Nie da się ukryć, że posiadanie różnych zwierząt w domu to niemałe wyzwanie. Podczas gdy niektóre gatunki nie mają problemu z nawiązaniem przyjacielskich relacji z innymi zwierzętami, inne mogą nie akceptować towarzyszy już od samego początku. Aby stworzyć przyjacielską i przede wszystkim bezpieczną atmosferę, należy przed adopcją zwierzęcia upewnić się, które gatunki pod jednym dachem będą czuły się najlepiej.


Kot i pies pod jednym dachem

Kot i pies są wbrew pozorom jednym z najczęstszych zwierzęcych duetów, jakie goszczą w naszych domach. Choć można sądzić inaczej, zwykle koty i psy dobrze się dogadują, a przyzwyczajanie ich do siebie przebiega bez większych problemów. Jeśli chcemy zbudować dobrą i przyjacielską relację pomiędzy czworonogami, to warto zaznajomić ze sobą zwierzęta w czasie, gdy są bardzo młode. Dobre efekty przyniesie także zapoznanie dorosłego psa z młodym kotkiem lub odwrotnie. Trudniej może być w przypadku dwóch dorosłych zwierzaków, szczególnie, gdy któreś z nich reaguje na drugi gatunek agresywnie.

Pies i inne zwierzęta

Pies uważany jest za najlepszego towarzysza dla innych gatunków zwierząt. Wszystko za sprawą tego, że te czworonogi obdarzone są niezwykłą inteligencją i tolerancją, a przy tym nie wykazują tendencji do konfliktów. Zwykle dobrze dogadują się zarówno z innymi czworonogami, gryzoniami, zwierzętami futerkowymi czy gospodarskimi. Dla psa nie stanowi zagrożenia także akwarium. Nie zaleca się jednak dopuszczania do kontaktu ze zwierzętami jadowitymi oraz niebezpiecznymi.

Kot i inne zwierzęta

Z racji tego, że kot jest zwierzęciem niezależnym i drapieżnym, może stanowić duże zagrożenie dla potencjalnych ofiar. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich zwierząt domowych, w tym gryzoni, ptaków, a także organizmów akwariowych. Koty najlepiej dogadywać się będą z przedstawicielami własnego gatunku, psami lub małymi drapieżnikami, takimi jak fretki. Niekiedy dopuszcza się hodowanie pod jednym dachem kota i mniejszych zwierząt, jednakże takie rozwiązanie zawsze jest obarczone ryzykiem.

Fretka i inne zwierzęta

Fretka zazwyczaj potrafi nawiązać dość dobrą relację z kotem lub psem, pod warunkiem jednak, że była do ich obecności przyzwyczajona od małego. Dorosłe fretki mogą mieć trudności z nawiązaniem kontaktu z innymi czworonogami. Ze względu na jej silny instynkt łowiecki nie zaleca się, aby przebywała sam na sam z mniejszymi gryzoniami, ptactwem czy owadami. Warto także, aby unikała zbliżania się do akwarium, które może stanowić dla niej śmiertelną pułapkę.


Gady i inne zwierzęta

W większości przypadków hodowanie gadów nie wyklucza posiadania w domu innych zwierząt. W przypadku gatunków niejadowitych i niedrapieżnych, takich jak jaszczurki czy żółwie, nie ma żadnych przeciwwskazań. Z kolei gady drapieżne i powszechnie uważane za niebezpieczne są zdecydowanie odradzane, ponieważ mogą stanowić poważne zagrożenie dla innych zwierząt.

Ptaki i inne zwierzęta

Ptaki mogą żyć pod jednym dachem właściwie z każdym zwierzęciem niedrapieżnym, które nie będzie stanowiło dla niego zagrożenia – i odwrotnie. W przypadku posiadania zwierząt, które byłyby naturalnymi wrogami ptaków (np. kotów, psów myśliwskich czy niektórych gadów), należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy także, że potencjalne niebezpieczeństwo dla ptaków może stanowić akwarium – mogą się w nim utopić.

Ryby akwariowe i inne zwierzęta

Choć połączenie ryb akwariowych i innych zwierząt w domu wydaje się dość dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem, w praktyce może nieść za sobą ogromne niebezpieczeństwo. Bynajmniej nie z powodu zagrożenia, jakie mogłyby dla innych zwierząt stanowić ryby, ponieważ nawet najbardziej niebezpieczne gatunki nie wydostaną się z akwarium i nie zaatakują naszego pupila. Akwarium może stanowić zagrożenie przede wszystkim dla gryzoni i mniejszych zwierząt, które mogą do niego wpaść i mieć trudności z wydostaniem się z powrotem. Musimy mieć świadomość tego, że bardzo często takie wypadki kończą się tragicznie, jeśli zwierzęciu w porę nie zostanie udzielona pomoc.

Gatunki jadowite i inne zwierzęta

Ze względu na bezpieczeństwo, nie zaleca się trzymać pod jednym dachem zwierząt jadowitych lub agresywnych i innych gatunków. Przede wszystkim dlatego, że wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do nieodwracalnego w skutkach zdarzenia. Choć zwierzęta jadowite trzyma się zwykle w zamykanym akwarium lub terrarium, musimy mieć świadomość potencjalnego zagrożenia, jakie stanowiłyby one dla innych gatunków zwierząt przebywających w naszym domu.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie https://wamiz.pl/ .