Zabawa to dla kotów domowych jedna z podstawowych czynności życiowych. Ciekawą alternatywą dla gotowych, dostępnych na sklepowych półkach drapaków czy zabawek są te przygotowane samodzielnie przez właściciela. Podpowiadamy, jak je zrobić.


Jak zrobić drapak dla kota?

Drapak to akcesorium, bez którego nie obędzie się żaden kot. Pełni on szereg istotnych funkcji. Ostrzenie pazurów na drapaku, pozwala zachować je w dobrej kondycji przez długi czas. Mruczek ściera wówczas ich obumarłe części, odsłaniając nowe, znajdujące się pod spodem. Drapak służy również zachowaniom terytorialnym i skutecznie ćwiczy mięśnie pupila.

Wasz kot zamiast na drapaku woli bawić się na kanapie czy fotelu? Wynikać może to z tego, że nie jest on wystarczająco duży i wysoki. Idealny drapak musi być również w pełni stabilny. Warto, aby znajdował się on w miejscu, w którym zwierzę przebywa najczęściej, na przykład w salonie.

Jakiego rodzaju materiały warto wykorzystać podczas tworzenia projektu drapaka? Powinny być one trwałe oraz wytrzymałe. Drapak wykonać można między innymi z tektury falistej, sklejki, kawałków wykładziny, drewnianych lub kartonowych pudełek czy sizalowego sznurka. Nie zaleca się natomiast używania materiałów plastikowych. Drapak dla kota może być zarówno pionowy, jak i poziomy. W sieci znaleźć można również instrukcje czy gotowe projekty, ułatwiające wykonanie drapaków narożnych czy na ścianę.


Drapak pionowy dla kota

W jaki sposób krok po kroku zrobić drapak dla mruczka? Jego podstawę stanowić może na przykład płyta wiórowa, do której przymocowujemy wykonaną z pianki podkładkę. Drapak warto obić ulubionym kocem zwierzaka, który dawać będzie mu poczucie bezpieczeństwa i kojarzyć będzie się z przyjemnym miejscem.

Warto, by drapak składał się z kilku poziomów, będzie wtedy wysoki, a zarazem – atrakcyjny dla naszego pupila. W tym celu, rurę, która łączyć będzie ze sobą górną oraz dolną platformę należy owinąć jutowym sznurkiem i przymocować przy pomocy zszywek.

Drapak poziomy dla kota

Dobrą alternatywą dla klasycznego, pionowego drapaka jest jego wersja pozioma. Jak wykonać taki drapak? Potrzebne będą do tego 2 deski — jedna większa  — długa, prostokątna i na tyle duża, by zwierzę mogło się na niej swobodnie wyciągnąć oraz druga mniejsza, pełniąca funkcję podstawki unoszącej jeden z końców drapaka w górę.

Elementy łączymy ze sobą, przyklejając obie ich części pod wybranym kątem. Do tego celu wykorzystać można również śruby lub gwoździe. Główną część drapaka pokrywamy klejem i owijamy kawałkiem wykładziny.


Drapak wiszący na ścianie

Kolejna propozycja to drapak wiszący na ścianie. Jak go zrobić? Prostokątną, podłużną deskę należy owinąć przy pomocy sizalowego sznurka, a następnie przymocować do ściany zwracając uwagę na to, by całość konstrukcji była stabilna. Do zrobienia ściennego drapaka dla kota wykorzystać można również podłużne drewniane pudełko wypełnione sklejonymi, ściśle przylegającymi do siebie warstwami tektury.

Jak zachęcić mruczka do korzystania z nowego drapaka? Warto spryskać go kocimiętką, a uczęszczane do tego pory meble — specjalnym preparatem odstraszającym. Dodatkowo, na drapaku zawiesić można kilka drobnych przedmiotów, na przykład wstążki, wiszące na sznurku piórka czy pluszowe myszki.

Więcej praktycznych wskazówek na temat tego, jak zrobić drapak dla kota znaleźć można na stronie: https://fajnyzwierzak.pl/porady/jak-zrobic-drapak-dla-kota-projekt-i-wykonanie-krok-po-kroku/.

Kartonowe zabawki dla kota domowej roboty

Jak umilić kotu życie? Do tego celu doskonale sprawdzą się wykonane z kartonu zabawki. Ich zrobienie zajmuje zaledwie kilka minut, a daje zwierzętom mnóstwo radości. Zabawkę dla mruczka przygotować można na przykład sklejając ze sobą kilka rolek papieru toaletowego i umieszczając w nich kawałki suchej karmy.

Kolejna propozycja to scalenie ze sobą ustawionych jeden na drugim kartonów, na przykład po butach i wycięcie w nich dużych otworów. Taką zabawkę kot wykorzystywać będzie mógł na kilka różnych sposobów — biegając po poszczególnych poziomach, chowając ulubione zabawki lub odpoczywając na szczycie konstrukcji.

1 KOMENTARZ

  1. więcej tego mogło być. Ale chociarz coś przetestowałem te pomysły i się sprawdziłem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here