U naszych domowych pupili przytrafiają się czasem różne dolegliwości zdrowotne. Jedną z nich są biegunki i wymioty. Co wtedy zrobić? Czy od razu trzeba iść z psem do weterynarza, czy może próbować jakoś samemu poradzić sobie z problemem? Sprawdź co robić, gdy pies wymiotuje?


Co oznaczają wymioty u psa?

Wymioty u psów zdarzają się np. przy niestrawności, przy wzdęciach, przejedzeniu, podczas choroby lokomocyjnej, czy lekkim zatruciu pokarmowym po zjedzeniu czegoś nieświeżego lub niewłaściwego (zepsute resztki ze śmieci, padlina). Więcej o tym co może zaszkodzić naszemu pupilowi znajdziesz w artykule „Czego nie powinien jeść pies” i „Jakie rośliny są trujące dla psów”. Wtedy można potraktować to jako zdarzenie chwilowe i niegroźne. Niestety wymioty u psa mogą też być efektem poważnych chorób, jak np. parwowiroza, choroby nerek, ropomacicze u suk, nowotwór, zatkanie jelit, czy otrucie (np. środkami chemicznymi).

Rodzaje wymiotów u psów.

U zwierząt są dwa rodzaje zwracania treści pokarmowej – wymioty i regurgitacje. Wymioty to wymuszone przesunięcie i wydalenie treści pokarmowej z żołądka i przełyku na zewnątrz jamy gębowej. Natomiast regurgitacja (łac. słowem „regurgitatio”) zgodnie z definicją oznacza „bierne przesunięcie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, bez odruchu wymiotnego”. Regurgitacja u ptaków i ssaków drapieżnych (w tym psów) służy do karmienia potomstwa. Zwierzęta zwracają młodym nadtrawioną treść pokarmową. Zjawisko to występuje też u ludzkich niemowląt, jako ulewanie nadmiaru zjedzonego pokarmu poza jamę ustną.


Uwaga!

Wymiotującemu psu nie wolno podawać żadnych lekarstw przeciwwymiotnych dla ludzi, czy środków przeciw chorobie lokomocyjnej! Jeśli zauważymy, że pies wymiotuje długo, uporczywie i obficie oraz wydaje się być przy tym ogólne osłabiony, to musimy niezwłocznie udać się z nim do lekarza weterynarii. Czasem mogą się też pojawiać ślady krwi w wymiocinach, wtedy pomoc weterynaryjna jest konieczna jak najszybciej! Jeśli pies wymiotuje i nie oddaje kału, może to oznaczać ich zaczopowanie (np. połkniętą zabawką). Wtedy jak najszybciej konieczna jest operacja udrażniająca!

Groźba odwodnienia u wymiotującego psa.

Przy długotrwałych i/lub powtarzających się wymiotach powstaje niebezpieczeństwo odwodnienia organizmu. To groźne zjawisko rozpoznaje się pociągając palcami do góry fałd skóry na grzebiecie psa. Jeśli po puszczeniu skóra się nie prostuje oznacza to, że pies jest odwodniony. Konieczne jest wtedy natychmiastowe nawodnienie – dożylną kroplówką, lub podając letnią wodę do picia (małe ilości, co około pół godziny). Błędem jest podawanie psu zimnej wody.


Wymioty u psa – diagnoza i leczenie.

Wymioty powoduje wiele różnych czynników i chorób. Weterynarze zwykle diagnozę wykonują w oparciu o różne testy laboratoryjne (np. badanie krwi, radiografia/rentgen). Przy odwodnieniu aplikują kroplówki nawadniające. Ostatecznie niezbędne są też leki steroidowe (likwidują szok organizmu) i specjalne środki przeciwdziałające wymiotom u zwierząt. Leki te trzeba jednak stosować bardzo ostrożnie, gdyż mogą maskować prawdziwe przyczyny wymiotów (np. z powodu raka). Właściciel psa musi też bardzo precyzyjnie dawkować przepisany lek.

Wymioty u psa – rekonwalescencja żywieniowa.

Po przejściu wymiotów pies zacznie okazywać naturalną ochotę do jedzenia. Trzeba wtedy zacząć podawać mu niewielkie, lekkostrawne posiłki, jak np. rozgotowany ryż z gotowaną rybą lub chudym kurczakiem. Potem stopniowo wraca się do zwykłej diety. Można też kupić specjalną karmę dla psów rekonwalescentów. Czasem konieczna jest jednak trwała zmiana diety (np. przy chorobach nerek i wątroby).

14 KOMENTARZE

  1. Mój pies ostatnio wymiotuję najpierw jedzeniem a potem zułcią, a następnie duszy, czy powinnam udać się z nią do weterynarza?

  2. Mój pies ma duży katar, kaszel oraz wymiotuje. Wymioty są szare i nie ustępują. Doradzimy mi ktoś co zrobić? Nie mam pojęcia a naprawdę martwię się o swojego pupila. Pomijając ciągle sprzątanie wymiocin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj