Setki roślin mogą być trujące dla zwierząt domowych, a wiele z nich znajduje się często w naszych domach i wokół nich. Jednak jakie rośliny są trujące dla psów? Jak można temu zapobiegać i co zrobić, gdy nasz pupil wykazuje oznaki zatrucia?
Uwaga! Wiele roślin ma tylko łagodne lub umiarkowane właściwości pod względem toksyczności i może wywoływać łagodne objawy zatrucia, takie jak np. zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Są też jednak wysoce toksyczne rośliny dla psów i kotów, które po spożyciu mogą być dla nich nawet śmiertelne już przy małych dawkach! Uwaga też, bo coś, co jest obojętne dla ludzi, może być toksyczne dla naszych zwierząt!
Jeśli masz psa – koniecznie musisz wiedzieć, czy psy mogą zatruć się roślinami i jakie rośliny są trujące dla psów? Poniższa lista zawiera pospolite rośliny i kwiaty domowe, toksyczne dla naszych psów, kotów i wielu innych zwierzątek domowych. Lista ta nie jest oczywiście wyczerpująca, ale nie sposób wymienić tu wszystkich potencjalnych roślin hodowanych w domu czy przy domu:
Konopie indyjskie
Zawierają tetrahydrokanabinol-Delta-9, atakujący system neurologiczny psów i kotów. Objawy zatrucia: brak koordynacji ruchowej, drżenie i drgawki, ślinotok, możliwe też problemy z oddychaniem, depresja, śpiączka i ewentualna śmierć.
Lilie
Są wysoce toksyczne i potencjalnie śmiertelne dla kotów. Niektóre ich typy są również toksyczne dla psów. Unikaj posiadania roślin z rodziny liliowatych w domu lub w jego pobliżu. Objawy zatrucia: wymioty, biegunka, brak apetytu, ból brzucha, depresja, trudności w połykaniu, uszkodzenie i niewydolność nerek, niewydolność wielonarządowa i ewentualna śmierć.
Sagowce
Rośliny te występują powszechnie w ogrodach tropikalnych i ozdobnych, a u nas jako rośliny doniczkowe w mieszkaniach i domach. Wszystkie części tej rośliny są bardzo toksyczne dla psów, a nich konsumpcja często kończy się śmiercią. Objawy zatrucia: wymioty, biegunka, uszkodzenie wątroby, niewydolność wątroby, niewydolność wielonarządowa i ewentualna śmierć.
Bluszcz
Wiele roślin bluszczowych ma jedynie umiarkowaną toksyczność dla zwierząt domowych. Objawy zatrucia: podrażnienie ust i brzucha, nadmierne ślinienie, pienienie w jamie ustnej, obrzęk jamy ustnej, języka i warg, wymioty, biegunka.
Filodendrony
Rodzina filodendronów obejmuje sporo gatunków mających łagodny lub umiarkowany poziom toksyczności dla kotów i psów, dając objawy: podrażnienie jamy ustnej, ból i obrzęk ust, języka i warg, nadmierne ślinienie, wymioty, trudności w połykaniu.
Kauczukowce
Rośliny z drzewa kauczukowego, jak np. japońska/chińska róża czy indyjska roślina kauczukowa, są toksyczne dla kotów i psów, dając objawy: brak łaknienia, ślinotok, wymioty, biegunka, depresja, podrażnienie skóry.
Aloes
Chociaż jest leczniczy dla ludzi, to dla psów i kotów jest łagodnie lub umiarkowanie toksyczny, dając objawy: wymioty, biegunka, letarg, depresja, anoreksja, drżenie, zmiana koloru moczu.
Suchodrzew chiński zimozielony
Wiecznie zielona roślina ozdobna ogrodowa, toksyczna łagodnie lub umiarkowanie, dając objawy: podrażnienie jamy ustnej, ból i obrzęk ust, języka i warg, nadmierne ślinienie, wymioty, trudności w połykaniu, czasem też uszkodzenie wątroby i nerek.
Szparagi
Mają łagodną lub umiarkowaną toksyczność, powodując: alergiczne zapalenie skóry, ślinotok, wymioty, biegunkę, bóle brzucha.
Inne pospolite rośliny toksyczne
To między innymi ostrokrzew, tulipan, oleander, azalia, żonkil, goździk, chryzantema, liście i łodygi pomidorów, winogrona i wszelkie pochodne (rodzynki), cebula, liście rabarbaru, awokado, orzechy makadamia, czosnek, orzechy włoskie, owoce kakaowca i kakao (także słodycze z nim). Nie zapominajmy też o śmiertelnie trujących dla psów granulkach (trutka) do likwidacji ślimaków w ogrodzie, trutkach na szczury, sztucznych słodzikach (aspartam) i lekach dla ludzi, takich jak np. środki przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. paracetamol).
Objawy, których doświadcza kot lub pies po zjedzeniu toksycznych roślin, zależą od wielu czynników, w tym: rodzaju toksyny i ilości spożytego materiału szkodliwego, a także od kondycji, wieku i stanu zdrowia psa. Klasyczne objawy takiego zatrucia, to: pobudzenie, drgawki i/lub konwulsje (jeśli substancja ma wpływ na układ nerwowy), biegunka lub wymioty i ślinotok (może to być oznaką nudności, jeśli substancja ma wpływ na układ żołądkowo-jelitowy).
Uwaga! Rośliny mają różne nazwy, więc zawsze sprawdzaj je wszystkie podczas oceny zagrożenia bezpieczeństwa. Trzymaj je z daleka od zwierząt domowych i bądź bardzo ostrożny! Jeśli podejrzewasz, że Twój pies spożył toksyczną substancję, natychmiast zawieź go do weterynarza!
Przeczytaj również: „20 produktów „anty” czyli czego nie powinien jeść pies„
Dużo się dowiedziałm nie tylko z posta ale i z komentarza. Super na pewno będę wpadać tutaj częściej 🙂
Konopia indyjska jest dla psa szkodliwa gdy się ją pali przy psie, czy jak pies ją zje?
W każdym dymie występują toksyczne związki dla wszystkich je wdychających więc konopia palona jest niezdrowa również dla ludzi ?
Kiedy marihuana dla psa jest szkodliwa? Gdy używasz jej tak w wersji ludzkiej. THC u ludzi powoduje rozluźnienie, zmniejszenie napięcia i generalnie odlot. U psów też ten odlot występuje, ale w wersji zabijcie mnie teraz. Jeśli Twój pies spożyje „klasyczną” marihuanę lub dziabnie ciasteczka z jej zawartością możesz mieć problemy. Zwierze zupełnie nie wie co dzieje się z jego ciałem, może dojść do nadmiernych wymiotów, zadławienia…generalnie nie próbujcie tego w domu!
Sprawa ma się nieco inaczej jeśli mówimy o CBD. W swojej praktyce lekarskiej wykorzystuje je na przykład doktor Doug Kramer właściciel kliniki Guru Vet, w której zwierzęta leczy się za pomocą medycznej marihuany w postaci nalewek glicerynowych, ciasteczek, masła czy oleju. Oczywiście potrzeba była „matką wynalazku”. Doktor zdecydował się „przetestować” terapię na swojej suczce rasy husky gdy ta zachorowała. Medyczna marihuana nie tylko zmniejszyła ból, ale przyczyniła się do poprawy apetytu psiaka.