Wielu ludzi uważa, że psy są lepsze niż koty. Są bardziej posłuszne, używają toalety na zewnątrz, mogą nas chronić i promują aktywny styl życia. Wychowywanie psa ma wiele korzyści, które czynią go lepszym wyborem niż posiadanie kota.

Jest możliwe, aby uważać jedno zwierzę za lepsze od drugiego i jednocześnie kochać oba. Przeanalizujmy więc kilka powodów, dla których psy mogą być lepsze niż koty. (Bez obaw, miłośnicy kotów! Jest też wiele powodów, dla których koty mogą być lepsze od psów.)

1 Bez Kuwet!

Prawdopodobnie sprawiedliwie można powiedzieć, że nawet miłośnicy kotów nie kochają kuwet. Psy nie potrzebują kuwet. Mogą być nauczone korzystania z toalety i większość z nich potrafi trzymać się ustalonego harmonogramu. Robią swoje potrzeby na dworze podczas spacerów czy na podwórku. A wszystko, co trzeba zrobić, to po prostu posprzątać po nich, korzystając z worków na odchody.

2 Psy Uwielbiają Się Bawić

Z kotem można się bawić tylko do pewnego stopnia. Wiele kotów uwielbia bawić się zabawkami na sznurkach i potrafią popychać małe kocie piłki, ale to prawie jakby robiły to dla naszej rozrywki. Mogą bawić się same, nie tylko z ludźmi.

Psy absolutnie uwielbiają się bawić, a najczęściej pragną interaktywnej zabawy, szczególnie z tobą. Możesz bawić się w aportowanie z piłką lub dyskiem. Możesz cieszyć się emocjonującą grą w przeciąganie liny. Możesz bawić się w gonitwę na podwórku. Jeśli twój pies dobrze dogaduje się z innymi psami, możesz nawet zorganizować psie „randki” z innym szczeniakiem. Upewnij się tylko, że oba psy są zdrowe i będą się dobrze dogadywać. Kilka pomysłów na zabawy znajdziesz w artykule „Zabawy z psem – idealne akcesoria do zabaw z psem

3 Psy Lepiej Przystosowują Się do Zmian

Koty są zazwyczaj wrażliwe na swoje otoczenie i nie lubią zmian. Wiele psów zdaje się akceptować zmiany łatwiej, szczególnie gdy ich właściciele zachowują się, jakby to nie była wielka sprawa. Oczywiście, jest też wiele niepokojących i przestraszonych psów, ale jako gatunek, są często spokojniejsze w obliczu znaczących zmian w ich stylu życia.

Jeśli chodzi o wprowadzanie nowych ludzi, zwierząt czy przedmiotów do Twojego domu lub przeprowadzki, koty zazwyczaj potrzebują więcej czasu na adaptację. Nie mają automatycznego zaufania, że wszystko jest w porządku. Najpierw chcą mieć dowody. Większość psów bierze przykład ze swoich właścicieli. Jeśli jesteś spokojny i opanowany, gdy przez Twoje drzwi wchodzi nowe dziecko, są szanse, że Twój pies także będzie. Oczywiście, niektóre z nich mogą nie być tak przychylne obcym.

4 Większa Kontrola Oznacza Mniejsze Zniszczenia

Próbując kontrolować kota, możesz usłyszeć ciche dźwięki kociego śmiechu. Większość kotów idzie tam, gdzie chce iść, skacze tam, gdzie chce skakać, drapie tam, gdzie chce drapać, i oznacza to, co ich zdaniem potrzebuje oznaczenia. A potem są te kłaczki włosów, które najłatwiej znajdują się, gdy jesteś boso w środku nocy.

Tak, psy mogą spowodować wiele zniszczeń, ale zazwyczaj można przeszkolić psa do przebywania w klatce i trzymać go oraz dom w bezpieczeństwie podczas twojej nieobecności. Większość psów przeszkolonych do przebywania w klatce uważa swoje klatki za swoje specjalne miejsca. Spróbuj umieścić kota w klatce lub za zamkniętymi drzwiami, a będziesz miał jednego nieszczęśliwego kiciaka.

Korektywny trening i surowy głos mogą mieć dużą moc nad psem. Spróbuj to z przeciętnym kotem, a będziesz miał szczęście, jeśli nawet rzuci w twoją stronę okiem, kontynuując to, co robił.

5 Łatwiej Jest Trenować Psy

Autor: Ron Armstrong from Helena, MT, USA (HMKC Spring 2007 Agility Trial) [CC BY 2.0 ], Wikimedia Commons

Okej, koty technicznie można przeszkolić, ale nawet miłośnicy kotów przyznają, że zazwyczaj nie jest to tak proste jak szkolenie psa. Nawet koty zmotywowane jedzeniem szybko mają dość sesji treningowych i odchodzą. Albo po prostu wyrzucają jedzenie z twojej ręki i i tak je jedzą. Ogólnie rzecz biorąc, koty lepiej szkolą nas, ludzi, niż my kiedykolwiek moglibyśmy je przeszkolić.

Z drugiej strony, większość psów faktycznie cieszy się z treningu. Wydaje się, że daje im to poczucie celu. To praca, a większość psów uwielbia pracować. Co więcej, wiele psów jest bardzo zmotywowanych jedzeniem i uwagą. Chętnie będą siedzieć, czekać, podawać łapę, kłaść się i przewracać w zamian za smaczny przysmak.

Psy zdają się okazywać poczucie dumy, kiedy dobrze wykonają zadanie. Faktycznie, psy czasami są nieposłuszne, gdy się nudzą. Potrzebują więcej ćwiczeń i stymulacji mentalnej. Trening pomaga zapewnić to drugie.

6 Psy Mogą Cię Chronić

To nie leży w naturze kota, aby bronić Ciebie czy Twojego domu. Koty raczej uciekną i schowają się, gdy napotkają na kłopoty. Z drugiej strony, większość psów instynktownie będzie chronić swoich właścicieli i swoje terytorium. Będą szczekać lub warczeć, aby ostrzec Cię przed obecnością obcych, a wielu z nich nawet odstraszy intruzów. Psy potrafią wyczuć nasz strach i zareagują, jeśli poczują, że czujemy się zagrożeni.

Duży pies o głośnym szczekaniu może wydawać się lepszym stróżem, ale małe psy bywają czasem nawet bardziej czujne, jeśli chodzi o wykrywanie dźwięków z zewnątrz. Maluchy mogą nie być w stanie fizycznie odeprzeć intruzów, ale na pewno ostrzegą cię o niebezpieczeństwie. A wielu potencjalnych włamywaczy unika kontaktu z każdym psem z obawy przed ugryzieniem, bez względu na rozmiar psa. Bez urazy, kiciusie, ale ochrona to nie wasza specjalność.

7 Psy Mają Większy Potencjał

By C. MacMillan (Original Work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5 ], via Wikimedia Commons

Kiedy ostatnio widziałeś kota w kamizelce ciężko pracującego, aby pomagać ludziom? Prawda jest taka, że koty mają ważne miejsce w terapii wspomaganej przez zwierzęta, ale generalnie nie są tak dobrze przystosowane do innych typów pracy jak psy. Psy pomagają ludziom prawie od zawsze, odkąd pojawiły się na ziemi. Pracowały na farmach jako pasterze i poganiacze setki lat temu.

Dziś wiele psów nadal pracuje na farmach, a także służy jeszcze szlachetniejszym celom. Pełnią rolę psów przewodników, asystującym osobom niewidomym, pomagającym osobom niepełnosprawnym, współpracują z policją i wojskiem, uczestniczą w działaniach poszukiwawczo-ratunkowych i pocieszają chorych. Niektóre psy mogą nawet wykrywać napady i wywąchiwać nowotwory. To niezły sposób na zarobek!

8 Psy Promują Aktywny Styl Życia

Koty zazwyczaj zostają w domu i robią swoje, albo wychodzą i robią swoje. Niektórzy ludzie są znani z tego, że wyprowadzają swoje koty na spacer po sąsiedztwie na smyczy, ale to nie jest norma.

Podobnie jak ludzie, psy potrzebują dużo ruchu. Świetna rzecz jest taka, że możemy uczynić je częścią naszych własnych rutyn ćwiczeń. Większość psów uwielbia chodzić na spacery. Wiele z nich lubi biegać razem ze swoimi ludźmi. Niektóre mogą nawet być szkolone, by biec obok roweru.

Wiele psów to wspaniali towarzysze wędrówek. Ponadto psy mogą uczestniczyć w sportach kynologicznych takich jak agility, flyball, frisbee i skoki do wody. Sporty dla psów są świetne do zaspokojenia potrzeb psa do ćwiczeń umysłowych i fizycznych. Chcesz schudnąć? Załatw sobie psa

9 Psy Są Bardziej Zróżnicowane

Istnieje wiele różnych ras kotów, ale wiele z nich nie różni się zbytnio kształtem i rozmiarem. Oczywiście, mamy ogromne koty Maine Coon i unikatowo owłosione Devon Rex, ale większość domowych kotów to mieszanki ras, czasami nazywane „kotami dachowcami”. Mają one wiele pięknych umaszczeń i kolorów, ale różnice pomiędzy kotami są subtelne w porównaniu z różnicami pomiędzy psami.

Trudno uwierzyć, że malutki York to ta sama gatunek co ogromny Dog niemiecki. Jeśli zdecydujesz się na psa, masz wiele opcji do wyboru. Czy chcesz gigantycznego psa, małą rasę, czy coś pomiędzy? Czy wolisz psa pasterskiego z nieskończoną energią czy przytulnego psa na kolana? Być może preferujesz dobrze zrównoważoną mieszankę ras. Kundle też są godne uwagi! Istnieją nawet rasy psów nieuczulających dla osób z lekkimi alergiami. Dostępny jest typ psa dla niemal każdego gospodarstwa domowego.

10 Najlepszy Przyjaciel Człowieka

Termin „najlepszy przyjaciel człowieka” istnieje z dobrego powodu. Psy są udomowione od co najmniej 30 000 lat lub więcej. Psy były wiernymi towarzyszami i lojalnymi pomocnikami rasy ludzkiej przez całą historię. Więź między ludźmi a psami jest nie do pomylenia.

Koty zdają się wiedzieć, że były kiedyś czczone jako bogowie. Być może żałują, że te dni się skończyły. Możliwe, że nadal mają nam to za złe.

Myślę, że sprawiedliwie można powiedzieć, że człowiek jest centrum wszechświata swojego psa. Kot jest centrum swojego własnego wszechświata. My, ludzie, jesteśmy jedynie krążącymi wokół służącymi (oczywiście chętnymi służącymi).

Czy Psy Naprawdę Są Lepsze od Kotów?

Porównywanie psów i kotów jest jak porównywanie jabłek do pomarańczy. Każdy gatunek jest wyjątkowy na swój sposób.

Czy nie możemy się wszyscy po prostu dogadać? Psy i koty mogą nauczyć się żyć razem w zgodzie. Dlaczego wybierać? Po prostu miej oba!

Zdajemy sobie sprawę, że każdy ma własne preferencje, a naszym celem jest zrozumienie różnic i podobieństw pomiędzy tymi dwoma cudownymi gatunkami zwierząt. Miłośnicy kotów i psów mogą żyć w harmonii, ciesząc się towarzystwem swoich ulubionych pupili.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj