Psy są obecne w bardzo wielu domach. Zwykle taki pies traktowany jest jak pełnoprawny członek rodziny i właściciele starają się dostarczyć mu wszystkiego co najlepsze. Ale pomyślmy, czy na pewno to co dobre dla pana będzie właściwe dla jego psa? W tym artykule przedstawimy państwu jakich produktów należy unikać w prawidłowym odżywianiu Psów. Psie jedzenie znacząco różni się od ludzkiego, a artykuły bezpieczne dla ludzi, dla psa mogą być śmiertelną trucizną. Z uwagi na dużo uboższą florę bakteryjną przewodu pokarmowego, pies nie jest w stanie strawić tak urozmaiconego pokarmu jak człowiek.  Przodkowie dzisiejszych psów zjadali po prostu to co udało im się upolować, dziś żywienie psa to sprawa bardziej skomplikowana, tym bardziej, że psy często lubią smak zakazanych produktów…


Zatem czego nie powinien jeść pies. Co do niektórych pokarmów zdania specjalistów są podzielone, natomiast z całą pewnością psy nie powinny jeść produktów z poniższej listy:

  1. Cebule i czosnek – zawiera ona bowiem toksyczną substancję tiosiarczan sodu, który może doprowadzić do anemii. Czosnek, jednak jako że jest mniej szkodliwy, możemy go znaleźć w niektórych pokarmach dla zwierzaków.
    Uwaga! Niektóre ciastka dla psów zawierają dodatek czosnku.
  2. Czekolada – zawiera teobrominę, która jest dla psów trująca i może źle wpływać na psie serce.. Warto więc pamiętać, że psom absolutnie nie wolno podawać czekolady.
  3. Winogrona i rodzynki – posiadają substancje, które osadzają się na nerkach psów
  4. Niektóre owoce i warzywa – z pewnością nie powinny być zbyt częstym elementem diety naszego psa. Duża ilość cytrusów powoduje wymioty, awokado jest toksyczne, zaś winogrona są dla tych zwierząt trujące. Unikać należy podawania w nadmiarze warzyw strączkowych i kapustnych, które mogą powodować wzdęcia oraz wszelkich nadmiernie pryskanych pestycydami owoców i jarzyn.
  5. Orzechy Makadamia – to rzadko spotykany przysmak wprost z Australii, jednak posiada on toksyczne związki dla psów, tak więc jeżeli zajadasz smaczne orzeszki, nie dziel się ze swoim psem.
  6. Liście rabarbaru, szczaw – zawierają duże ilości kwasu szczawiowego i są toksyczne dla psa, mogą być przyczyną kamicy nerkowej.
  7. Ziemniaki i zielone części pomidorów – szkodliwe są: oczka, pędy i zielona skórka, w której gromadzi się duża ilość silnie toksycznej solaniny. Zagrożeniem dla psa nie są same zdrowe i ugotowane ziemniaki, ale ich obierki, które pies może znaleźć przy kompostownikach, w koszach na śmieci, podczas spaceru po polach i innych miejscach. Ugotowane, zdrowe i ubite ziemniaki  nie szkodzą psu.
  8. Ciasto drożdżowe – gdyby pies zjadł je w stanie surowym, mogłoby to skutkować wielokrotnym wzrostem drożdży w żołądku psa, a to prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego. w dużej ilości, może spowodować nawet pękniecie układu pokarmowego.
  9. Kawa – w kofeinie znajduje się teobromina, która dla naszych futrzaków może być zabójcza. Ten toksyczny składnik sprawia, że pies zaczyna wymiotować, nie chce jeść, jest apatyczny, wykazuje objawy bolesności. Z tego samego powodu nie może pić herbaty i kakao. nawet w najmniejszej ilości, może powodować poważne zaburzenia ciśnienia u psów. Kofeina jest dla nich bardzo szkodliwa.
  10. Alkohol – już niewielka ilości napoju zawierającego procenty może wywołać u psa objawy zatrucia – wymioty, problemy z oddychaniem, śpiączkę, a w ciężkich przypadkach doprowadzić do śmierci. Ważącego około 7 kg. psa zabić może lampka wina lub małe piwo.
  11. Witaminy dla ludzi – te które zawierają żelazo, mogą uszkodzić wątrobę i układ pokarmowy.
  12. Spleśniałe jedzenie – będzie niebezpieczne w szczególności dla ras mniejszych takich jak np. York.
  13. Surowe jajka – zawsze istnieje ryzyko zarażenia psa salmonellą. Natomiast surowe białko zawiera awidynę, substancje która niszczy biotynę, która jest niezbędna do wzrostu i zdrowia psiej sierści.
  14. Surowe ryby -zawierają trimetyloaminę, która może powodować bardzo ciężką anemię.
  15. Sól, proszek do pieczenia, soda – mogą powodować skurcze mięśni.
  16. Grzyby – nawet jadalne i najsmaczniejsze grzyby trują naszego psa. Są ciężkostrawne, więc zakłócają pracę żołądka. Oddziałują na pracę systemu nerwowego, nerek i serca. Poza tym zapoznany ze smakiem grzybów pupil może na spacerze w lesie przez przypadek ugryźć trujący egzemplarz, a wtedy tragedia gotowa.
  17. Przyprawy – zakaz używania wszelkich przypraw po za lekkim soleniem.
  18. Awokado – zawiera substancję zwaną persin, która jest silnie trująca dla zwierząt (również dla ptaków, koni, krów, królików, szczurów, ryb, owiec). Zjedzenie tego owocu wywołuje u pupila wymioty i biegunkę, skutkując zapaleniem gruczołu mlekowego, uszkodzeniem mięśnia sercowego, zaburzeniami krążenia i oddychania.
  19. Produkty mleczne – posiadają zazwyczaj dużą zawartość tłuszczu, dlatego unikamy produktów mlecznych.
  20. Produkty pochodzenia mleczarskiego i  mleko – pies  po okresie szczenięcym traci enzym zwany laktazą, który jest odpowiedzialny za rozkład laktozy, głównego cukru mleka. Występuje wtedy nietolerancja manifestująca się luźnym stolcem lub biegunką. (Tak się dzieje generalnie ale niektóre psy zachowują zdolność trawienia laktozy do końca swoich dni.) Dodatkowo drobiny białka mleka maja inny system wchłaniania jelitowego. Dzieje się to na zasadzie transportu biernego co często jest przyczyna nietolerancji pokarmowej a wręcz alergii.

Na zakończenie apelujemy o rozsądek i przypominamy, że nie traktujemy swojego pieska jak żywy śmietnik i nie karmimy go resztkami z naszego stołu. Przede wszystkim zaś pamiętajmy, że nie ma jedynej słusznej diety dla każdego psa. Różnym psom, podobnie jak różnym ludziom będą służyły inne składniki i ich proporcje. Należy obserwować podopiecznego i na bieżąco korygować jego dietę.

Przeczytaj również: „Czy psy mogą zatruć się roślinami? Jakie rośliny są trujące dla psów?”

24 KOMENTARZE

  1. Mój pies to uwielbia zakąsić ludzkim kałem z krzaków, Ja jestem wtedy chory, on nie! Jeszcze się obliże!

  2. Moje psy ,a mam aż 3 jedzą warzyawa, owoce, ser, surowe jajka i nic im nie jest.
    Codziennie gotuję im coś i zwsze daję kasze albo ryż.

  3. U mnie w domu od zawsze daje się psom surowe jajko – oczywiście średnio raz w miesiącu , żeby piesek miał gęstą i lśniącą sierść i nigdy rzadnemu nic nie było. Tak samo jest z mlekiem .. pies bardzo lubi i dostaje i jest ok. Wydaje mi się, że to zależy od rasy i żołądka oraz od tego co dostaje do jedzenia , ja swoim zawsze gotuje – mieso, kasza … czasami jak coś zostanie z obiadu to dorzucę.

    • Surowe białko jaja zawiera awidyne, która łączy się z biotyną, dlatego nie powinna Pani dawać surowego jajka. Polecam je ugotować, obrać ze skorupki i wtedy dać psiakowi. A rozgotowany ryż jako dodatek do mięsa i marchewki jest bardzo dobrym źródłem węglowodanów i jest dobrze wchłaniany przez pieski. Oczywiście zawsze będę zachęcała do karmienia psa suchą karmą, która jest dobrze zbilansowana pod względem makro i mikro elementów, a czego gotując psu my nie potrafimy zapewnić.

      Miłego dnia

      • Co do suchej karmy, to tylko wtedy, kiedy nie ma się czasu ani możliwości, aby gotować psu „na żywo”. Nie ma to, jak gotowany w domu obiad. Ludzie też najlepiej się czują, kiedy wiedzą co jedzą, bo sami to jedzenie przygotują.

      • A weterynarz kazał dawać surowe jajko razem ze skorupką, oczywiście nie za często. A poza tym, też zawsze uważałam aby ziół nie dawać, a w gotowych karmach są dodawane zioła.

  4. Mój pies jadł surowe ryby,ziemniaki i jajka i nic mu nie było i żył 17 lat myślicie że te karmy dla zwierząt to są takie zdrowe

    • Ja daje mojemu pieskowi surową rybke i nic mu nie jest,myśle,że to zależy od rasy psa bo corgi mogą trawić prawie wszystko! A np.akita inu nie ale akita mogą jeść czekolade a corgi nie więć…….

      ………..ok!

    • Gotowane jajka jak najbardziej wskazane. Nie za często, natomiast jak najbardziej może sobie pochrupać i na zdrowie mu wyjdzie. Natomiast dając mu surowe jajko nic piesek tym nie zyskuje przez zawartość awidyny w białku.

    • Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Faktycznie:
      Laktaza to enzym katalizujący hydrolizę disacharydu laktozy na jej dwa komponenty – glukozę i galaktozę. Natomiast β-Laktamazy to bakteryjne enzymy rozrywające (dokładnie hydrolizujące) wiązanie β-laktamowe w cząsteczce antybiotyku β-laktamowego. Wkradła nam się tu literówka już ją poprawiamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj