Sposób żywienia Twojego pupila istotnie wpływa na jego zdrowie i samopoczucie. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby odpowiadał on wymaganiom zwierzęcia. Okazuje się jednak, że w zależności od wieku, stanu fizjologicznego, czy też aktywności psa, jego zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe może ulegać drobnym zmianom. To właśnie dlatego na rynku pojawił się ogromny wybór karm dedykowanych różnym potrzebom. Główny podział obejmuje psy młode, dorosłe oraz starsze. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy więc poruszyć częsty problem właścicieli szczeniąt. Dotyczy on przejścia z suchej karmy dla szczeniąt na pokarm dla psów dorosłych. Kiedy należy wprowadzić taką zmianę? Czytaj dalej i sprawdź, czy Twój pupil jest na nią gotowy!

Karma dla szczeniaka a karma dla psa dorosłego – dlaczego wybór ma znaczenie?

Szczenię ma zupełnie inne wymagania żywieniowe niż pies dorosły. Jego organizm znajduje się bowiem w fazie intensywnego wzrostu i rozwoju, co wymaga zaopatrzenia w niezbędne składniki odżywcze. Dlatego też serwowany szczeniakowi pokarm powinien być odpowiednio zbilansowany. Musi też odznaczać się wysoką kalorycznością, która w pełni zaspokoi jego zapotrzebowanie energetyczne.

Niestety częstym błędem właścicieli młodych zwierząt jest zbyt wczesne przejście na dietę dla psa dorosłego. Warto się tego wystrzegać, gdyż taka sytuacja może niekorzystnie wpłynąć na rozwój i zdrowie psa. W przypadku szczeniąt ras dużych istotnym problemem okazuje się zwłaszcza obniżona zawartość białka. Jego nieodpowiednia podaż często staje się przyczyną zahamowania wzrostu psa oraz spadku jego masy ciała. Zmiana żywienia musi zatem zostać starannie przemyślana. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że Twój pupil otrzymał wszystkie niezbędne dla niego składniki odżywcze.

Czy to już czas na suchą karmę dla psów dorosłych?

Przejście z suchej karmy dla szczeniąt na pokarm dla psów dorosłych nie jest sprawą oczywistą. Wszystko przez to, że nie można wskazać jednego konkretnego momentu, w którym psy osiągają dojrzałość. Tempo ich wzrostu zależne jest od rozmiarów, jakie pies osiągnie jako dorosły osobnik. Okazuje się bowiem, że psy ras małych dojrzewają znacznie szybciej niż rasy większe. Dlatego też przyjmuje się, że:

w przypadku ras małych i miniaturowych – można rozważyć przejście na suchą karmę dla psów dorosłych w okolicach 12 miesiąca życia;

w przypadku ras dużych i olbrzymich – żywienie dedykowane szczeniętom powinno być podawane do co najmniej 18 lub nawet 24 miesiąca życia.

Najlepiej jednak obserwować swojego pupila i podjąć decyzję na podstawie jego indywidualnych wymagań. Jeśli wydaje Ci się, że Twój pies przestaje intensywnie rosnąć i się rozwijać, osiągając swoją docelową wagę, to być może jest to dobry moment na zmianę żywienia. Krok ten możesz też skonsultować z weterynarzem. Koniecznie pamiętaj jednak o zachowaniu należytej ostrożności i wprowadzaj nową dietę stopniowo. Przewód pokarmowy musi dostosować się do nowego pokarmu, gdyż inaczej może skończyć się to problemami żołądkowymi.

Jak dobrać karmę do potrzeb psa?

Kiedy przyjdzie czas na wdrożenie suchej karmy dla psów dorosłych, zapewne zaczniesz zastanawiać się nad jej wyborem. Nie opieraj się jednak wyłącznie na doborze odpowiedniego wariantu smakowego. Twoja decyzja powinna uwzględniać również wielkość pupila, jego indywidualne potrzeby i ewentualne dolegliwości zdrowotne.

Na początek upewnij się, że wybierasz pokarm pełnoporcjowy, a nie uzupełniający. Wówczas zapewni on zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W następnym kroku uwzględnij:

wielkość psa – na rynku spotyka się karmy dedykowane psom różnej wielkości. Psy ras małych mają bowiem większe zapotrzebowanie na energię. Wymagają także odpowiedniej wielkości krokietów, dostosowanych do rozmiaru szczęki i zębów. W przypadku ras dużych konieczne jest natomiast wsparcie układu kostnego. Dlatego też karmy im dedykowane zawierają stosowne dodatki, np. w postaci chondroityny sprzyjającej zdrowiu stawów;

aktywność fizyczną pupila – psy aktywne fizycznie potrzebują bardziej kalorycznych posiłków niż te, które cały dzień wylegują się na kanapie;

problemy zdrowotne – w przypadku niektórych schorzeń zaleca się zmianę żywienia na specjalistyczne. Ma to na celu dostarczenie składników istotnych w walce z konkretnym schorzeniem oraz wyeliminowanie tych, które mogą okazać się szkodliwe;

gramaturę opakowania – nie kupuj dużych opakowań karmy, jeśli nie masz pewności, że szybko ją zużyjesz. Zbyt długo przechowywany pokarm może pleśnieć.

Suchą karmę dla psów warto kupować zwłaszcza w sklepach internetowych. W placówkach stacjonarnych wybór jest bowiem zwykle ograniczony. Wobec tego trudniej jest znaleźć pokarm, który spełnia wszystkie wymagania żywieniowe pupila. Korzystaj przede wszystkim z miejsc sprawdzonych i polecanych przez klientów – dobrym przykładem jest tu e-sklep https://animalnutrition.pl/karma-sucha-dla-psow-doroslych. Na stronie znajdziesz wysokiej jakości suchą karmę dla psów dorosłych w wielu różnorodnych wariantach. Co więcej, możesz liczyć też na bardzo przystępne ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj