Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Potwierdzi to każdy kto takiego przyjaciela miał, ma albo marzy o nim. Patrząc na szczęśliwych właścicieli rozkosznych „jorków”, energicznych labradorów czy też najwspanialszych kundelków, warto zastanowić się również nad tym skąd pochodzą nasi przyjaciele. Wbrew pozorom to bardzo ważne zagadnienie, odpowiedzialny potencjalny właściciel powinien wiedzieć gdzie kupić psa, kto może adoptować przyjaciela ze schroniska, a kto z fundacji.


Pies to przyjaźń i odpowiedzialność

Mądry, dobry opiekun wie doskonale, że pies to nie tylko spacerek w letni dzień i radość, kiedy ukochany pan wraca do domu. Posiadanie psa to przede wszystkim wielka odpowiedzialność, bardzo często na długie lata, np. jeśli decydujemy się na przyjęcie pod swój dach szczenięcia. W takiej sytuacji ukochany pupil będzie towarzyszyć nam przez kilkanaście lat, są też psi długowieczni rekordziści, którzy żyją nawet ponad dwie dekady. W tym kontekście bardzo istotne jest także miejsce, z którego będzie pochodzić nasz ukochany zwierzak. Zupełnie inne wyzwania stają przed właścicielem rasowego malucha z hodowli, a inne przed dobrym człowiekiem, który przygarnia psią sierotkę ze schroniska. Dlatego zanim zdecydujemy się na czworonożnego przyjaciela koniecznie dowiedzmy się jak kupić psa rasowego z dobrej sprawdzonej hodowli, jak przygotować się do opieki nad schroniskowym weteranem i jak przebiega adopcja z fundacji. Bardzo dobrze opracowany poradnik na ten temat znajdziemy na stronie Jak i gdzie kupować psa. Przewodnik dla początkujących

Kupujemy rasowego pieska z hodowli

Na początek najbardziej oczywista droga, czyli zakup rasowego szczenięcia z hodowli. Wbrew pozorom nie jest to takie proste i to z różnych względów. Przede wszystkim musimy podjąć przemyślaną decyzję dotyczącą wyboru rasy. Nie kierujemy się emocjami i argumentami typu „bo yorki są słodkie” albo „te husky mają takie piękne oczy”. Poszczególne rasy mają swoje wymagania i naprawdę nie każdy da sobie rade z pięknym, dominującym jużakiem, a w domu z małym dzieckiem miniaturowy chihuahua nie będzie bezpieczny. Jeśli wiemy już jakiemu psu możemy zapewnić dobry dom, pora wybrać hodowlę – sprawdzoną, zarejestrowaną w Związku Kynologicznym w Polsce. Nie szukamy „okazji”, promocji, gazetowych ogłoszeń itp. W ten sposób zasilimy najprawdopodobniej konto tzw. pseudohodowli, w której zwierzęta są traktowane przedmiotowo, żyją w tragicznych warunkach. W pierwszym odruchu możemy oburzać się procedurami dotyczącymi zakupu szczenięcia, ale warto spojrzeć na to w ten sposób, że wymagania, sprawdzanie potencjalnego domu świadczą o tym, że hodowca troszczy się o przyszłość psa. A zatem kiedy zastanawiamy się nad tym gdzie kupić psa nie kierujmy się własną wygodą czy niską ceną. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych hodowlach możemy zapytać o szczenięta z tzw. wadami eksterierowymi, czyli minimalnymi mankamentami, które nie wpływają na zdrowie pieska, ale dyskwalifikują go jako potencjalnego uczestnika wystaw. Tak naprawdę to jedyna możliwość „zaoszczędzenia” przy zakupie rasowego psa.


Warto dać domu psu ze schroniska

Sceptycy mówią, że ratując jednego psa nie ocalimy świata. Miłośnicy zwierząt, wolontariusze odpowiadają, że ocalą wówczas świat tego jednego psa, a to ogromna wartość. Adopcja psa ze schroniska to piękna postawa, szlachetna inicjatywa, ale też odpowiedzialność. Dlatego zawsze musi być to szczególnie przemyślana decyzja, a z tym bywa kiepsko, o czym świadczą „zwroty” adoptowanych psiaków, które wracają ze złamanym sercem do schroniskowych boksów. Decydując się na przyjęcie do domu i rodziny zwierzęcia ze schroniska trzeba liczyć się z tym, że może być trudno. Na ogół nie uda nam się poznać przeszłości wybranego psiaka, nie wiemy jakie spotkały go krzywdy. Zresztą sam pobyt w schronisku to wielka trauma dla zwierzęcia, a zatem jego adaptacja do nowych, lepszych warunków bywa czasem trudna i czasochłonna. Dobrym pomysłem są na pewno spotkania i spacery zapoznawcze w schronisku. Pozwoli to potencjalnemu właścicielowi przyjrzeć się psu w różnych sytuacjach, a pies będzie uczyć się zaufania i poczuje się bezpiecznie. Warto także w pierwszym okresie po adopcji ze schroniska skorzystać z pomocy behawiorysty, który pokaże jak pracować z psiakiem. Pamiętajmy o tym, że adoptowany piesek, któremu damy dom i szansę na dobre życie, będzie na pewno najlepszym i najbardziej oddanym przyjacielem.

Przemyślana adopcja psa z fundacji

Jeśli chodzi o przystosowanie pieska do życia w domu łatwiejsza może być adopcja z fundacji. Są to organizacje non profit, w których działają wolontariusze, a podopieczni to na ogół psiaki ze schronisk, z tzw. interwencji, z likwidowanych pseudohodowli. Psy fundacyjne przebywają z reguły w domach tymczasowych albo dobrych hotelikach. Dzięki temu są na pewno lepiej przystosowane do życia z człowiekiem, są wysterylizowane i w razie konieczności zdiagnozowane oraz leczone. Wolontariusze znają dość dobrze swoich podopiecznych. Trzeba jednak przygotować się na bardziej wymagające procedury, takie jak ankiety, wizyty przedadopcyjne i kontrolne już po adopcji. Fundacje stawiają często dość wysokie wymagania, które nie są jednak brane z sufitu. Wynikają z tego, iż podopieczni to często pieski po przejściach, które potrzebują mądrych, doświadczonych i odpowiedzialnych ludzi. Ponadto fundacje chcą po prostu oszczędzić zwierzętom kolejnych rozczarowań i krzywd.

Niezależnie od tego czy marzy nam się rasowy pies z rodowodem czy też chcemy dać dom psiej sierotce ze schroniska, zawsze musi być to decyzja przemyślana, przedyskutowana z całą rodziną. Nie należy również „obrażać” się na hodowców czy wolontariuszy, którzy dokładnie prześwietlają przyszły dom i stawiają niemałe wymagania. Wynika to zarówno z troski o los pieska, jak również z faktu, iż takie osoby najlepiej wiedzą jakie obowiązki i odpowiedzialność spoczywają na dobrym właścicielu. Warto jednak dostosować się do takich realiów, wybrać mądrze, odpowiedzialnie i zdobyć najlepszego, najwierniejszego przyjaciela, bezinteresownego, który pokocha na zawsze i bezwarunkowo.

Źródło: https://www.zaplo.pl/blog/jak-i-gdzie-kupowac-psa-przewodnik-dla-poczatkujacych/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj