Futrzaste, dostojne i pełne gracji, ale też wyróżniające się indywidualnym podejściem do otoczenia. Takie bez wątpienia są koty, które obok psów, są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi. Zastanawiasz się nad adopcją jednego z nich? Oto 5 powodów, dla których warto to zrobić!


Koty działają uspokajająco

Mruczek pomaga przy obniżeniu nastroju i w okresach przesilenia jesiennego i wiosennego. Dlaczego? Wszystko z powodu oksytocyny – hormonu, który wydziela się podczas głaskania kota. Produkowany przez przysadkę mózgową, wyzwala potrzebę przywiązania i bliskości. Nie bez powodu nazywany jest hormonem miłości. Oksytocyna obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, odpręża i sprawia, że czujemy się spokojniejsi.

Koty są świetnymi towarzyszami

Nie bez powodu koty często adoptowane są przez osoby starsze – znane są jako świetne towarzysze w samotności. Ma to nie tylko związek ze wspomnianą już oksytocyną, ale również z tym że do kota łatwo się przywiązać – zwierzak ten wymaga naszej stałej opieki. Wiąże się to zarówno ze wspólnym spędzaniem czasu (wielu kociarzy inwestuje różne akcesoria ze sklepów zoologicznych np. https://www.naszezoo.pl/pl/c/Akcesoria-dla-kotow/131), jak i z koniecznością zaspokajania jego potrzeb fizjologicznych.

Koty sprzyjają osobom chorym na serce

Kocie mruczenie jest bardzo przyjemne dla ucha, ale również ma pozytywny wpływ na serce. Przede wszystkim do prozdrowotnych zalet kotów zalicza się obniżanie ciśnienia krwi (kilka minut dziennie zabawy z nimi powinno pomóc osobom chorującym na nadciśnienie tętnicze). Dzięki temu, że kocie towarzystwo redukuje stres, u osób mających kontakt z tymi zwierzętami występuje mniejsze ryzyko zawałów serca. Według specjalistów mruczenie może także poprawiać ukrwienie mózgu.

Koty dobrze wpływają na dzieci

Zabawa i kontakt z kotami nie tylko pozytywnie działają na układ krwionośny, ale również mają właściwości terapeutyczne. Tzn. felinoterapia wykorzystywana jest w leczeniu chorób takich jak ADHD, artretyzm czy w niepełnosprawności fizycznej. Praktykuje się ją u osób dorosłych i dzieci. W przypadku tych drugich szczególnie widoczny jest stymulujący wpływ na ich rozwój oraz ogólny stan zdrowia, zwłaszcza na układ odpornościowy (m.in. istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia alergii i astmy).

Kocia adopcja to dobry uczynek

Futrzaki przynoszą swoim opiekunom wiele radości, ale ich adopcja z domu tymczasowego czy schroniska to przede wszystkim dobry uczynek. Niekiedy taka decyzja jest szansą na uratowanie kociego życia lub zdrowia. Jego nowi piastuni mogą im zaoferować nie tylko spokojny i bezpieczny dom, ale przede wszystkim miłość i poprawę dotychczasowego bytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj