazuje strukturalne adaptacje odpowiadające roli czworonożnego i mięsożernego drapieżnika.


Dorosły kot waży 2 -5 kg. Najcięższym znanym kotem była trzynastoletnia kotka z hrabstwa Cumbria w Wlk. Brytanii, ważąca ponad 18 kg. Waga najlżejszych kotów dziko żyjących – cętkowanych rudych kotów z Indii i Sri lanki – rzadko przekracza 1,5 kg.

Gibkość

Kot ma bardzo gibkie ciało, ponieważ jego kręgosłup utrzymują mięśnie, a nie więzadła jak w przypadku człowieka. Budowa stawu ramiennego kota umożliwia obracanie przednich łap prawie we wszystkich kierunkach. I rzeczywiście, mówiąc o kocie językiem samochodowym, „zawieszenie” kociego modelu zapewnia prawie idealną jazdę. Jak wcześniej wspomniano, innym czynnikiem zwiększającym gibkość kota jest budowa jego kręgosłupa, który ma o 26 kręgów więcej niż człowiek.

Natomiast w przeciwieństwie do człowieka kot nie ma kości obojczykowej (niewielkie szczątki tkanki obojczykowej ukryte są głęboko w mięśniu piersiowym), dzięki czemu może z łatwością przeciskać się przez wąskie otwory. Ciało kota zdolne jest do płynnego ruchu nie obserwowanego u żadnego innego zwierzęcia.

Mózg

Można sobie łatwo wyobrazić, że części mózgu kota związane ze zmysłami są dobrze rozwinięte, zgodnie z wymaganiami dobrego myśliwego, którego skuteczność zależy od skuteczności mechanizmów wykrywania. Z kolei „ośrodki inteligencji” znajdujące się w płatach czołowych są znacznie prostsze niż u naczelnych takich jak człowiek i małpa, a także u innych bardzo inteligentnych zwierząt np. delfinów.

Przewód pokarmowy

Koty są znacznie bardziej wyspecjalizowanymi zwierzętami mięsożernymi, niż np. psy i mają układ pokarmowy dostosowany wyłącznie do pokarmu mięsnego. w związku z tym jelito kota jest proporcjonalnie krótsze od wszystkożernego człowieka lub psa. Interesujące jest, że jelito kota domowego jest nieco dłuższe od jelita kota dziko żyjącego – prawdopodobnie dlatego, że nasi ulubieńcy przyzwyczaili się do urozmaiconych dań o nieco mniejszej zawartości mięsa.


Zęby i czaszka

Kot ma 24 zęby mleczne i 30 zębów stałych – 16 w szczęce i 14 w żuchwie. Są to kły, zęby służące do kąsania oraz wyspecjalizowane podobne do noży siekacze, których zadaniem jest przecinanie mięsa. Kły u dzikich zwierząt są głównym narzędziem do zabijania. Siłę chwytu szczęk zwiększa krótka i mocna żuchwa, poruszana bardzo silnie rozwiniętymi mięśniami, które są przytwierdzone do wzmocnionych łuków kostnych, odpowiednio osadzonych na szczęce. Czaszka kota charakteryzuje się także dobrze rozwiniętymi strukturami kostnymi, do których należą duże komory słuchowe. zwiększają one wrażliwość zwierzęcia na bodźce dźwiękowe. Kot słyszy przebiegającą mysz lub ptaka szeleszczącego liśćmi drzew.

Sylwetka kota

Choć psy domowe odznaczają się ogromną różnorodnością kształtów i wielkości, nie udało się jeszcze wyhodować kota o anatomicznie krańcowych kształtach. Odróżnia się trzy podstawowe sylwetki: krępą, muskularną, szczupłą. Kot o krępej budowie ma wygląd solidny, krótkie i mocne nogi, szeroki grzbiet i zad oraz krótką okrągłą głowę z przypłaszczonym pyszczkiem. Kot muskularny ma nogi średniej długości, grzbiet i zad ani szerokie ani wąskie i nieco zaokrągloną głowę. Kot szczupły ma lekką sylwetkę o długich, eleganckich i smukłych nogach. Odznacza się wąskim grzbietem i zadem oraz długą i szpiczastą głowę.

Ciekawostki

Lew i tygrys zachowują się dokładnie tak samo jak kot domowy. / Miękkie i leniwe przeciąganie się kota może być rodzajem ćwiczeń fizycznych, które dla zwierzęcia są tym samym, czym gimnastyka izometryczna dla człowieka. / Wspinaczka „na krzyż” jest typowym „kocim sportem” nie uprawianym przez żadne inne zwierzęta.

SPIS TREŚCI

Jego Wysokość KOT – wstęp
Jego Wysokość KOT – Pochodzenie
Jego Wysokość KOT – Udomowienie
Jego Wysokość KOT – Budowa
Jego Wysokość KOT – Zmysł równowagi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj